OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po Českém století další odvážný krok „Fleecového hovada“. Po historii zpracovávajících seriálech České století a Bohéma tu je další exkurz do minulosti, tentokrát však na mnohem méně jisté půdě. Tam, kde se u zmíněných seriálů Sedláček musel držet všeobecně známých historických reálií, se se scénáristkou Evou Kantůrkovou vydává na půdu, o které se toho opravdu mnoho neví. Věnuje se Janu Palachovi před jeho činem a snaží se ozřejmit jeho život i motivaci. Současně ale neodhaluje zcela vše a pokládá kolem jeho postavy další otázky. Snaží se přiblížit cestu Jana Palacha, ale současně si ji nechává i unikat. Dle slov režiséra to i tak cítil, když mluvil s pamětníky, kteří „Honzu“ znali. Daří se mu tak současně prokreslovat hlavní postavu a současně kolem ní vytvářet lehkou tajemnou mlhu.
Film vlastně končí přesně tam, kde, mnohými oceňovaný, Hořící Keř od Agnieszky Holland začíná. Vidíme tu pár formujících fragmentů z jeho života a následně celkem ucelenou část, která obsahuje okupaci vojsky Varšavské smlouvy a následné situace, ve kterých uzrává čin, který vstoupil do dějin naší země. Lze snadno vnímat nálady společnosti a fakt, proti čemu vlastně Palach svým skutkem protestoval, což nebývá vždy zřejmé. To vše zpracovává nedoslovnou formou, při které kraluje Viktor Zavadil, jenž propůjčuje mladému studentovi historie auru zvláštního svéhlavého samotáře, který nepije, nekouří a s okolím komunikuje jinak, než většina jeho vrstevníků.
Jediné, co lze vytknout hlavní postavě, je to, že jí stěží uvěříme dvacetiletého nebo jednadvacetiletého studenta – Zavadil je očividně starší, prozrazují to jeho oči i výraznější vrásky, ale vše potřebné zvládá skvěle. Postavu mu bez zbytku věříte a i záběry, na nichž se zdánlivě nic neděje, jsou díky jeho soustředěně minimalistickému výrazu stoprocentně souznějící s jeho charakterem. Tento podpovrchový přístup si režisér uchovává i ve finální scéně, kde sledujeme Palacha těsně před činem. Jak si kupuje benzín, jak odesílá dopisy a následné zapálení sama sebe. Toho jsem se nejvíce bál. Sedláček se tu ale drží určitě strohé popisnosti a ani v tomto okamžiku se nesnaží tlačit na pilu. Závěrečné scény, ze kterých mohl těžit slzy ve velkém, natočil téměř stroze a chladně. Není zde ani stopa po patosu nebo laciného zneužití této těžké situace.
Na úplném konci, kdy hledíme do spálené tváře, mi trochu chybí nějaké další informace o tom, co se dělo dál, protože i tady je Sedláček velmi úsporný. Skoro to působí tak, jakoby Jan Palach měl být prequelem k Hořícímu keři, ale to zcela jistě není. Dynamika i náladovost filmu jsou někde úplně jinde.
Sedláčkovi se povedlo vysochat film, který nutí k zamyšlení a současně k dohledávání některých událostí a reálií té doby. Není velkolepým nebo okázalým dramatem, drží se při zemi a přesně to mu sluší. Jedná se o důstojný a popisný film, který by mladé generaci mohl snadno přiblížit dobu, o které toho, dle posledních anket, příliš neví.
7,5 / 10
Česko / Slovensko, 2018, 124 min
Režie: Robert Sedláček
Scénář: Eva Kantůrková
Kamera: Jan Šuster
Hudba: Michal Rataj
Hrají: Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Jan Vondráček, Michal Balcar, Karel Jirák, Gérard Robert Gratadour, Simone Hrášková, Patrik Paušo, Ivan Sochor
Producenti: Silvia Panáková, Erik Panák
Zvuk: Robert Slezák
Kostýmy: Zuzana Brožová
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.