OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud dnes už nějaká kapela přijde s akustickým provedením svých skladeb, můžete si být jisti, že to s tím zprofanovaným slůvkem „unplugged“ bude myslet vážně. Pryč jsou naštěstí doby, kdy nahrávku „bez šťávy“ musel mít v diskografii povinně každý, čas oddělil zrno od plev a lákadel v podobě všech těch klavírů, smyčcových ploch či sborových doprovodů už dnes užívají lidé, kteří přesně vědí, co jimi chtějí sdělit.
Výjimkou nejsou ani pražští SECOND CHANCE, kteří k poznávání jemných zákoutí svých rockerských niter lákají nejen na tvářičku pěnice Veroniky Fialové, ale i zvučným jménem hostujícího (nejen)baskytarového mága Richarda Scheuflera, který se krom svého obligátního nástroje chopil i klavíru, programování a především aranží všech deseti skladeb.
SECOND CHANCE jsem poprvé zaregistroval před mnoha lety v pražském klubu Chmelnice. Ještě s mužem za mikrofonem se tehdy věnovali něčemu jako power metal, ovšem jediné, co mi souvislosti s tímhle vystoupením uvízlo v hlavě, byla jejich tehdejší módní ocvočkovaná image. S příchodem ženy za mikrofon v roce 2012 přišlo přímočařejší a rockovější směřování, z pochopitelných důvodů i větší zájem publika, a na sklonku roku 2016 byla zrealizována i právě probíraná odlehčená verze repertoáru.
Kdo už alespoň jednou v životě slyšel nahrávku akustických verzí původně rockových skladeb, bude mít s identifikací „Acoustic“ snadnou práci. U podobných záležitostí však nejsou podstatné ani tak změny, které se v nich udály přechodem ke křehčímu vyznění, ale především to, zda náhle „obnažené“ skladby fungují i bez obezliček tvořených hřmícími kytarami a palbou bicích. U SECOND CHANCE naštěstí fungují.
Druhou a neméně důležitou podmínkou kvalitní akustické nahrávky je, aby kapela disponovala hlasem, který skladby nejen udýchá, ale bude je schopen i přesvědčivě „prodat“. Veronika Fialová, jakožto výkladní skříň kapely, tuhle podmínku naplňuje bezezbytku, neboť je to právě její hlas, který dominuje drtivé většině písní a je pro celou nahrávku určující. Zpívá jistě, umí vytasit potřebné emoce a v klidnějších věcech, kde má čas si pohrát s dechem, často čaruje. Připočtěte ještě vzhled a máte o kapelním trumfu jasno.
Znalci obou tváří kapely si jistě neodpustí přímá srovnáním jednotlivých verzí, nakonec však i oni musí dojít k závěru, že skladby byly vybrány citlivě a zaranžovány vkusně. Nahrávka tak drží hezky pohromadě, a pokud už některá píseň trochu škobrtne („Krysař“), jiná o to víc naježí chlupy po těle („Strážce“). Za zvláštní zmínku pak určitě stojí dva nové kousky, které kapela připravila speciálně pro „Acoustic“. Úvodní „Malá mořská víla“ má hodně muzikálový nádech (a to prosím pěkně v pozitivním smyslu) nejen tématem, ale i příjemným doprovodem smyčců a klavíru. Druhá „Zima“ je pak v uších autora článku jasným vrcholem alba. Nádherná věc, křehká a zebe.
Můžu mít trochu problém s některými texty „z holčičích deníčků“ a pro nahrávku si představovat přece jen drobet sytější zvuk, nic to však nemění na skutečnosti, že se jedná o materiál, u něhož „unplugged“ verze měly smysl. Jemné zastavení SECOND CHANCE se povedlo.
P.S.: Podle posledních zpráv už není zpěvačka Veronika Fialová členkou kapely. Inu, i takový je život...
Když máte dobrou zpěvačku a připravíte pro ni akustickou nahrávku, ve které může vyniknout...
Body přidělte dle oblíbenosti akustické škatulky.
Veronika Fialová
- zpěv
Adam Gabriel
- akustická kytara
Tomáš Paulus
- akustická kytara
Richard Scheufler
- baskytara, perkuse, piáno, programování
Tomáš Stloukal
- perkuse
1. Malá mořská víla
2. Ztracená tvář
3. Pláž
4. Vstávej
5. Nahá
6. Krysař
7. Dotyky
8. Strážce
9. Zima
10. Od soumraku do úsvitu
Acoustic (2016)
Dotyky (2014)
Second Chance (2009)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.