OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„One day I started to find my way, mama said be careful, don´t go away… „ Tak takhle vesele začíná titulní věc od Viu Drakh. Život je prostě moře flašek, jak kromě názvu názorně ukazuje i fakt vtipný obal jedné strany tohoto „sevninče“. Titulní věc Viu Drakh je dost odlišná od jejich materiálu na poslední desce Death Riff Society. Možná se jim tam nehodila, tak ji dali na vinyl. Není to takový death´n´roll, zní to spíše jako zrychlení a podladění punkový Motörhead, Fischův chraplavý vokál frázuje v pauzách mezi riffy a celá skladba je protkaná hevíkově znějícími sóly. No možná to byl záměr, protože i text je jednoduchý - o tom, jak se někomu bortí sny sotva vystrčí nos z rodičovského domu. Přívažkem k materiálu Viu Drakh je (jak už to na EP bývá) obligátní cover, tentokrát od punkových Accion Mutante, a to Crash Yuppies Must Die, doplněná vokálem Olliho z Helblazer. Prostě punk/crust, docela v pohodě, i zvukově (nahrávalo se v Hallem stejně jako při desce Také No Prisoners…). Viu Drakh mají ale rozhodně lepší věci, než je tahle legrácka. Tohle EP je spíš jakási vzpomínka na společně turné s druhými zúčastněnými…
Druzí zůčastněné jsou pochopitelně švédští punk/crustěři Driller Killer, kteří zde dokazují, že jinak už prostě hrát nebudou. Klasické punkové riffy, nějaké to „metalové sólo“ a šupito presto, jen ať je to za námi. Ilustrativní obal k titulnímu fláku, na kterém je pes s utrženou lidskou rukou v tlamě, vás možná pobaví, ale to je tak vše. Prostě průměrný punk/crust, o kterém po instrumentální stránce nelze říct nic objevného. Někoho to ovšem může neuvěřitelně bavit. Mne bohužel moc ne. Jako se Viu Drakh svou předělávkou hlásí ke svým punkovým kořenům, činí tak i Švédové. Jejich kořeny tkví (jak jinak, že?) v Discharge, zde se tedy baví při jejich Never Again. Normálka. Jako vzpomínka na turné je to počin příznačný, ostatně i momentky umístěné uvnitř obalu napovídají, že to bylo hlavně o zábavě. Jako muzikanti jsou ovšem Viu Drakh jednoznačně lepší…
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.