OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
PIG DESTROYER jsou zkrátka držák. Nehrnou na nás desky ve vysoké frekvenci, ale zase si můžeme být jisti, že dříve či později se s nějakou tou nahrávkou určitě vrátí. Na tu letošní jsme si museli počkat 5 let (od vydání EP „Mass & Volume“), což zároveň i znamená obligátní dotaz: „Máme čekat nějaké výrazné změny?“
Pár se jich určitě najde, ale jistota v podobě pevného žánrového ukotvení zůstává neotřesena. Jejich gring nikdy v minulost nepostrádal patřičný odpich ani v rámci svých možností nemalou míru osobitosti a promyšlenosti. Nejinak tomu je i letos, kdy se na nás po nezbytném, tentokráte tak trochu nostalgickém, intru kapela vrhne jako gepard na vyčerpanou gazelu.
Půlhodinová stopáž přesně vystihuje rozložení sil. Je totiž dostatečně veliká na to, aby vás PIG DESTORYER strhli svým nasazením a energií, ale zároveň dostatečně krátká na to, aby vás skupina po vystřílení všech nábojů unavovala další nabíjením. Zkrátka a jasně: Máme co dělat s tradiční nahrávkou, která kromě odpíchnutých a nasypaných songů nabídne i nemalé množství takových, ve kterých nejde jen o to vás úplně odrovnat.
Středních a valivých temp si totiž letos užijeme překvapivě více než dost. Tomu odpovídá i nazvučení nahrávky, které více než že by řezalo a sekalo, spíše válcuje hutně nasnímanými kytarami. Skladby jako „Army of Cops“, „Circle River“, „Concrete Beast“ anebo finální destrukce „House of Snakes“ pak zcela nepokrytě pokukují po příručkách s pokyny pro správné hraní sludge metalu. A nutno říci, že PIG DESTORYER jejich aplikaci do praxe zvládají více než dobře.
Naproti tomu tradičnější kusy jako „Dark Train“, „The Adventures of Jason And Jr“ či „Mt. Skull“ nabídnou z pohledu skupiny osvědčené recepty, které v jejím provedení evidentně stále dobře fungují. Subjektivně však v „Head Cage“ ve srovnání se staršími brášky nacházím trošku více rutiny na úkor entusiasmu. Ano, PIG DESTROYER už jsou zkrátka mazáci a nezřídka to prostě dávají tak nějak automaticky, což je asi zcela přirozené, přesto však na novince i přes její nesporné kvality nenacházím potřebnou dávku živočišnosti, která skupinu zdobila v minulosti. Zda-li to v tomto případě stačí na pozitivní finálné hodnocení, je i navzdory kritice snad celkem zřejmé už z předchozího textu. Za mě tedy pořád slušný!
Klasičtí PIG DESTROYER, s tím dodatkem, že starší desky jsou o chloupek lepší.
7 / 10
Scott Hull
- kytara
JR Hayes
- vokály
Adam Jarvis
- bicí
John Jarvis
- basa
1. Tunnel Under the Tracks
2. Dark Train
3. Army of Cops
4. Circle River
5. The Torture Fields
6. Terminal Itch
7. Concrete Beast
8. The Adventures of Jason and JR
9. Mt. Skull
10. Trap Door Man
11. The Last Song
12. House of Snakes
Head Cage (2018)
Mass & Volume (EP) (2013)
Book Burner (2012)
Natasha (EP) (2008)
Phantom Limb (2007)
Terrifyer (2004)
Prowler In The Yard (2001)
Picture Disc 7'' (EP) (2000)
Explosions In Ward 6 (1998)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 30:55
Studio: Visceral Sound Studios, Bethesda (USA)
Produkce: Scott Hull
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.