OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skupina kolem fenomenálního „rychlíka“ na tenké struny Michaela Romea a hlasového ekvilibristy Russella Allena patří ke stálicím progresivně naladěné metalové vlny. Od kdysi dávného „Yngwie Malmsteen v ostrém tempu“ revivalu se vlastní pílí vypracovala do čela zástupu kapel, které se tu více, tu méně nechávají inspirovat filmovou hudbou. Jenomže narozdíl třeba od podobně postižených Taliánů z RHAPSODY, nejde v jejich případě o ruské velkofilmy hollywoodského střihu, nýbrž o fenomén doprovodu k pohyblivým obrázkům jako takový.
Copak si na nás naši filištínští nachystali tentokráte? Od prvního kytarového výběhu v úvodním štychu "Inferno (Unleash The Fire)" je jasné, že nám od posledně krapet přituhlo ve zvukovém balení. Ostrý, kvílivý riff, do kterého Russell Allen odštěkává téměř thrasmetalovou litanii. Jinak v nejlepší tradici pečlivě vypracované vlastní tváře skupina sází jednu lichou za druhou. Skvělý úvod a pěkně klenutý melodický refrén! Lámání a breaky rytmiky rozjíždí "Wicked". Střední tempo, sekaná kytara, téměř HC lauf, rychlost nabírá až v refrénu, který dotváří nezbytné hammondy. Russell tlačí přece jen víc na pilu než bylo v minulosti zvykem. Třetí do mariáše "Incantations Of The Apprentice" má start jako soundtrack. Smyčce na desce samozřejmě nejsou nic jiného než samply, na živý orchestr stále ještě v rozpočtu nezbývá, ovšem všechny rádoby symfonické „hvězdičky“ současnosti by si mohly zaplatit doučovací kurz. Jinak skladba má malinko podobné schéma jako dvojka. Vkusné a nepřeplácané. Klavír a samplované housličky - toť úvod "Accolade II". Esprit filmového podkladu nás neopouští, ba právě naopak, nejdřív klavír, později klávesy zcela přebírají vedení, i když pod nimi tou dobou již dávno mocně hřmí. Hymnická pasáž hlavní melodie pohladí, klavír však vrnět nepřestane až do konce skladby. Znovu ostrý thrashový poryv, klávesy si hrají na symfonický orchestr, rytmika boří a máme tady "King Of Terror". Odlehčený, svižný refrén a obrátkou zpátky řezající kytary. K dávným rychlovkám se ohlíží "The Turning". Nutno však přiznat, že o speedové závody nejde v žádném případě, to už mají Romeovci dávno za sebou a i když si hlavní Romeo arpeggia prostě neodpustí, švédský excentrik zůstává zapomenut v minulosti. Podzimní tryzna - to je "Awakening". Nástroje se postupně řadí v melancholii, basa probublává a pak jen klavír a hlas. V těchto teritoriích přebývají často třeba takoví SHADOW GALLERY. Jenomže tklivá nota samozřejmě dlouho nevydrží a vše se zvrhne v klasický „mazec“. Fanfáry nás přivítají v závěrečném bloudění "The Odyssey". A tady už jde skutečně o filmový kousek, téměř půlhodinový, rozdělený na sedm částí, monstrózní a bravurní! Slova nestačí. Bonus „Masquerade“ si pak vychutnají pouze limitovaní šťastlivci.
Kdo má rád technicky vymakanou „metlu“, která se nebojí zalovit pěkně hluboko u dna progrockové sádky, nemůže být novinkou našich symfoniků zklamán. Pokud se mu navíc zamlouvaly i předchůdkyně bájné "Odysey", bude znovushledání s americkou partičkou ještě o to radostnější. Samozřejmě, nemusí pršet. Když ovšem bouří skuteční mistři, můžete si klidně stoupnout i pod okap. Tyhle kapky totiž oživují!
Všechny dobré věci zůstaly zachovány, nyní jsou však ještě vychytanější než kdy předtím. A přitvrdilo se! Jenže ne na úkor barevnosti a monumentálnosti materiálu. A tak to má být! P.S.: Russell Allen exceluje!
9 / 10
Russell Allen
- zpěv
Michael Romeo
- kytary, klávesy, programování
Michael Pinnella
- piáno, klávesy
Michael Lepond
- basa
Jason Rullo
- bicí
1. Inferno (Unleash The Fire)
2. Wicked
3. Incantations Of The Apprentice
4. Accolade II
5. King Of Terrors
6. The Turning
7. Awakenings
8. The Odyssey
9. Masquerade (bonus)
Iconoclast (2011)
Paradise Lost (2007)
The Odyssey (2002)
Live On The Edge of Forever (2001)
V: The New Mythology Suite (2000)
Prelude To The Millennium (best of) (1998)
Twilight In Olympus (1998)
The Divine Wings Of Tragedy (1996)
The Damnation Game (1995)
Symphony X (1994)
Vydáno: 2002
Vydavatel: InsideOut Music
Stopáž: 73:01
Produkce: Michael Romero
Studio: Symphony X Dungeon
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.