OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Čtyřiatřicet let existence, již jedenáctý rok ve stabilním složení Toužimský – Urban – Mach – Kub – Doksanský a k tomu šestnáct studiových alb, tedy nemýlím-li se (protože tohle číslo je už poměrně komplikované správně vypočítat). ARAKAIN je zkrátka jako živoucí kronika československého a českého heavy metalu, které to pořád hraje na výbornou a dovede si své místo na výsluní posluchačské přízně bezpečně obhájit, což ovšem na druhou stranu znamená i jistou její předvídatelnost. A o tom je znovu i nové album, tedy sedmnácté studiové, nazvané dalším originálním názvem „Arakadara“ (který ovšem nejspíš leckoho mate, neboť když si do nejznámějšího internetového vyhledávače zadáte výraz „abrakadabra“, jako jedno z nejhledanějších sousloví vám vyskočí „abrakadabra arakain“).
Vskutku, kdybych si měl ještě před jeho vydáním tipnout na obsah, nedostal bych se k jinému závěru, než který jsem učinil po jeho pečlivém poslechu. Spíše více než méně písní (a redukce jejich počtu by rozhodně celkovému dojmu prospěla), tradičně napsaných podle osvědčeného arakainovsko-metalového vzoru s typickým zvukem, v němž se mísí dávné thrashové ozvěny, střední a sekané rytmy, četné melodické nápady a také riffy ostré jako břitva. A mezi skladbami samotnými samozřejmě jak ty velmi povedené, tak také ty povedené méně a i ty, o které by bylo lépe celou nahrávku zkrátit, jak už jsem o tom ostatně před chvílí psal.
Na úplném vrcholu téhle pomyslné pyramidy stojí jistě skvostný „Král slunce“, který mě jen utvrzuje v tom, že jestli je poslední dobou na někoho autorský spoleh, tak je to právě Zdeněk Kub. Tahle relativně nekomplikovaná skladba má v sobě tolik metalového kouzla, že by si pro sebe mohla vyhradit hned celou půlku alba a jeho hodnota by navzdory tomu neklesla ani o píď. Na výbornou se povedly rovněž „Peklo“ (se skutečně procítěným podáním „gůglu“), odlehčená „Diesel“, která posvěcuje rozhodnutí znovu navýšit autorské angažmá Honzy Toužimského, a titulní věc „Arakadabra“, neodolatelně načichlá alchymistickou atmosférou. Na druhé straně by albu určitě neuškodilo, kdyby bylo kratší o „Vyděšenej“, „Nero“, „Stroj“ či „Ve vlasech tvých“, protože ty zde do jisté míry plní pouze funkci pověstné vaty, která spíše jen nastavuje celkovou stopáž, než by přinášela něco hudebně zásadního. Jedním dechem ovšem dodávám, že to někdo jiný může vidět přesně naopak (a vůbec bych se tomu nedivil), nakolik je produkce ARAKAINu obecně hodně svojská a nabízející tedy mnoho možných úhlů pohledu na věc.
Po výborném „Adrenalinu“ tedy nestoři české metalové scény přicházejí s dalším svým klasickým albem, na němž objevíte klasický obsah, pečlivě sledující (ne)vývojovou linii kapely z posledního desetiletí. Mé hodnocení je pak v tomto duchu rovněž klasické.
Nestoři české metalové scény přicházejí s dalším svým klasickým albem, na němž objevíte klasický obsah, pečlivě sledující (ne)vývojovou linii kapely z posledního desetiletí.
7,5 / 10
Jan Toužimský
- zpěv
Jiří Urban
- kytara
Miroslav Mach
- kytara
Zdeněk Kub
- baskytara
Lukáš Doksanský
- bicí
1. Hra s ohněm
2. Peklo
3. Diesel
4. Král slunce
5. Nenávidím
6. No stres
7. Vyděšenej
8. Arakadabra
9. Kruhy v obilí
10. Nero
11. Stroj
12. Insomnia
13. Big Boss
14. Velkej je svět
15. Kazatel
16. Ve vlasech tvých
Jekyll & Hyde (2019)
Arakadabra (2016)
Adrenalinum (2014)
Homo Sapiens ..? (2011)
Restart (2009)
XXV Eden (CD,DVD) (2007)
Labyrint (2006)
Warning! (2005)
Metalmorfoza (2003)
Archeology (2002)
Forrest Gump (2001)
Gambrinus Live (2000)
Farao (1999)
Thrash The Trash/Schizofrenie (1998)
Apage Satanas (1998)
15 Vol. 2 (1997)
15 Vol. 1 (1997)
S.O.S. (1997)
Legendy (1995)
Thrash! (1994)
Salto Mortale (1993)
Black Jack (1992)
History Live (1992)
Schizofrenie (1991)
Thrash The Trash (1990)
Vydáno: 2016
Vydavatel: 2P Production
Stopáž: 65:45
Produkce: ARAKAIN
Studio: Rock-Opera Praha
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.