Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na počátku roku jsem dělal průvan ve skříních a vypadlo na mě mnoho restů. Jedním z nich je rok staré album SECT, o kterém by byl hřích se nezmínit. Unikátní sestava k sobě poutá bývalé členy kapel, jakými byli CATHARSIS, EARTH CRISIS, DAY OF SUFFERING, FALL OUT BOY nebo kultovní CURSED. Sestava veteránů, kteří dobře vědí, co dělat.
„No Cure For Death“ jsou krátké, vybroušené hobliny kovu, které vám dřou kůži. Jen dvě skladby z desítky přesahují stopáž dvou minut a vůbec to nevadí. Do těchto šrapnelů je napěchováno tolik zdravé agrese, že na to jiné kapely potřebují minimálně pět vinylových koláčů v plné stopáži. Slovy klasika: „Sedmnáct minut???“.„Ale jakejch!!!“.
SECT tu balancují na hraně nekompromisního grindcore, švédského metalu a těžkotonážního hardcoreu. Společným jmenovatelem je vegan straight edge. Všichni členové tomu vlastně něco dodávají, neboť každý přichází z trochu jiné hardcoreové krajiny. Riffy a zvuk kytar jsou zatěžkané a dusné, ale současně v sobě mají primitivní energii, která je žene kupředu nezastavitelnou silou. Určitý druh špíny dodává i kytarista James Chang.
Texty a jednoznačně pevný postoj kapely má na svědomí Chris Colohan. To samo o sobě je pečeť kvality. Tenhle chlapík nemá ve zvyku dělat přešlapy. Jako obvykle texty reflektují společnost, jsou aktuální a dotýkají se například i náboženství. Pokud se v nich budete dloubat, najdete v nich i na nevelké stopáži spoustu myšlenek.
Poslední skladba lehce vybočuje. Je epičtější, melodičtější, delší, hitovější, valivější a pomalejší. I v této poloze SECT přesně ví, co dělají. Více vyniká text, každá věta je nad melodickými, proplétajícími se kytarami jako rána kladivem.
SECT jsou zásah do černého. Nekompromisní, jasně profilovaná kapela, která na aktuální desce předkládá přesně ten typ extrému, jaký mi dlouho chyběl. Žárné kudrlinky a příkrasy. Přímá cesta k věci a smysluplná fůze hardcoreu a metalu.
Hardcoreová mašina řízená veterány scény, kteří ovládají svoje řemeslo na úrovni grandmaster.
9 / 10
Skladby
1. Open Grave
2. Day For Night
3. Crocodile Prayers
4. Reality's Wake
5. Stripes
6. Liberal Arts
7. Born // Razed
8. Transaction
9. Least Resistance
10. Avoidance Ritual
Diskografie
No Cure For Death (2017) Sect (2016)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2017 Vydavatel: Southern Lord Stopáž: 16:56
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.