OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hlavní důvod navštívit tuto akci byl jeden. WITHIN THE RUINS. Před třemi roky mě tato skvadra tvrdě metalcoreových techniků uzemnila na Bonecrusher tour a po posledních dvou albech jsem byl zvědav, kam se posunula. Celý večer se jali roztlačit domácí SUFFOCATE WITH YOUR FAME, kteří nedávno vydali velmi slibně znějící desku „ITEM(S)“. Musím konstatovat, že jejich tříkytarový deathcore zní mnohem lépe z desky, než naživo. Živě se kytary slévají do nečitelné masy a jediný element, který koncertu dodává potřebnou šťávu, je zpěvák Jirka, který jak hlasově, tak svojí živelností udržuje moji pozornost po celou dobu krátkého vystoupení. I přes to je však atmosféra od prvního hrábnutí do strun naprosto skvělá a publikum zobe pražské deathcoreové špičce z ruky.
Následuje opravdu dlouhá přestavba scény, při které se na ní stěhuje další tříkytarová kapela, tentokráte z australského Brisbane. Zvuk je při nich ještě horší, než u SUFFOCATE WITH YOUR FAME, jediné, co u AVERSIONS CROWN vylézá čistěji, je sólová kytara, natrigrované kopáky a sem tam vokál. Obě dvě další kytary a basa tvoří jen nečitelnou změť brumu. Bubeník je navíc šimral, jehož by, kdyby měl hrát své kopákové kanonády akusticky, zřejmě neuslyšela ani první řada. Jejich deathcore s častou příchutí black metalu tak vychutnat moc nemohu, protože mu není moc rozumět. Pokládám si otázku, jestli toto zvukové martyrium je jen prokletím třetí kytary, neschopností prstů, které kytary obsluhují, nebo zvukař zapomněl uši doma.
I DECLARE WAR částečně na tuto otázku odpovídají. Kytary jen dvě, zvuk čistý a srozumitelný. Jejich set byl jasnou demonstrací silového brutálního deathcore s četnými beatdowny. Kdybych měl vybrat kapelu, která pojede kázat metalové evangelium do Afghánistánu, tak to budou určitě tihle borci ze Seattlu. Měli by největší šanci. Zpěvák Jamie Hanks si nechal obrůst obličej posledním výstřelkem talibanských módních trendů a jeho mimika a gesta překonají i ty nejzanícenější kazatele. To však zabaví jen na chvíli. Na jejich setu se mi nejvíc líbí právě ta jednoduchá primitivní zaťatost a Hanksova osoba, to však nevydrží moc dlouho.
Po čas večera se počet kytar postupně snižuje. Ze tří na dvě a nyní ze dvou na jednu. WITHIN THE RUINS to ale v ničem nediskvalifikovalo. Ba naopak. Odlehčený set, při kterém se baskytarista Andrew Tatea a zpěvák Tim Goergen neustále nenápadně pošťuchovali, a bubeník Kevin všechny bavil nevyčerpatelnou zásobárnou „ksichtů“, je po hudební stránce stoprocentní přehlídkou toho, že metalcoreová líheň dala světu několik zářících skvostů a WITHIN THE RUINS jsou jedním z nich. I přes brutální technickou hudbu z kapely přímo srší dobrá nálada a oproti dva roky starému setu se dostavila i patřičná odezva z publika. Živě oceňuji hlavně jednoduchou a nakažlivou snahu si koncert prostě užít. Bez zbytečného pózování a manýrů.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.