OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
CRYPTOPSY poznáme. Na „The Unspoken King“ sa vďaka šťastnému koncu v podobe „návratu k sebe“ alias albumu „Cryptopsy“ z roku 2012 vynasnažíme zabudnúť. Pomôže pri tom ešte novší materiál z minulého roku, vydaný na vlastné triko rovnako ako „Cryptopsy“. Ide o „len“ štvorskladbové EP, ale nie je tu šanca cítiť sa sklamaný.
Samozrejme, isté dôvody na obavu mohli byť po odchode Jona Levasseura, ale CRYPTOPSY sú veľmi, veľmi smrtiaci aj v štvorčlennej zostave s len jednou gitarou. Zo všeobecného pohľadu je všetko na tomto CD viac či menej dokonalé nielen v porovnaní s tým nešťastným „Kráľom“, hudba v prospech skupiny hrá aj v „súboji“ so „zlatým vekom“ – 1996 – 2005. Skladby tu sú príkladom logického vývoja od „Cryptopsy“ do budúcnosti, s nepopierateľnou inšpiráciou čerpanou z „Whisper Supremacy“ a „And Then You’ll Beg“.
Ale v porovnaní konkrétne s týmito albumami si myslím, že nové veci na „The Book...“ sú o kus extrémnejšie, hlavne v porovnaní s „Whisper...“, ktorý znie organizovanejšie a menej besne, možno kvôli DiSalvovmu vokálnemu štýlu, používanému v rokoch 1998 – 2000. Matt McGachy je tu ozajstné zviera, jeho hlasivky sú z reťaze odtrhnutým peklom vo všetkých typoch hlbokých growlov a revov rovnako ako vo vyšších šialených, psychotických škrekoch a kriku, ktoré tomuto hudobnému tornádu dodávajú mnoho ponurých farieb. Po hudobnej stránke tu máme veľmi technický, geniálne hraný hyperblastujúci brutal death metal s hutným, ale čistým znením.
Donaldsonova gitara pracuje s kopou silných harmónií a kontrastov v takmer chaotických, víriacich naklepaných a nemilosrdných partoch a s veľmi dobre použitými melodickými štruktúrami. Najlepšími príkladmi by tu mohli byť „The Knife, The Head And What Remains“ a „Framed By Blood“. Doplňte to Floovým neprekonateľným bubnovaním (dajte mi pokoj s tými pretriggerovanými a prefiltrovanými „mladými talentami“) a Pinardovými prstami tancujúcimi po hrubých strunách, a budete vedieť, že ďalší dlhohrajúci album od Kráľov je niečo, na čo sa čakať oplatí.
CRYPTOPSY, symbol technicky precízneho, ale nespútaného extrémne metalového víru už od polovice deväťdesiatok. Kedysi trochu zaváhali, ale opäť je všetko ako má byť.
8,5 / 10
Matt McGachy
- zpěv
Christian Donaldson
- kytary
Olivier Pinard
- baskytara
Flo Mounier
- bicí
1. Detritus (The One They Kept)
2. The Knife, The Head And What Remains
3. Halothane Glow
4. Framed By Blood
As Gomorrah Burns (2023)
The Book of Suffering – Tome II (EP) (2018)
The Book Of Suffering - Tome 1 (EP) (2015)
The Best Of Us Bleed (Best Of) (2012)
Cryptopsy (2012)
The Unspoken King (2008)
Once Was Not (2005)
None So Live (2003)
And Then You'll Beg (2000)
Whisper Supremacy (1998)
None So Vile (1996)
Blasphemy Made Flesh (1994)
Ungentle Exhumation (demo) (1993)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.