50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Phil Anselmo je rozhodně jednou z klíčových osobností pro americký metal obecně. Legendární PANTERU nasměroval tím správným směrem vstříc legendárnosti, svou nezastupitelnou pozici má i v superskupině DOWN, podílel se na formování sludge metalu, cizí mu nejsou ani jiné žánry a objevil se v celé řadě krátkodechých i dlouhodobějších záležitostí.
Projektem, který je možné označit za ve své podstatě sólový, je PHILIP H. ANSELMO & THE ILLEGALS. S ním vydal letos druhou studiovou desku „Choosing Mental Illness As A Virtue“. Kromě samotného Phila se na desce podíleli ještě Stephen Taylor, Walter Howard a dvojice bubeníků José Manuel Gonzales a Jimmy Bower.
Na novince Anselmo vyměnil vše za hněv, zlobu a nasranost. Téměř zmizely melodie, dravé pasáže se na sebe připojují beze švů. Důležitý je neustálý tlak, ostré tempo a výraz. Deska si ledacos bere z nejstarších thrashových alb SLAYER („Little Fucking Heroes“), Anselmo blackmetalově řve až kvičí („Utopian“), odskakuje k deathmetalu, bicí hardcorově zběsile uhání a kytary staví své stěny z ostře sekaných riffů ve stylu nahorů-dolů-nahoru-dolů.
Phil Anselmo byl vždycky velmi silovým zpěvákem. Jeho specifický pěvecký výraz mu ostatně zajistil nezastupitelné místo v metalových dějinách. Tady ze sebe v gejzírech doslova chrlí absolutně prožitou naštvanost.
Bohužel je to ale i to, na co album tak trochu dojíždí. Anselmo je vlastně „jen“ nasraný, hudba mu v tom sekunduje a na novince se tím pádem prakticky vůbec nic neděje. Po čase se tak stane spíše ubíjející a i ta pouhá třičtvrtěhodina, kterou má, se může zdát dlouhá. Na to, aby skutečně nadchla, je pouhý výraz málo, když nosných nápadů se nedostává.
Philip H. Anselmo je zdravě naštvaný, jeho „Ilegálové“ mu zdatně sekundují. Bohužel tam není cokoliv navíc.
6 / 10
Philip H. Anselmo
- zpěv
Jimmy Bower
- bicí
José Manuel Gonzáles
- bicí
Walter Howard
- bicí
Mike De Leon
- kytary
Stephen Taylor
- kytary
1. Little Fucking Heroes
2. Utopian
3. Choosing Mental Illness
4. The Ignorant Point
5. Individual
6. Delinquent
7. Photographic Taunts
8. Finger Me
9. Invalid Colubrine Frauds
10. Mixed Lunatic Results
Choosing Mental Illness As A Virtue (2018)
Walk Through Exits Only (2013)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Season Of Mist
Stopáž: 46:00
Produkce: Stephen
Studio: Nodferatu's Lair, Northshore, LA
-bez slovního hodnocení-
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.