OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Myslím, že jméno Devin Townsend nemusím v metalovém světě nijak představovat. Materiál, který složil pod hlavičkou CASUALTIES OF COOL, je však i v jeho dost barevné tvorbě něčím zcela netypickým. To je vlastně i důvod, proč tento materiál Devin nevydal jako další THE DEVIN TOWNSEND PROJECT. Sám o CASUALTIES OF COOL mluví jako o děsivějším Johnym Cashovi, ale dle mého je tato nahrávka mnohem otevřenější a pestřejší, než cokoliv, co Cash kdy složil.
Nejčastěji tu Devin pracuje s psychedelií a americkým country, to je sice pravda, ale u nich to zdaleka nakončí. Najdeme tu mnoho momentů, které mají blízko ke scénické hudbě, dokonce etnické muzice, či velmi zasněnému popu. Většinu vokálů zajišťuje francouzská pěnice Ché Aimee Dorval, která skladbám dodává osobitý šmrnc.
V CASUALTIES OF COOL se spájí dvě vlastnosti rukopisu Devina Townsend. Tou první je smysl pro náladu a atmosféru skladeb a tou druhou je hravost. Vedle ambientních ploch, kde hučí vítr, se noří až do noirových darkjazzových experimentů, z jejichž mlhavých cárů se vynořují jasnější kontury skladeb, ve kterých si Townssend hraje například s blues rockem. V jednu chvíli jste v zakouřeném jazzovém baru a v druhou necháte myšlenky plynout u spirituálně znějící flétny vysoko v horách. Nějakým zvláštním kouzlem to ale drží pohromadě.
Všemu vévodí rukopis, který vám povědomý bude. Devinův smysl pro kompozici a hudební drama tu je lehce rozpoznatelný, jen výrazně ubral nohu z plynu, vypnul metal, vyměnil nástroje a mnohem více si hraje s novými možnostmi, které mu tento přístup umožňuje. Rozhodně je z této hodinu a čtvrt dlouhé desky znát, že si své nově objevené polohy nesmírně užívá.
8 / 10
Casualties Of Cool (2014)
jebaaaaa
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.