OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
HYBORIAN pocházející z amerického Kansasu jsou nejen fanoušci Roberta E. Howarda, ale i čím dál jasně zářící hvězdičkou na poli hoblířského, nebo chcete-li stoner metalu. Jejich debutové album z loňského roku vyhmátli lovci talentů z agilního vydavatelství Season of Mist a výsledek v podobě této reedice už několik týdnů obšťastňuje sluchy všech bažících po poctivém hrubozrném kytarovém zvuku a tomu odpovídajícím vokálním projevům.
Nahrávka pojmenovaná jednoduše „Hyborian: Vol 1“ sklízí různě po světě velmi dobré až skvělé recenze a já musím, soudě dle jejího zevrubného poslechu, po důvodech tohoto bezbřehého nadšení tak trochu pátrat. Tedy věc se má tak. Počin to rozhodně není špatný, ba co víc, řekl bych zcela jistě vysoce nadprůměrný. Leč na druhou stranu tato energií sršící sbírka nepřínáší nic zas tak extra nového.
Samozřejmě, že pokud bychom v tomto žánru měli jako hlavní kritérium řešit originalitu té či oné nahrávky, asi bychom se dost minuli s očekáváním jeho cílové skupiny. Proto tedy i já, ač nesdílím bezbřehé nadšení, připouštím, že tito američtí chasníci to tam rozhodně mají. Deska hezky pěkně pádí vpřed, jednotlivé riffy dávkuje bez zbytečných prodlev a šestice šťavnatých skladeb to tam bez zbytečných šklobrnutí pěkně naláduje.
Z hlediska rytmiky je taktéž vše v pořádku. Žádná ze skladeb se rozhodně nehodlá spokojit s monotónními tempy. Tyto se hezky střídají, přičemž i v tom nejumírněnějším případě můžeme hovořit o středně rychlém. Například v „Blood For Blood“ to zpočátku skupina nastaví do pomalejší poloh, aby se pak patřičně rozparádila v následné rubanici. Z těžkých kytarových riffů pak tu a tam zazní zkrášlující motiv, či velmi skromná sóla. Nahrávce to, dle prověřených mustrů, dodá patřičný říz a bezpečně ji to vyvede ze zóny stereotypu.
Chlapácké nápěvy mi v kombinaci s dupavou rytmikou velmi často upomenou starší období BARONESS, což, dle všeho, (snad) nebyl záměr. Jen to potvrzuje moji tezi o zbytečném zamýšlení se nad originalitou podobně koncipované muziky. Debutové album HYBORIAN tak z tohoto pohledu představuje velmi slušivý žánrový přírůstek a troufám si tvrdit, že příště už by to mohlo být opravdu se vší parádou. Proto zůstávám ve svém hodnocení střídmý.
Slušný a velmi energický debut stoner-metalových HYBORIAN. Zdá se však, že příště to bude ještě lepší!
7 / 10
1. As Above, So Below
2. Maelstrom
3. Blood For Blood
4. Dead Lies Dreaming
5. Ajna
6. Dross
Hyborian: Vol I (2018)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.