OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Že už je těch dřevorubeckých spolků hájících tradiční metalové hodnoty v posledních letech enormní množství, kdy kvantita zcela válcuje kvalitu? Tohle tvrzení samozřejmě nemá daleko od pravdy, ale v případě londýnských ORANGE GOBLIN bych byl s podobným škatulkováním nanejvýš opatrný. Tahle skupina vznikla totiž již před více než 20 lety a toto album je už jejím devátým studiovým počinem. Rozhodně tedy nelze tuto čtveřici vinit z nějakého skákání do slušně rozjetého vlaku.
Zajímavým faktem je, že své počátky spíše než do řízného hardrocku směřovala někam do sfér tvrdšího blues. Postupné houstnutí a přitvrzování soundu je pak jevem především posledních let. ORANGE GOBLIN ovšem nepatří k těm, kteří by se zřekli svých kořenů. Svoje milované blues si ponechávají jako nejsilnější zbraň, pálící vždy v ten správný moment. Zároveň celou nahrávkou krásně provzdušňuje a opatřuje charekteristickým a zcela upřímným feelingem.
Když v titulní, pěkně od podlahy našlapané, skladbě ukážou Angličané spíše svoji drsnější tvář, stále víte, že tam někde v povzdáli vše kontroluje hudební styl, jež vlastně stál, kromě jiných, i na počátku vzniku metalové muziky. Slušná instrumentace je něčím, co si ORANGE GOBLIN už po dlouhých letech hraní a skládání osvojili na velmi dobré úrovni. Kytarové riffy jsou sice ostré jako břitva a těžké jako kovadlina, ale přitom ani na moment nezapřou jasně rozpoznatelnou inklinaci k blues. Navíc s podporou častých slušivých kytarových sól nemůže být ani na tomto poli pochyb, z jakých kořenů vyrůstá tvorba této britské kapely.
Vzácně vyrovnané kolekci dominují především svižnější kousky, ve kterých můžou Angličané nejlépe uplatnit všechny svoje hudební choutky. Rychlejší tempa doslova svědčí jejich touze skloubit přehledné kytarové struktury se snahou zahustit zvuk prostřednictvím patřičně obhroublého kytarového hoblování. Výsledkem jsou pak výborně šlapající skladby, jako již zmiňovaná ta titulní, valivý manifest„Ghost Of The Primitives“ doslova prošpikovaný různými hudebními kudrlinkami anebo například punkově našlápnutá „Suicide Division“, kde by se ony zmiňované historizující hudební styly hledaly o poznání hůř. Pokud tedy za něj nepovažujete už i punk.
Naproti tomu taková „The Stranger“ je návratem do dob, kdy bluesové kapely zbožňovali dvacátníci a kdy vyhrávaly hitparády či headlinovaly veliké letní festivaly. Po většinu času ostře nakřáplý hlas Bena Warda na chvíli zjemní a dá vyniknout své „přívětivější“ podobě. Co nejen tuto, ale i většinu ostatních skladeb na albu navíc zdobí, je veliký cit pro (vkusné) drama a gradaci. V tom ORANGE GOBLIN nevynikají o nic méně, než hardrockoví mistři z let sedmdesátých.
Upřímná nahrávka od upřímné kapely možná vyzní jako laciná fráze, ale momentální mě jaksi nic moc výstižnějšího nenapadá. „The Wolf Bites Back“ je totiž typickým představitelem alba, které asi revoluci nevyvolá, ale na druhou stranu, které skvělým způsobem integruje léty prověřené postupy a pravidla. Tyto jsou navíc v rukou šikovných skladatelů a muzikantů zúročeny ve prospěch svěží nahrávky, plné precizně vystavených písní, které i navzdory své promyšlenosti působí naprosto živelně. Velmi zábavná a podmanivá věc tohleto!
Blues a rock'n'roll v pěkně hutném a odpíchnutém provedení.
8 / 10
Ben Ward
- vokály
Joe Hoare
- kytara
Chris Turner
- bicí
Martyn Millard
- basa
1. Sons of Salem
2. The Wolf Bites Back
3. Renegade
4. Swords of Fire
5. Ghosts of the Primitives
6. In Bocca Al Lupo
7. Suicide Division
8. The Stranger
9. Burn the Ships
10. Zeitgeist
Science, Not Fiction (2024)
The Wolf Bites Back (2018)
Back from the Abyss (2014)
A Eulogy for the Damned (2012)
Healing Through Fire (2007)
Thieving from the House of God (2004)
Coup de Grace (2002)
The Big Black (2000)
Time Travelling Blues (1998)
Frequencies from Planet Ten (1997)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 40:30
Produkce: Jaime 'Gomez' Arellano
Studio: Orgone Studios, Bedfordshire (Anglie)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.