PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Koncertný comeback AT THE GATES spred niekoľkých rokov som bral v pohode, reku, ak je záujem, nech si roky rozpadnutá kultovka niečo privyrobí, kopa fanúšikov ju v aktívnych časoch nemala ako stihnúť. Neskôr sa ale začalo hovoriť o návratovom albume a to už ma teda znepokojilo, jednak sú ATG jednou zo srdcoviek, druhak ide o štýlotvorný základ jedného deathmetalového subžánru a popritom aj na ich výrazových prostriedkoch vyrástla druhá či koľká inkarnácia metalcoru, prípadne to, čomu sa pred rokmi hovorilo „New Wave Of American Heavy Metal“. V každom prípade ide o to, čo Björlerovci, Lindberg, Erlandsson a Larsson vymysleli aj hrali najlepšie a priestor na pochybnosti o tom, či sa po hrozivo veľa rokoch podarí vstúpiť do tej istej rieky, bol stiesňujúco rozľahlý.
Ako to teda vidím? Ak by AT THE GATES neboli kapelou, ktorej odchod krátko po úspešnom prelome na „veľkú scénu“ ma zamrzel, nedostali by toľko času na to, aby ich návratový album „narástol“ aspoň tak, aby som ho recenzentsky neodpísal ako zbytočnosť, a aby som si na ňom aspoň niečo obľúbil. Nejako sa to podarilo, konštatujem, že je to nový album ATG, ktorý by oveľa lepšie fungoval ak by vyšiel v roku 1998. Vtedy by mal na čo nadviazať a dojem z neho by neblokovali zástupy epigónov, vďaka ktorým je dnes u mňa melodický death metal okrajovým žánrom – furt o tom istom, ale starí majstri to robili najlepšie, alebo to potom ide cez popové odbočky, a to proste nebrať.
Tu zmŕtvychvstaní starí majstri šli na istotu podobne ako pred časom „navrátilci“ CARCASS. Hudobne to AT THE GATES sú, komu stačia puncované melódie, harmónie, nálady, Tomasov naštvano-zúfalý, nie veľmi pozitívnymi emóciami nabitý rev, aký dokáže stále najlepšie on, ten môže byť spokojný. Ja vidím tieto rezervy – zvuk nekope, je to akési pritlmené, a hudobne sa materiál príliš drží na reťazi. Síce väčšinou v razantných, ale stredných tempách, melancholické náladovky sú fajn, pár rozbesnených jázd v štýle „Blinded By Fear“, „Nausea“ (staršie „psycho“ časy radšej vynechám) však vojne s realitou proste chýba, v tomto smere to do istej miery drží asi najviac „The Head Of The Hydra“. Rozdeliť materiál z novinky na dve časti, prestriedať tie skladby s kolekciou atmosférických tornád zúrivosti, a bolo by zarobené na dva albumy, ktoré by mohli siahnuť aspoň po osmičke. Takto je to za sedem, a radšej nerozmýšľam nad tým, za koľko z tých bodov môžu pretrvávajúce sympatie a rešpekt k odvahe ísť do takéhoto comebacku.
P.S. Recenzia bola napísaná pred niekoľkými mesiacmi, pôvodne to mal byť druhý pohľad, ale ten hlavný sa doteraz neudial. Toto tu mať treba, prepisovať som nemusel nič, keďže názor som nezmenil.
P.P.S. Každý jeden report hovorí o dokonalej koncertnej forme oživeného kultu, takže prinajmenšom po tejto stránke AT THE GATES stále význam majú.
Podľa mňa album, ktorý, ak vôbec, mal vyjsť ešte pred úplným koncom minulého tisícročia. Aspoň že naživo zrejme ide ATG karta ako málokomu.
7 / 10
Tomas Lindberg
- vokály
Martin Larsson
- gitary
Anders Björler
- gitary
Jonas Björler
- basgitara
Adrian Erlandsson
- bicie
1. El Altar del Dios Desconocido
2. Death And The Labyrinth
3. At War With Reality
4. The Circular Ruins
5. Heroes And Tombs
6. The Conspiracy Of The Blind
7. Order From Chaos
8. The Book Of Sand (The Abomination)
9. The Head Of The Hydra
10. City Of Mirrors
11. Eater Of Gods
12. Upon Pillars Of Dust
13. The Night Eternal
To Drink From The Night Itself (2018)
AT THE GATES / VOIVOD (split) (2015)
At War With Reality (2014)
AT THE GATES / DECAPITATED (split) (2014)
Purgatory Unleashed - Live At Wacken 2008 (DVD) (2011)
Live In Krakow (2010)
Ultimate Collector’s Box Set (2010)
Purgatory Unleashed - Live At Wacken (2010)
The Flames Of The End (box set) (2010)
Gardens Of Grief / In The Embrace Of Evil (split) (2001)
Suicidal Final Art (kompilace) (2001)
Split w. CATHEDRAL (1995)
Slaughter Of The Soul (1995)
Gardens Of Grief (EP) (1994)
Terminal Spirit Disease (1994)
With Fear I Kiss The Burning Darkness (1993)
The Red In The Sky Is Ours (1992)
Gardens Of Grief (demo) (1991)
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.