MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pro milovníky plnovousů, tlustých strun a zešeřelých nálad to byl opět skvělý rok, což jistě potvrdí častý výskyt jmen jako ELDER, DVNE, LOSS či BLACKFINGER ve výběrech jeho nejzajímavějších nahrávek. Tedy, těch jmen tam bude nepochybně víc, to si jen egoisticky lovím v žebříčku vlastním. PALLBEARER, kteří se svým druhým albem „Foundations of Burden“ vyšvihli na špici silného post-sabathovského doom rockového hnutí, budou zjevně dokonce mnohým topkám panovat. Jejich třetí album „Heartless“ totiž představuje ještě vstřícnější vykročení k posluchačům, kteří si oblíbili těžké riffy, houpavé melodie a zádumčivě notující vokál frontmana Bretta Campbella.
Kapela se uchýlila do studia Fellowship Hall Sounds v rodném arkansaském Little Rocku a na analogový pásek nahrála kolekci sedmi skladeb, o jejíž mix se následně postaral legendární mistr zvuku Joe Barresi (TOOL, SOUNDGARDEN, QOTSA). Výsledek je přesně takový, jaký fanoušci doufali. Sound „Heartless“ má citelnou patinu, robustnost i dynamiku, která burácivým i plačtivým kytarám sluší. PALLBEARER nikam neustupují z vydobytých území. Už otevírák „I Saw the End“ se pustí do řemesla, které tahle parta ovládá nejlíp. Umrlčí linka jedné z kytar, hromový doprovod druhé, rozvážně funerální tempo zvonivých bicí, vysoko posazený Campbellův zpěv, zasněný, zamlžený, přesto naléhavý. Velmi důstojný následovník drtivého openeru desky předchozí.
Celek „Heartless“ vyznívá přesně tak monumentálně skličujícím dojmem, jak se u PALLBEARER sluší a patří. Kontrapunkty stonerově zahuhlaných riffů a melodické kytary evokují ještě širší paletu inspirací než na „Foundations of Burden“ obohacenou o výraznou inklinaci k syrové hymničnosti alternativního rocku („A Plea For Understanding“), melancholické pomalosti post-rocku („Lie of Survival“), komplexnosti progresivního rocku a unikavé psychedelii. V pozadí toho všeho ale zůstává sveřepá metalová intenzita. Tentokrát se mi velmi, velmi těžko dostává z hlavy myšlenka, že arkansaské seskupení místy zní jako PARADISE LOST z alternativní reality, v níž nebyla nikdy přerušená královská linie „Draconian Times“. Třeba v sólovém nástupu „Cruel Road“ je tahle formule dotažená k dokonalosti.
PALLBEARER mají ale daleko k jakémukoli prvoplánovému epigonství. Ano, pro mnohé posluchače bude tahle deska znít opět stereotypně a mdle, ale rozhodně taková při podrobném zkoumání není. Architektura „Heartless“ je kaskádovitá, detailní a vrstevnatá, deska s každým poslechem pootevírá nové perspektivy, psychedelická zákoutí, progresivní lomy zvukových vln a emocionální nuance.
PALLBEARER potvrzují svoji pozici na vrcholu americké stoner/doomové pyramidy.
8,5 / 10
Brett Campbell
- vokály, kytara
Devin Holt
- kytara
Joseph D. Rowland
- basa
Mark Lierly
- bicí
1. I Saw the End
2. Thorns
3. Lie of Survival
4. Dancing in Madness
5. Cruel Road
6. Heartless
7. A Plea for Understanding
Mind Burns Alive (2024)
Forgotten Days (2020)
Heartless (2017)
Foundations of Burden (2014)
Sorrow and Extinction (2012)
Vydáno: 2017
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 59:59
Produkce: PALLBEARER
Studio: Fellowship Hall Sound
Dynamic range: 9 (FLAC)
urcite najlepsi pocin Pallbearer, ale aj tak je to stale dost bieda... prvy a posledny song vcelku ujde, zvysok nuda sed...
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!