OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Meno kapely rozkladne ponuré, album sa volá „Očistec“, názvy väčšiny skladieb prinajmenšom povedomé, čo sa to deje, sme v prvej polovici 90. rokov a death metal útočí smrtiacou silou? Kov smrti tu rozhodne máme, 90. roky ani omylom, ide o čerstvú novinku, hoci ducha dávnych čias jej neodpára nikto. Skupina je nová, funguje od roku 2014, album je jej debutom a ISP ho vydali ešte v lete.
MACABRE DECAY sú zo švédskeho Söderhamnu a napriek tomu, že skupina samotná je mladá, jej členov možno považovať za veteránov, niektorí z nich začínali ešte v 80. rokoch. Určite pamätajú švédsky deathmetalový výbuch okolo roku 1990, napríklad vokalista ho na demo-úrovni zažil s INCARNATED, gitarista Sami naživo hral s technickými deathmetalistami THEORY IN PRACTICE a spomedzi ďalších mien spojených s účinkovaním členov mimo hlbokého undergroundu prerazili najmä groove power melodici DIVINE SIN.
Na deathmetalovú scénu vstúpili MD s trojskladbovým demom pred dvoma rokmi a vôbec neprekvapí, že dva kusy z neho sa dostali aj medzi deviatku kompozícií na debutovom albume. Ten nás v priebehu 36 minút berie hlavne na cestu do hlbokej minulosti, keďže na ňom znie hudba inšpirovaná veľmi klasickým švédskym kovom smrti, štokholmskou scénou, ktorej zvuk sa im podarilo oživiť v domácom štúdiu. Je charakteristicky rezavý, ale v príjemných stredných až hlbších tónoch. Skladby sa hrnú väčšinou v stredných i valivejších tempách, oživených i rezkejšími, tu a tam až skočnými či tanečnými pasážami.
Na nejednom mieste znejú MACABRE DECAY skoro death’n’rollovo, trochu ako ENTOMBED medzi „Clandestine“ a „Wolverine Blues“, inde je ich death metal ortodoxnejší, postavený na typických švédskych riffoch a harmóniách. Okorenením je niekde melancholická akustická pasáž, inde neprvoplánová, „nehitová“ melódia a melodické sólo. Po vokálnej stránke dominuje zľahka do popredia vytiahnutý stredný až hlbší zrozumiteľný rev, ktorý sadne typickým témam smrti, umierania, mučenia, úzkosti a podobnej textovej výbave. Do istej miery netradičné je občasné zasadenie vokálnych partov hosťujúcej Heleny Bohman. Nie je to žiadna opera, ale éterickejšie momenty sa v nich nájdu.
Album určite nie je márny, počúva sa dobre, skladateľsky pekne drží pokope a hudba MACABRE DECAY je rozhodne chytľavá. Odporučil by som ho hlavne milovníkom starej školy a dávneho Švédska, už len preto, že na „Purgatory“ počuť, ako sa pri všetkej láske ku klasike jeho tvorcovia snažili urobiť pár vecí trochu inak a podarilo sa im nenásilne tu a tam vyjsť zo šablóny. Pre ostatných to bude skôr „stará hudba“, a to je tiež v poriadku.
Mladá kapela, ostrieľaní hudobníci „v rokoch“ a veľmi solídny švédsky death metal s „vintage“ známkou, v rámci ktorej sa podarilo aj pár nevtieravých inovácií.
7 / 10
Fredrik Gunnarsson
- gitary
Henka Andersson
- vokály
Henke Edlund
- basgitara
Sami Mäki
- gitary
Pether Svedjewik
- bicie
1. The Flesh Remembers
2. Angel of Decay
3. Welcome Pain
4. Purgatory
5. Schizophrenic
6. Pawprints in Blood
7. Devourer of Souls
8. As the World Burns
9. Endless Pain
Purgatory (2018)
Macabre Decay (demo) (2016)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Immortal Souls Productions
Stopáž: 35:55
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.