50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vzhľadom na záber nemeckých bojovníkov z Einheit Produktionen sa mi prihodilo, že po predošlých, stále viac – menej black/pagan záležitostiach píšem recenziu na nefalšovaný folk metal. Hmlisto si pamätám, že kedysi ma pár takýchto kapiel hudobne bavilo, ale potom to vďaka ohlasu u metalovej mládeže vyústilo do mainstreamu, kapiel kopa, väčšinou nakoniec zábavové odrhovačky k solídnemu promile. Takí SKYCLAD by čumeli, ako sa prekotil žáner, s ktorým začali kedysi dosť hlboko v minulom tisícročí.
Ako by som to – baví ma, keď si skupina, obracajúca sa hlboko do minulosti a k tradíciám, do svojich metalových atmosfér našije niečo z rodnej kultúry. Len je vhodné, aby tam ostal aj metal a nevznikla juchačka. Preto bavia MOONSORROW, FOLKHEIM (lebo je fajn, keď ľudia na opačnom konci neskúšajú fačkovať s vikingskými linkami) alebo METSATÖLL. A nakoniec aj PERCIVAL SCHUTTENBACH, mix poľského folklóru s nečakane moderným metalom vytvára zaujímavý efekt. V podstate mám väčšinou na mysli hudbu, hodenú k pohanstvu a prírode, bez nejakého väčšieho krepčivého efektu.
UTMARKEN, necelé dva roky existujúci spolok zo švédskeho Västerbottenu, na to idú z iného konca. Dá sa povedať, že na ich debutovom albume, zrejme – zo švédčiny rozumiem len pár pre metal zásadných slov – zasvätenému témam slobody, prírody, severnej krajiny, histórie, statočnosti a podobne, sa nejaký treskúco tvrdý metal ani nekoná. Rozhodne nie v zmysle nejakých styčných bodov s čiernym alebo pohanským kovom. Sú tu samozrejme tvrdé gitary, skladby nie sú žiadne uspávanky či užialené cukeríny, naopak ide o energickú hudbu s miestami vyslovene vznešenou, odhodlanou atmosférou, ale celkovo je tam metal aj folk, vrátane huslí, drumblí a kadečoho, tak pol na pol.
Melodická tvrdá hudba s čistým spevom a hrdinsky, bojovne, v podstate optimisticky naladenými zbormi, v ktorej zaujmú napríklad aj chytľavé, prepracované gitarové riffy a celkovo dosť typické škandinávske nálady, podobné tým od GLITTERTIND alebo OTYG, len s tým rozdielom, že viac než nejaké dávne vikinské časy pripomínajú piesne, aké si mohli na Vianoce okolo stola spievať Svenssonovci na Katthulte v Lönneberge. Jemný závan starších čias zaznie v na folklórnych nástrojoch postavených pasážach, tam to hrá, ako keby sa WARDRUNA rozhodli robiť hudbu viac pre masy. Silnou stránkou tohto dvanásťskladbového kompletu je práve jeho rozmanitosť a zároveň ucelenosť.
Poslucháč, holdujúci takejto verzii predsa len skôr metalovej než rockovej hudby sa tu nudiť nebude, „Utmarken“ má chytľavé melódie i pôsobivé nálady a plusom je jeho pozitívne vyznenie, tu nikto nikomu nejde vykrútiť krk, skôr ide o oslavu rodných končín. Zábavným momentom sú až do symfonických končín potiahnuté motívy, často znejú ako čosi, do čoho by v 70. rokoch na Bratislavskej lýre mohli s pátosom v hlase spievať Karol Duchoň alebo Marcela Laiferová. Toto pobavilo, skôr v dobrom, a keďže nezanedbateľnou funkciou hudobného umenia je aj pobavenie adresáta, album možno považovať za vydarený.
Celkom vkusný, miestami „slávnostný“ folk metal s nečakane zábavnými momentmi a trochu zvláštnym „poľovníckym“ obalom.
7 / 10
Mikael Andersson
- basgitara
Benny Hägglund
- bicie
Jan-Erik Asplund
- gitary
Jörgen Wikberg
- gitary
Robert Lindqvist
- klávesy
Mathias Gyllengahm
- vokály
1. Strömkarlens son
2. Välkommen till Norrland
3. En stadig puls
4. Till skogs
5. Tystnadens röst
6. Dråparen
7. Vintern
8. Regnet faller
9. Häxkonst
10. Bleka toner
11. Yxtid
12. Norrland är mörkt nog ändå
Bröder i strid (2016)
Utmarken (2016)
Vydáno: 2016
Vydavatel: Einheit Produktionen
Stopáž: 46:14
-bez slovního hodnocení-
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.