OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kdo by hádal, že jedno z nejzásadnějších tuzemských rockových hrdel oslaví letos už kulatou padesátku? A jakým způsobem může muzikant vhodněji oslavit podobně utěšené skóre, než uspořádat pořádnou trachtaci pro sebe, i pro své nejvěrnější. Tradiční každoroční zastávka v pražském klubu Retro Music Hall tak dostala zcela nový rozměr v podobě plejády hvězdných hostů.
A s nimi pochopitelně přišla i pořádná divácká infuze, neboť plakát na pokladně zvěstoval vymrzlým fanouškům řadícím se poslušně do nekončící fronty: „vyprodáno“. Pořadatelé měli naštěstí dost rozumu, aby nedopustili hlavu na hlavě bez možnosti dýchání, ale bylo zkrátka plno a s takovou kulisou se to slaví jedna báseň.
Uprostřed jeviště postavená TOI-TOI mohla v nejednom návštěvníkovi vzbudit zvědavost hned po příchodu do sálu, nakonec se z ní však vyklubala jen další jednorázová rekvizita Viléma Čoka, který ji, namísto sáhodlouhého intra, zbořil jako balíček karet. A i když jeho zjevení nedoprovázel žádný mohutný výbuch ani ohňostroj, účelu překvapení bylo dosaženo. Úvodní hudební kousek večera pak odzpíval gratulant osobně a byla to jeho vlastní halekačka „Ná, ná, ná“ (pokud jste snad neslyšeli, název zcela vystihuje obsahovou i hudební složku). Proběhlo první přání, první dárek (protože nejsme žádný bulvár, tak se u nás nedočtete, že šlo o putovní knihu o penisu) a mikrofon si bere oslavenec.
Večer byl tématicky rozdělen na tři bloky. Ten první patřil sólovému Střihavkovi s jeho letitou doprovodnou skupinou LEADERS!, a je myslím naprosto zbytečné dodávat, že celé uskupení, vedené dominantní kytarou Petra Henycha, fungovalo jako švýcarské hodinky. Došlo na všechny zásadní kusy, mezi kterými nechyběl „Kovboj z Teplic“, původně pro Báru Basikovou napsaná píseň „Když se snáší déšť“ nebo svébytná úprava z JESUS CHRIST SUPERSTAR „Jak ze sna procitám“. Kapela pak Střihavkovi předala Pinďu (kdepak, hádáte špatně, tentokrát to byl ten ze Čtyřlístku, plyšový) a rozloučila se ploužákem „Černá růže“, v němž se oslavenec blýskl i jako kytarista.
LEADERS!:
Kruhy v obilí
Dárek
Tvou vinou
Konečně doma
Kovboj z Teplic
Woo-Doo!
Když se snáší déšť
G.I.JOE!
Jak ze sna procitám
Černá růže
S povděkem nutno kvitovat, že prostoje mezi jednotlivými sety byly naprosto minimální, takže jen pár minutek po odchodu LEADERS! se na pódiu zjevuje SUPERGROUP, což je hlasováním fanoušků a dávným televizním pořadem Na Kloboučku inspirované seskupení složené z Michala Pavlíčka, Vladimíra „Gumy" Kulhánka, Romana Dragouna, Jana Hrubého a benjamínka Miloše Meiera. Bezesporu, co jméno, to pojem. Jen ten repertoár může být trošku problém. Tedy jak pro koho, revivaly a zábavové kapely přece v naší zemi milují všichni. Ač odehraný s obrovským přehledem, dostavil se prostě jen další příděl notoricky známých fláků od AC/DC, THE BEATLES nebo LED ZEPPELIN. Pro dnešní večer se určitě dal vzít jako zpestření, ovšem celý koncert v podobném duchu si raději nepředstavovat. Ještěže skupina disponuje i nějakým tím autorským Pavlíčkem & spol., takže si Střihavka mohl střihnout „Ó hory“ či „Tatrmana“, a to už byla jiná káva.
SUPERGROUP:
All Right Now
Come Together
Instrumentálka
Tatrman
Ó hory
Whole Lotta Love
Závěrečná část pak nemohla patřit nikomu jinému, než BSP. Pavlíček s Meierem zůstali, zbytek osazenstva se proměnil, a za klávesy se pochopitelně usadil Ota Balage. Hrály se ochutnávky z obou desek, takže oko žádné z fanynek nemohlo zůstat suché, navíc když je Střihavka hned od úvodu držel v napětí hlasováním, jestli má být „Země vzdálená“ už tím dalším songem. Schválně můžete hádat, kdy na ni došlo.
BSP:
On The Border
Berkeley
Kredit
Chaos
Holka čapni draka
Země vzdálená
Má-li být nějaké závěrečné hodnocení, pak jedině pozitivní. I člověk, který Střihavku respektuje spíše jako interpreta, a příliš mu nevoní jeho sólová tvorba, musel uznat, že takto v živé „best of“ podobě a se skvělými muzikanty za zády funguje všechno přesně tak jak má. Jistě, byly výšky, kam oslavenec už nevyšplhal, to však k životu zpěváka, a toho rockového obzvláště, neodmyslitelně patří. Zkrátka a dobře, Kamil Střihavka zůstává vitálním bez ohledu na věk, tak ať mu to ještě dlouho vydrží!
P.S.: Pomineme-li již zmíněného Viléma Čoka, jedinými gratulanty, kteří se Střihavkou neodehráli delší set, byla skupina ŠKWOR. Ta s oslavencem ještě v úvodním bloku stihla odpálit „svůj“ hit „Sraž nás na kolena“ (v originále „Shout“ od TEARS FOR FEARS), a i když jsem absolutně nepochopil vazby na jubilanta, byl jsem zřejmě jediný, komu jejich účast nevoněla. Od publika totiž sklidili frenetické ovace a dokonce žádosti o přídavek (naštěstí nevyslyšené).
P.P.S.: Ověřenými kanály pak dorazily zprávy o jakémsi dárkovém vystoupení Noida Bárty, Petra Jandy a dalších, jeho případné hodnocení by však bylo čirou spekulací, neboť povinnosti zavelely k odchodu o ten pověstný chloupek dříve. Jsem si ale skoro jist, že takhle bez komentáře to nakonec bude pro obě strany lepší.
Máznuté rámující fotografie pak nutno brát jako umělecký záměr.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.