OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jednoznačně nejlepší biják ledna. Příběh, scénář, téma, herecké výkony… S trochou krve, trochou ohně a postavami, které jsou ostře profilované. Po filmu jsem si pokládal otázku, co to vlastně bylo? Drama? Kriminálka? Rodinný thriller? Absurdní komedie? Ode všeho trochu. Film střídá žánry jako ponožky, ale současně drží pohromadě. Klobouk dolů před režisérem a scénáristou Martinem McDonaghem. Ukočírovat to všechno je jednoznačně důkazem talentu, jasné představy o výsledku a značného umu. Divadelní dramatik, stejně jako ve snímku V Brugách opět nezklamal. Vznikl film, kde vás neustále překvapuje děj, máte tu komplexní postavy, co procházejí poměrně dynamickým vývojem a zápletka dává smysl. Chápete motivace jednotlivých aktérů, což se u podobných filmů mnohdy nestává.
Zmínil jsem děj. Nenechte si nic ani naznačovat, protože právě ten je pokladem celého filmu. Jen krátce načrtnu úvodní scény, ať víte, kde jsme a s kým jsme. Hlavní hrdinkou je matka, která prochází těžkým obdobím. To, že její ex-manžel chodí s holkou, která je o třicet let mladší, je ten nejmenší problém. To, že jí znásilnili a zabili dceru, je ten větší. Policie po šesti měsících nedokázala nic moc vyřešit. A tak hlavní hrdinka, kterou hraje Frances McDormand, začne jednat ve snaze věci rozhýbat. Vše se odehrává Ebbingu v Missouri, malém městečku, kde se všichni znají. Maloměsto se stává nevelkým divadelním jevištěm s pár domy, příjezdovou cestou a hlavní ulicí, kde se vše odehrává. Vjezd města stráží letité oprýskané billboardy, na kterých jsou cáry dávných reklam. Právě jejich využitím se začínají roztáčet kolesa příběhu.
Na to, že scénář byl napsán před nějakými sedmi nebo osmi lety, je snímek neuvěřitelně dnešní. Ať už jde o #MeToo nebo rasismus. To vše je ale až někde v druhém nebo třetím plánu. Témata jsou zarolována do příběhu, který vás drží od začátku do konce, protože absolutně nedokážete odhadnout, co se v něm bude dít za dalších deset minut. To už je dnes poměrně vzácné. Navíc s figurami, které jsou plastické a uvěřitelné. Ani klaďasové ani záporáci. Vlastně nedokážete fandit ani jedné ani druhé. I přesto vás ale jejich osud zajímá. Navzdory tomu, jak hloupě se občas chovají.
Místy jsem měl pocit, že svoje hrdiny pouští do příběhu podobně jako kuličku do pinballové mašiny. Některé vypadnou z hrací plochy, některé dostanou velkou ťafku herní lopatkou a všechny se pořádně omlátí o nástrahy, které v příběhu jsou.
Taková člověčinka o umanuté matce, co má pár problémů.
8,5 / 10
USA / Velká Británie, 2017, 115 min
Režie: Martin McDonagh
Scénář: Martin McDonagh
Kamera: Ben Davis
Hudba: Carter Burwell
Hrají: Frances McDormand, Sam Rockwell, Woody Harrelson, John Hawkes, Peter Dinklage, Caleb Landry Jones, Lucas Hedges, Abbie Cornish, Kerry Condon, Darrell Britt-Gibson, Željko Ivanek, Amanda Warren, Kathryn Newton, Samara Weaving, Clarke Peters, Sandy Martin, Brendan Sexton III, Michael Aaron Milligan, William J. Harrison, Malaya Rivera Drew, Christopher Berry, Jerry Winsett, Marcus Lyle Brown, Maho Honda, Nick Searcy
Martin McDonagh je o poznání lepší dramatik než režisér. Ano, Ebbing je plný aktuálních témat, která jsou pojednána s hraničním humorem, ale je to často dost na první dobrou. Stejně tak postavy, které se tváří nesmírně komplexně, jsou ve skutečnosti v něčem jednostrunné – hrají právě takovou melodii, jak si zrovna principál žádá. Filmu neupírám překvapivost, schopnost otáčet kormidlem nálad, dojmout a rozesmát. Jenže nikdy se nedostaví taková obtížně zařaditelná tíže na pomezí smutku a smíchu, jakou známe z vrcholných děl bratří Coenů. Ebbing není nikdy není úplně hladký, jednotlivé prvky nikdy nezapadají úplně organicky. Jsou tu stále cítit švy, účelová rozhodnutí a až příliš vykalkulované pointy vtipů. Šel jsem na film s vybičovanými očekáváními, ale s klidem říkám, že trip V Bruggách zůstává McDonaghovým nejlepším filmem.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.