OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Náš verný čitateľ Rolo navštívil akciu, ktorej členovia redakcie nevenovali pozornosť. Z koncertu troch osobností svetovej hudobnej scény bol nadšený, a tak sa chcel podeliť aj s vami.
V predvečer osláv dvadsaťpäťročnice Nežnej revolúcie sa v martinskom podniku Barmuseum uskutočnil koncert zoskupenia KO-MA-RA, ktoré vytvorili Prešovčan David Kollar – gitara, elektronika; Pat Mastelotto (USA, King Crimson) – bicie; a Paolo Raineri (IT) – trúbka, trumpeta a rôzne efekty.
Na koncert som sa dostal v podstate náhodou a priznám sa, že veľa som od toho nečakal. O to väčšie bolo moje prekvapenie, z toho čo som videl a hlavne počul.
Chlapi zahrali improvizovaný set, pokojne možno hovoriť až o avantgardnom sete, zloženom z elektronickej a ambientnej hudby (aj ten PINK FLOYD tam bol), ktorý však dokázali vygradovať až do riadnych otáčok. Celé to na mňa pôsobil dojmom filmovej hudby – soundtracku, a možno s použitím vhodnej videoprojekcie by to bol ešte väčší zážitok (pevne veríme, že náš čitateľ nemal na mysli nejaký film z „červenej knižnice“, pozn. redakcie).
D. Kollar sa ukázal ako veľmi schopný inštrumentalista, Paolo Raineri svojou trúbkou (a sem-tam aj trumpetou) tomu dodával zaujímavý rozmer, a v momentoch, keď hrala prím, mi hudba pripomínala zoskupenia ako BOHREN & DER CLUB OF GORE, DALE COOPER QUARTET & THE DICTAPHONES a podobné avantgardné jazzové záležitosti, zastrešené hlavne pod značkou Denovali Records. Hlavnou osobnosťou však bol jednoznačne Pat Mastelotto, ktorého bubenícky výkon bol na virtuóznej úrovni. Pri veľmi dobrom ozvučení koncertu to bola radosť počúvať.
Pat sa ukázal ako charizmatický človek a navyše sympaťák, ktorý nás bavil aj vtipnými komentármi (napr. tým, že nechápe prečo muzikanti odchádzajú z pódia a nechávajú sa vytlieskavať na prídavok, že to je asi najväčšie muzikantské klišé). Neskôr po koncerte vo veľmi dobrej uvoľnenej nálade, pri popíjaní bošáckej slivovice, neváhal s návštevníkmi koncertu podebatovať, aj sa s nimi vyfotiť. Nakoniec spolu so svojimi spoluhráčmi, štamgastmi a personálom potiahol až do záverečnej a „zavrel bar.“
Na koncerte by som však predsa len našiel jednu chybičku, predsa len bol príliš krátky a dokázal by som počúvať pokojne aj ďalšie dve hodiny.
Autor: Roland Valko (rolo)
Fotografie: Barmuseum
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.