OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
...padajúce kvapky vnútornej bolesti, sklamania, túžby odpútať sa a zabudnúť, odísť tam odkiaľ už niet návratu odísť za skazou a zatratením, zabudnutím... Slová, ktoré sa vo svojej príznačnosti nesú v štýle zovúcom sa doom metal a práve tohto štýlu a práve týchto melancholických, neradostných vecí sa vo svojej tvorbe dotýkajú aj americkí NOVEMBERS DOOM, no hudobne nielen...
Nielen tohto, pretože tvorba NOVEMBERS DOOM sa do značnej miery líši svojim poňatím od klasikov žánru akými sú trebárz MDB a viac stavia na poctivom (death) metalovom základe približujúc sa svojím hudobným výrazom skôr nedostižným OPETH. Nedá sa to však jednoznačne zrovnať, ale určité spoločné črty sa nájdu... ja sa jemne v ďalšom pokúsim priblížiť Vám tento výraz... Kto však už pozná tvorbu NOVEMBERS DOOM tomu ďalšie riadky až tak veľa nového neprezradia... tak privítajme vyblednutie...
„Not The Strong", trocha paradoxný názov titulnej kompozície, paradoxný pre najúdernejšiu skladbu, avšak korešpondujúci s ideou, ktorú prezentuje a to komplex menejcennosti a zbytočnosti v hneve vloženom v častom využití dvojkopov, celkovej údernosti, hutnom zvuku gitár, rovnako riffoch, z ktorých smrť doslova cítiť... vokál rovnako výrazný zrozumiteľný, popritom však správne agresívny zvládajúci široké spektrum polôh, ktorý nás bude sprevádzať viacmenej celým "blednúcim" celkom... Prevedené však s citom, jemným podfarbením kláves, jemnou dávkou melanchólie, ktorá však s pribudajúcimi skladbami len získava na intenzite. "Zlomený", "Broken" tu už dostáva v plnej miere priestor to, čo dlie vo vnútri členov kapely... pochmúrna atmosféra stratených dní prelievajúca sa do akustickej časti pokojného rytmu bicích s tiahlym nežným ženským vokálom v občasných úderoch gitár doplnených hovoreným slovom... Melódie sa jemne prepletajú vrhajú sieť depresívne pokojnej pavučiny, aby došlo v závere k jej roztrhaniu mocnou silou gitár a bicích a tak prechodu k ďalšej skladbe „Lose in a Day" Tu NOVEMBERS DOOM opäť pletú jemnú sieť akustických melódií, tiahlych sól, klávesových častí, čistých riffov, pohladzujúceho ženského vokálu a zas ju trhajú mocou smrtiacou... tak klesáme a stúpame, vo chvíľkovom hneve, aby opäť nasledoval pád po číro akustickom úvode „Within My Flesh" až do úplnej typicky doomovej pomalosti a rozvláčnosti tejto skladby najviac sa tak približujúcej klasickému doomu. Hudobné odľahčenie prichádza s nasledujúcou „If Forever" len s akustikou a klávesovým podfarbením spolu s trocha klišovitým hlbokým mužským vokálom (akoby vystrihnutý od inej kapely, akej?), a taktiež smutnou klavírnou „Dreams to Follow". Najviac priestoru dostáva ženský vokál v pokojnej a vláčnej atmosfére prevažne až rockových postupov „Torn" samozrejme s notným podtónom bolesti... Nasledovníci „Torn" v sebe nesú esenciu vyššie popisovanej atmosféry kontrastov a odľahčení, smútku a hnevu (toho sa plným dúškom napijeme hlavne v The Lifeless Silhouette)... ostrosti a pohladzujúcej éterickej jemnosti „Dark Fields of Brilliance" až do záveru...
...tejto recenzie. NOVEMBERS DOOM vytvorili povedal by som poctivý album, čo by som mu vytkol je hlavne občasná ideová klišovitosť v textoch, no tú tuna nahrádza značná hudobná vyspelosť... Nejedná sa opäť o žiadne inštrumentálne exhibície avšak o kompozície zložené s citom a srdcom, ľahšie stráviteľné, plné emócií, skôr určené citlivejším dušiam na pokojné vypočutie počas uslzeného jesenného dňa... Nutné ešte podotknúť, že NOVEMBERS DOOM idú stále rovnakou cestou a na tomto albume urobili len malý krok vpred...
Veľmi pocitová a atmosférická záležitosť avšak s obrovskou dávkou energie dôrazu a hnevu, často dotýkajúca sa sfér deathmetalu s výborným vokálom. Pre priaznivcov žánru doom metal je tento album temer povinnosť.
8 / 10
Eric Burnley
- gitary, klávesy
Paul Kuhr
- vokály
Larry Roberts
- gitary
Joe Nunez
- bicie
Brian Gordon (hosť)
- basgitara
Nora O’Conner (hosť)
- ženský vokál
1. Not The Strong
2. Broken
3. Lose In A Day
4. Within My Flesh
5. If Forever
6. The Spirit Seed
7. Torn
8. The Lifeless Silhouette
9. Dreams To Follow
The Novella Reservoir (2007)
The Pale Haunt Departure (2005)
To Welcome The Fade (2002)
Amid Its Hallowed Mirth (reedice) (2001)
The Knowing (2000)
Of Sculptured Ivy And Stone Flowers (1999)
For Every Leaf That Falls (1997)
Amid Its Hallowed Mirth (1995)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Dark Symphonies Records
Produkce: Neil Kernon
Studio: Sonic Ranch, Tornillo Texas
Podařené album ve kterém se kloubí doomová zasmušilost s melodicky svižnou dravostí. Jisté náznaky evokující přirovnání k OPETH jsou cítit, nikterak mi však nebrání k vyslovení velmi kladného hodnocení. NOVEMBERS DOOM totiž nejsou ničí napodobitelé, jsou svoji za všech okolností. Byť ve svém vývoji nejdou dravými skoky, stále pokračují vpřed, jejich hudební posuny působí promyšleným dojmem a skupina vlastně jen zdokonaluje svůj projev plný emocí i příjemné mnohotvárnosti. Ve svém stylu jsou NOVEMBERS DOOM jednoznační favorité a album „To Welcome The Fade“ je počin, ke kterému se i dnes rád vracím.
O niečo slabší album než predchodca a nasledovník. Mám pocit, že na tomto albume ND ešte zbierali sily na vytvorenie klenotu v podobe Pale Haunt Departure.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.