OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už dlouho mě nějaký český seriál nepřikoval k televiznímu křeslu tak jako "Pustina". Už dlouho jsem u domácího seriálu při vyčkávání dalšího dílu nepřemýšlel ve volných chvílích o motivech jednotlivých postav. Už dlouho na mě nezapůsobila atmosféra podobně drtivě jako tady, už dlouho jsem tak lačně nevyhlížel poslední díl a rozuzlení celého příběhu.
Hned na úvod bych se chtěl ohradit nad hlasy, jež "Pustině" spílají, že tvoří jakousi zvláštní realitu, která v té naší kotlince neexistuje. Naopak. Za posledních pár let jsem poznal lidi, kteří žijí nebo žili v podobných ponurých osadách na severu a západě Čech, kde se ráno na autobusové zastávce sejde ta část vesnice, která má práci, a se strhanými obličeji a vyhaslými životy čekají na autobus, který je jako každý den odveze vstříc každodenní rutině. Do té patří i alkohol, v tom lepším případě, v tom horším pervitin. Stejné prostředí má i obec Pustina, kde se děj odehrává.
Ta beznaděj a charaktery lidí, kteří se potácejí v neutěšivém, rozkládajícím se prostředí sudeťáckých obcí, je vykreslena naprosto přesně. Zde umocněna ještě přemlouvačnou kampaní, kdy se těžaři snaží o vykoupení domů obyvatel a následnou likvidaci celé vesnice. Konec se blíží a Pustina hnije zevnitř. Kulisy obce tu tak hrají jednu z hlavních rolí. Kamera se vyžívá v estetice blížícího se zániku, rozpadajících se domů, sychravého nepříjemného počasí a hnědouhelné pouště tak intenzivně, že vás občas mrazí, už jen z parádní a pečlivě se měnící titulkové scény. Skvěle se tu pracuje s kouzlem nevyřčeného.
Do tohoto prostředí, které z jedné strany okusují těžební velkorypadla, a z druhé strany korunuje rozpadlý zámeček, v němž je výchovný ústav pro problémovou mládež, je zasazen příběh zmizení čtrnáctileté dívky. U figur, které děj posouvají, chápete jejich motivaci. Nejsou to dvojrozměrní panáci, které někdo napsal, ale působí komplexně a uvěřitelně. Tomu velmi pomáhají hlavně herecké výkony a to nejen starých ostřílených bardů, jako je Jaroslav Dušek, skvělá je i Zuzana Stivínová v hlavní roli, z mladé generace Eliška Křenková a Jan Cina, případně postavy kluků z pasťáku na vršku.
Zjitřené vztahy obyvatel, jež stojí před referendem, ve kterém hlasují o zániku svých domovů, tak umocní další situace, která obnažuje lidské charaktery a rozkládá vztahy jako rakovina. Znetvořená tvář "Pustiny" otevírá tlamu a pozvolna si diváka očichává jako kořist. Já se tak alespoň opravdu cítil, při čekání na další epizodu jsem přemýšlel, kdo asi tak může být vrahem. Ačkoliv je celá "Pustina" vyprávěná velmi moderními prostředky nevídanými v českých seriálech (zmíním tu třeba seriál „True Detective“), tak máte pocit, že je to neuvěřitelně blízko. České prostředí není jen v tom, že tu jsou herci, interiéry a exteriéry. Čecháčkovství je mnoho i v charakterech a vy díky tomu máte občas pocit, že se to děje někde vedle vás.
Domácí seriál roku? Dekády?
8,5 / 10
Vydáno: 2016
Vydavatel: HBO
Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 8x56 min)
Režie: Ivan Zachariáš, Alice Nellis
Scénář: Štěpán Hulík
Kamera: Štěpán Kučera, Matěj Cibulka
Hudba: David Boulter
Hrají: Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke, Tomáš Dastlík, Jan Jankovský, Karel Zima, Petr Vančura, Pavel Šimčík, Roman Skamene, Markéta Krejčová, Petra Navrátilová, Oskar Hes, Janek Gregor, Adam Petrlík, Jan Bavala, Mario Pech, Matyáš Svoboda, Štěpán Matejíčka, Dominika Byrtusová, Ivo Bureš, Andrej Polák, Eva Prchalová, Terezie Holá, Adrian Jastraban, Jiří Krejčí, Michaela Doležalová, Kamila Trnková, Jan Komínek, Dušan Čonka, Halina Paseková, Kajetán Písařovic, Karel Davídek, Sebastian Pála, Tomáš Brychta, Magdaléna Chrzová, Kristina Sitková, Lilian Sarah Fischerová, Veronika Malá, Zuzana Čapková, Maria Pavlova, Hana Grančičová, Angelika Morschlová, Martina Černá, Leoš Juráček, Anastásia Chocholatá, Jan Wágner, Petra Ondřejková, Lukáš Typlt, Josef Vokračka, Nikola Orozovič, Štepánka Fingerhutová, Rostislav Novák st., Miroslav Dvořák, Pavel Rudolf Plasche, David Jahn, Jana Holcová, Johnnie To, Jiří Maršálek, Daniel Možnar, Hynek Tajovský, Jan Bílek, Bohumír Starý, Petra Johansson, Rudolf Slivka, Viera Pavlíková, Dominik Zakl
Je fajn, že dlouhé námluvy české televizní tvorby s fenoménem Nordic Noir a odtržených, zjizvených koutů země, kde se daří zločinu, skončily konečně úspěšným a úhledným koitem. Na srovnání Pustiny a Rapla je dobře vidět rozdíl mezi ČT a HBO. Když Hynek Čermák v Raplovi přijede do "diagnosťáku", s prostředím nás seznámí jeho ředitel dvěma větami, které jsou čítankovým naplněním stereotypu (chovanci kradou a za cigáro vás i zabijou). Naproti tomu Pustina do sociálního kontextu mladých delikventů skutečně vstupuje, pracuje s ním, detailně ho zkoumá. To samé se dá říct i o vsi, která je odsouzená k záhubě a lidsky rozložená. Některé linie jsou dobré (vařič peří), jiné spíše ucházející. Svět Pustiny je přesvědčivý, ale je v něm stále cítit určitá míra dekorativnosti. Díky Štěpánu Hulíkovi mluví postavy úsečně, jejich slova netahají za uši. Kamera se pase na sešlých fasádách i měsíčních důlních výjevech, hudba se v souladu s trendy drží zpátky. Navíc to všechno nepůsobí odtrženě od reality, jen trochu křečovitě zahleděně do sociálních depresí a modelu, který zkultivovali k dokonalosti seveřani a Britové. Rytmus vyprávění není strhující, struktura není extra rafinovaná, i pozornost věnovaná psychologickým stavům jednotlivých postav není úplně obhájená z hlediska poměru kvantity / kvality. Stylizace figur občas hraničí s přehráváním (Leoš Noha). Pustina mě tak neuráží jako celá řada českých pokusů o temnou detektivku, bohužel mě ale ani nijak zásadně nestimuluje k nadšení. Paralelně jsem sledoval britské Happy Valley, které je v jádru mnohem depresivnější, přitom mnohem civilnější, vtipnější a lépe vystavěné. Pustinu beru jako první krok a pevně doufám, že Hulíkovi a spol. dá HBO ještě mnohem více prostoru a konečně i šanci na nějaký originální námět.
Vzdal som sa pri piatej casti a zistil som si ako to skonci. Velmi dlhy rozbeh ma tento serial. Cakat 5 casti aby som zistil ci sa jedna o unos alebo o vrazdu ? To je pre mna prilis vela.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.