OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Albumami „Thyrfing" a „Valdr Galga" sa THYRFING už u mňa zapísali veľmi pozitívne a tak som prijímal toto dielko vo veľkom očakávaní...No hneď po prvých vypočutiach som bol do značnej miery sklamaný. „Vansinnesvisor„ je od v úvode spomínaných albumov na míle vzdialený a práve tento fakt ma spočiatku sklamal a namiesto počúvania som sa viac upriamoval na to, že to už nie je THYRFING aký ho poznám a velebil minulosť a staré albumy...samozrejme...chyba. Po čase a viacerých pozorných počutiach som začal prenikať do tohto diela vychutnávať jeho krásy a nádhernú až folkovú epickosť a atmosféru, akceptujúc tak novú tvár kapely. Týmto sklamanie úplne ustúpilo a stratilo v hlbokých tôňach nedoziernych severských lesov...a vystriedala ho jednoznačná spokojnosť.
V čom sa líši Vansinnesvisor od spomínaných predchodcov? V prvom rade, na čo od prvých momentov zabudneme je starý „thyrfingovský" trocha zastretý zvuk. Narozdiel od Valdr a debutu má Vansinnesvisor krásny čistý zvuk a rovnako kvalitnú produkciu... Ďalšia jasná zmena je podstatné vytiahnutie a umocnenie gitár a bicích celkovo do popredia...klávesy tak dominujúce na predchádzajúcich dielach dostávajú svoj priestor len na vzdialenejších hudobných plochách...stále však zostávajú nedeliteľnou atmosférickou súčasťou diela. Najviac priestoru dostávajú v nádhernej epickej skladbe „Angestens Hogborg". Album tak opäť raz prináša viking-metalovú hudbu (je to divná škatuľka, na ktorej nezáleží, ale povedzme...) nesúcu sa zvačša v stredných valivých tempách s ťažkými až do death metalu zabiehajúcimi riffmi s tlmenou hrou. (stredný part „Digerdöden! veľmi pripomína jednu pasáž z najnovšieho albumu HYPNOS - The Revenge Ride). Nedočkáme sa nejakých gitarových exhibícií avšak všetky kompozície si držia svoju priam až logickú úroveň a sú zložené bez jedinej zbytočnosti. Nemôžem nespomenúť taktiež krásne počuteľnú a výraznú basgitaru. Bicie sú tomu prispôsobené no nedá mi však nevytknúť, že občas pôsobia trochu monotónne a viac pestrosti v rytmoch by nezaškodilo, uznávam však, že práve tento typický hypnotický rytmus sa práve k albumu veľmi hodí, takže toto treba brať skôr ako menšiu až prázdnu výhradu.
K vokálu je ťažko mať nejakú, čo i len drobnú výhradu...perfektný výkon ovplývajúci brutálnou pestrosťou variujúci od najhlbších brutálnych deathových "murmurov" až po tiahle mrazivé blackové škreky, melodické spevy a hovorené slovo... Novinkou je v tomto ohľade aj využitie "zborov" (viď Digerdöden, avšak treba brať s rezervou). Vokál je proste plný zásah a jeden z najlepších, čo som počul. Čo musím taktiež veľmi vyzdvihnúť a, čo je vlastne ťažiskom albumu a celej tvorby THYRFING je silná epickosť a perfektná vikingská občas melancholická atmosféra s jemnou príchuťou folku. THYRFING sa vo väčšej miere pohrali aj so zakomponovaním viacerých „netradičných" nástrojov a tak sa dočkáme aj huslí a iných mnou neidentifikovaných nástrojov (opäť sa odkážem na Angestens Hogbörg, The Voyager) taktiež atmo-častí s čistou gitarou, či už akustickou, alebo elektrickou (tu zas spomeniem napríklad The Giant´s Laughter, alebo Valdrsspegeln, záver...). Vannsinesvisor je album vyvážený veľmi kompaktný, pestrý, v neposlednom rade aj do značnej miery originálny a vôbec je ťažké ho prirovnať k niečomu súčasnému. Kapela tak ide vlastnou cestou na hudobnom poli a to je len dobre a správne. Snáď do budúcnosti by som u THYRFING uvítal viac dynamiky, správnej dravej rýchlosti a možno sledovať viac príklad skladby Angestens Hogbörg, ktorá patrí k vrcholným kúskom albumu a nebojím sa povedať aj celej tvorby THYRFING. Na túto budúcnosť sa osobne veľmi teším a verím...no vráťme sa k záveru.
Rozhodne sa jedná o vysoko nadpriemerný album aj napriek mojim určitým drobným výhradám...Priaznivci THYRFING ak prekonajú prípadné(podotýkam prípadné) úvodné sklamanie tak budú určite s týmto albumom nadmieru spokojní ako aj ja. Tým samozrejme nechcem povedať, že ostatní by nemali byť...viď. moje vysoké hodnotenie, ktoré si „Vannsinesvisor" právom zaslúži.
Perfektný album so silnou atmosférou množstvom zaujímavých prvkov radiaci sa do podivnej hudobnej škatuľky viking (black-death?). Pre priaznivcov THYRFING jednoznačná povinnosť, pre ostatných silné odporúčanie.
9 / 10
Thomas Väänänen
- vokál
Patrik Lindgren
- gitary
Henrik Svegsjö
- gitary
Kimmy Sjölund
- gitary
Peter Löf
- klávesy
Joakim Kristensson
- bicie
1. Draugs Harg
2. Digerdöden
3. Världsspegeln
4. The Voyager
5. Angestens Högborg
6. The Giants Laughter
7. Vansinnesvisor
8. Kaos Aterkomst
Hels Vite (2008)
Farsotstider (2005)
Vansinnesvisor (2002)
Urkraft (2000)
Valdr Galga (1999)
Hednaland(EP) (1999)
Solen svartnar(7 (1999)
Thyrfing (1998)
Hednaland(demo) (1996)
Solen Svartnar(demo) (1995)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Hammerheart Records
Stopáž: 42:58
Produkce: Daniel Bergstrand
Velmi dobré album, řekl bych že ještě zdařilejší než následník Farsotstider. nejlepší song - The Voyager Mountains and caves of ice Yet a new land to find...!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.