OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Prostor Banán zvolil velkoparádně. Nákladní loď Altenburg 1964, zaparkovaná vedle trosek bývalých doků, v pozadí svítí nový Trojský most a před vchodem hoří barel. Už jen vnímat tu atmosféru tady je zážitek, který stojí za to. Kolem armáda okovaných uniformovaných crusties v plné polní. Věkové složení od veteránů, kterým táhne na půlstoletí, po hardcorekids. Podél mola se táhne minimálně dvousethlavá fronta, v níž jsem prostál celý set BAHRATAL. Nevadí, doplním někdy příště.
Při zkoušce taliánské trojky OVERCHARGE na pár minut vypovídá službu elektřina. Ocitám se v nákladním prostoru s kapelou na startu a v totální tmě. Po pár sekundách se rozsvěcují první mobily a narušují tuhle magickou atmosféru. O chvilku déle spouští crust řádně nařezanej riffy vystřihanými z MOTÖRHEAD. Tihle kluci berou chladnej švédskej žánr a dodávají mu jižanskej temperament. Parádní rozcvička na hlavní chod.
Portlandští veteráni z TRAGEDY vytvořili z lodi udírnu a saunu v jednom. Mám občas pocit, že se lidi kolem mě slili v jednu hmotu. Jako bych byl uprostřed hororové klasiky The Blob z roku 1988, kde galaktický sliz pozře všechno, co mu přijde do cesty. Tady je jedno, jestli to bude stagedivující tělo nebo řvoucí Todd Burdette. Publikum tvoří jednu živoucí hmotu, která se houpe na vlnité podlaze.
Koncert otevírá rok 2002, album „Vengeance“ a skladba „Confligting Ideas“. Hned vzápětí představují novinky z „Fury“, ke kterým TRAGEDY jedou turné. Na závěr po téměř hodinovém koncertu se opět vracíme na začátek. Jistoty setu jsou ze stejného alba, jako otevírák. Titulka „Vengeance“, „Call to Arms“, uprostřed setu vystřižená „The Day After“. Tyhle pecky nestárnou. Po přídavcích jsem prolitej potem a lapám po dechu. Mizím z nákladního prostoru Altenburgu a mizím k žebrům Trojského mostu. Díky za skvělý koncert, jenž se zapisuje tučným hlubokým písmem do mých vzpomínek.
13.09.2018
Praha - loď Altenburg 1964
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.