OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jednička se vzala téměř nečekaně a dodala Marveláckému vesmíru nový rozměr. Vtip, lehkost a nadhled. To, jak to bude pokračovat, naznačuje vlastně už první scéna, ve které stará dobrá parta likviduje obrovskou vesmírnou zubatou chobotnici. Kamera však ostří na maličkého enta Groota, který roztomile cupká ve snaze tančit, a za ním na pozadí probíhá bitva. V kontextu celého filmu to znamená to, že celou dobu příběh ostří na vztahy a rodinu a na pozadí toho se odehrává jakoby mimoděk zápas o osud galaxie. Každá z postav tu vlastně řeší nějakou rodinnou nebo alespoň vztahovou peripetii.
S tím souvisí i hlavní padouch, který tentokrát není ani velkou postavou universa, jež by děj celého vesmíru posunula o kus dál nebo odhalila další zásadní informace o kamenech nekonečna, ale je zapletena právě do rodinného dramatu. V tomto ohledu je parádní, že tu máme záporáka, který nebudí dojem náhodně vygenerovaného a trochu jalového zlouna bez motivace.
Ačkoliv je základní příběh celkem prostý, je na film nalepeno spoustu dalšího balastu, který prodlužuje jeho stopáž na více jak dvě hodiny, a to je problém. Člověk se neubránil zívání a občas i dojmu, že se děj pod tíhou těchto náplav trochu rozpadá.
Další složkou he humor, který funguje. Občas jsem se sám sobě divil, jak tupým fórkům se dokážu nahlas zasmát. Ať už jde o neandrtálského hromotluka Draxe a jeho osobitý styl nebo záškodníka Rocketa, který na svých nepřátelích nenechá nit suchou. Vtip srší vlastně i během úvodních a závěrečných titulků, kde vás čeká 5 (slovy pět) potitulkových scén.
Jednička měla obrovskou výhodu: moment překvapení. Přišla jako blesk z čistého nebe. Dvojka je v mnoha ohledech podobná, v některých dokonce lepší a dotaženější, ale je to už něco, co se opakuje. Ona čerstvost a neokoukanost tu chybí.
Vlastně klasická dvojka se vším, co k tomu patří. V dobrém i zlém.
7 / 10
Vydáno: 2017
Stopáž: 136
USA
Režie: James Gunn
Scénář: James Gunn
Kamera: Henry Braham
Hudba: Tyler Bates
Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Bradley Cooper, Vin Diesel, Michael Rooker, Karen Gillan, Pom Klementieff, Kurt Russell, Elizabeth Debicki, Chris Sullivan, Sean Gunn, Sylvester Stallone, Evan Jones, Stephen Blackehart, Steve Agee, Tommy Flanagan, Rhoda Griffis, Hilty Bowen, Aramis Knight, Elizabeth Ludlow, Gregg Henry,
Jednotka bola o dost lepsia ale aj toto sa da pozerat. Akurat tie nekonecne dialogy o tom kto to mal tazsie a kto ma koho viac rad.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.