OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stále ještě žiji v tom, že na jakýkoliv film z dílny Tima Burtona se do kina opravdu vyplatí dojít. Knižní předloha k „Sirotčinci slečny Peregrinové pro podivné děti“ je navíc prvotinou spisovatele Ransona Rigge, který se narodil na dvěstě let staré rodinné farmě v Marylandu, což zjevně podnítilo jeho fantazii při tom, když si v ní jako dítě hrál, prolézal ji a objevoval její svět. Jeho první kniha sbírala jednu pozitivní recenzi za druhou, a to nejen díky textu, ale i díky viktoriánským divnofotkám dětí, které ji protkávají. Bylo by divné, aby taková kniha ušla pozornosti Tima Burtona. Námět se do jeho rukou přímo vybízí.
A jaké to vlastně je? Jak už jsem napsal, X-meni podle Tima Burtona. Jen Profesora X hraje Eva Greenová, která má místo křesla dýmku a místo mentálních schopností umí dělat časové smyčky a převtělovat se v ptáka. Ne, tak jednoduché to přeci jen není. Hlavním hrdinou je Jake, kluk na prahu dospělosti, který má divného dědečka, jehož zvláštní historky a chování všichni přisuzují stařecké demenci. Jednoho dne objeví svého dědečka umírajícího a bez očí. Také zahlédne obludu. To spouští řetězec událostí, při kterých se dostává do viktoriánského sirotčince na ostrově kdesi u Británie, ve kterém pátrá po tom, co se vlastně stalo a co společného má jeho dědeček s bandou dětí, které mají dost neobvyklé schopnosti. A asi tušíte, že nějakou tu specialitu bude mít i Jacob.
Pak už to jde podle očekávatelné šablony, teenageři se očuchávají a zjišťuje se, že tu jsou i ti „zlí“ X-meni. Mají svého Magneta, tedy vůdce, kterého hraje Samuel L. Jackson, akorát ten místo ovládání kovu máš spíš schopnosti podobné Mystique, tedy umí se proměnit v jiné lidi. Vše samozřejmě spěje k finální bitvě, kde každý využije nějakou tu svou speciální schopnost. Tohle mi plus mínus bylo jasné už před vstupem do kinosálu. Současně jsem si ale myslel, že Burton podivuhodné postavy náležitě prokreslí, to se mu ale příliš nevede. Hlavně u záporáků tedy máte ten problém, že je nedostatečně nenávidíte (a klaďasy tím pádem málo milujete). Díky tomu je vám do značné míry jedno, jak to vlastně celé dopadne. Všechny dějové odbočky jsou navíc tak kostrbaté, že se chvilkami budete ztrácet. A to i díky tomu, že se tu občas cestuje časem. Jednoznačně chyba, že jsem knihu nečetl před filmem.
Ve filmech Tima Burtona jsem si už zvykl na to, že nefunguje fyzika, že ne všechno musí dávat smysl. Tady je podobných věcí, při kterých vždycky kroutím hlavou, trochu víc. Na co jsem si ale také zvykl, byla vizuální nápaditost, a ta tu jednoduše chybí. Některé detaily, jako například to, že slečna Peregrinová se i jako člověk chová trochu jako pták, jsou fajn, ale závěrečný souboj, kde bojuje digitální armáda kostlivců je vlastně nuda, a to jak z pohledu akce, tak vizuálna. Škoda.
Zajímavý námět, který Burton rozhodně nepřevedl na plátno tak poutavě, jak by mohl.
5,5 / 10
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
USA, 2016, 128 min
Režie: Tim Burton
Předloha: Ransom Riggs (kniha)
Scénář: Jane Goldman
Kamera: Bruno Delbonnel
Hudba: Michael Higham, Matthew Margeson
Hrají: Eva Green, Samuel L. Jackson, Asa Butterfield, Ella Purnell, Allison Janney, Chris O'Dowd, Terence Stamp, Rupert Everett, Milo Parker, Kim Dickens, Judi Dench, Ella Wahlestedt, Pixie Davies, O-Lan Jones, Scott Handy, Nicholas Amer, Jason Redshaw, Patricia Winker, Kornelia Horvath
...u mne dobry! :-)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.