Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kdybyste mi ještě před měsícem řekli, že budu nadšený z nějakého středoškolského seriálového melodramatu, tak si poklepu na čelo. Ale stalo se. „13 Reasons Why“ totiž není ani „Beverly Hills“, ani „Stmívání“. Tenhle seriál je skvěle napsaná plíživá noirová detektivka, ve které hned na začátku znáte oběť. Navíc v prostředí, na které si pamatuje asi každý. Pro někoho nejlepší léta života, pro někoho utrpení a pro většinu kombinace obého. Hormony se bouřejí, začínáte rozeznávat rozdíl mezi sexem a sektem a do toho všechno spletenice vztahů a pevně ukotvená hierarchie středoškolských šelem. V tomhle prostředí, když uděláte chybu, vás to prostě semele.
Hlavní hrdina Clay je přemýšlivý samotář a tak trochu lůzr, stojící mimo dění. Na škole se spekuluje, jestli náhodou není teplej, protože nemá holku a jemu je to vlastně jedno. Není ve sportovním týmu, nemá zazobaný rodiče ani nehraje v rockový kapele.
Děj začínáme sledovat ve chvíli, kdy škola truchlí nad sebevraždou jedné z jeho spolužaček. Možná i díky tomu se pár lidí na škole chová „divně“. Clayův svět, stojící vedle hlavního dění na škole, se změní ve chvíli, kdy na něj doma čeká dárek. Krabice od bot plná audio kazet. Krabice před ním putovala z ruky do ruky a možná to způsobuje to, že se právě pár lidí na škole chová trochu divně. Na kazetách je hlas mrtvé spolužačky.
Nečekejte ale nějakou duchařinu. Skrze kazety Clay objevuje, co se dělo a jak sebevražda souvisí s jeho osobou. Kdo kolem je do příběhu zapleten a proč. Děj má dvě linky. Před-sebevražednou a po-sebevražednou. Orientovat se v nich není těžké díky tomu, jak je scénář napsán, i díky barevnému nádechu obrazu. A pro ty barvoslepé si současný Clay přivodí zranění a má na čele znamení jak od Voldemorta. Postupně se v ději dozvídáte, co se stalo. Žádná velká překvapení nebo dějové veletoče se nekonají. A to oceňuji. Vše plyne postupně.
Seriál vlastně není nic víc, než chytře napsaná temná mozaika o vztazích na střední škole. Navíc dobře zahraný herci, kterým věříte, že na střední fakt jsou. Není černobílý, ale sytě šedý. Věci nemají pevné hrany. Děj se dávkuje po kapkách, ale v pevně stanoveném rytmu. Sem tam si kopne do toho, jak je v tomhle prostředí jednoduché zneužít sociální sítě, nebo ukáže na pokrytectví dnešní doby. Nekončí jednoznačně a mnoho otázek nechává viset ve vzduchu. Nepotřebuje vám všechno vysvětlovat. To cením. I tak je konec drtivý a to hlavně díky atmosféře, kterou si „13 Reasons Why“ buduje od počátku.
Režie: Tom McCarthy, Gregg Araki, Helen Shaver, Kyle Patric… (více)
Předloha: Jay Asher (kniha)
Scénář: Brian Yorkey, Elizabeth Benjamin
Kamera: Andrij Parekh, Ivan Strasburg
Hudba: Eskmo
Hrají: Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Steven Silver, Michele Selene Ang, Kate Walsh, Brian D’Arcy James, Derek Luke, Gary Perez, Steven Wiig, Vanessa Ross, Brandon Larracuente, Lisa Anne Morrison, Michael Sadler
Tohle album ukazuje, že zřejmě nejen samotná skupina, ale i vlastní jednoduše melodický deathmetalový styl se zdá značně vyčerpaný, alespoň pokud se dělá takto klišovitě, jako to předvádí současní THE BLACK DAHLIA MURDER. Hodně vlažné je to.
Obávám se, že tohle je jediná filmová verze Homéra, kterou jsem potřeboval vidět. Není bez chyb, ale tahle pomalá, temná a rozbolavělá věc dokáže zasáhnout na komoru. I proto, že vysekaný Ralph Fiennes je dokonalý Odysseus. Komorní drama o vině a PTSD.
Tato mladá švédská skupina v sobě nese esenci rockového pravěku 70. let stejně jako dravou razanci devadesátek a garage rockovou neurvalost. Občas i hitový potenciál, co mi připomněl pecky od THERAPY?. Výborné retro.
Pro poslech italského power metalu se člověk vždy musí zaštítit ochrannými kouzly. Kupodivu to není nutné pro poslech této party. Projev je civilní, více se opírá o instrumentální výkony inklinující k progu, k tomu zajímavý vokál. Slušné.
Z podzemí Věčného města vzešla tahle gothic/doom parta, která si za vzor bere švédské DRACONIAN a další podobné spolky. Příjemná melancholická záležitost, která na hodinu čas poněkud zpomalí.
Ambient, který je široce rozkročen mezi svoji chill a dark zónu říznutý dungeon synthem. Má oblíbená relaxační hudba poslední doby. Oproti minulému albu „Another Time“ sází trochu víc na „vesmírné“ rejstříky a větší dějovost.
Tak tohle album je pro mě trochu oříšek. Emo rock, který osciluje mezi příjemnou energickou ladností a hodně podbízivými a banálními refrény. Ty na efekt stavěné melodie bolí, ale z nějakého důvodu to poslouchám už poněkolikáté. Je to kýč, ale baví.