OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Neprikladajte veľkú váhu tomu, že traja z týchto štyroch chlapov vyzerajú ako šoféri MHD či majstri odborného výcviku, na hranie výborného pohansky ladeného black metalu im to evidentne stačí. WINTERFYLLETH (v najstaršej angličtine meno pre október) sú z Manchestru, dali sa dokopy v roku 2009 a „The Dark Hereafter“ je ich piaty album (ak sú takíto plodní aj inde, Anglicko sa vyľudnenia obávať nemusí). Päť skladieb od 4:11 do 13:21, pripravte sa teda na skôr epickejšie, ale drsné, starými časmi nasiaknuté skladby.
Album od prvých sekúnd udrie nezameniteľnou, špecifickou anglosaskou atmosférou, vytvorenou bohatstvom harmónií toho typu, ktorý poznáme od ďalších tamojších strážcov tradícií FOREFATHER alebo FYRDSMAN. Ale tam, kde sú zvlášť bratia Athelstan a Wulfstan pri svojom ponore do histórie na novších nahrávkach občas až divadelne majestátni, sú WINTERFYLLETH na jednej strane zemitejší, dávnovekejší, na strane druhej éterickejší a akoby vznášajúci sa nad časom a priestorom. Je zaujímavé, že akousi „prírodnosťou“ manchesterská štvorka pripomína aj Američanov PANOPTICON. Rozviate, dlhé hudobné maľby pôsobia na mnohých miestach skoro post-rockovým a post-blackovým dojmom, z ktorého sa vynára dávna zelená anglická krajina lesov, lúk, polí a starých svätýň, a nejedna pasáž plná vyhrávok a vzdušných čistých vokálov vyvolá aj spomienku na prvé dva albumy ULVER. Náhoda to nie je, ako už príhodne odznelo v diskusii, posledná skladba „Led Astray In The Forest Dark“ je coverom „Capitel I: I Troldskog Faren Vild“ z „Bergtatt“. V kombinácii s údernosťou a tvrdosťou odrážajúcou odhodlanie nezabudnúť na dávnu históriu ide o veľmi dobré dielo.
8 / 10
The Dark Hereafter (2016)
The Divination of Antiquity (2014)
The Threnody of Triumph (2012)
The Mercian Sphere (2010)
The Ghost of Heritage (2008)
Vydáno: 2016
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 41:26
Minulá deska bavila víc.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.