OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Úplne „najlepšie“ je, keď sa vám stretnú takéto situácie: 1. po hádam štvrťstoročí písania recenzií definitívne cítite, že máte problém vymyslieť o tých kapelách, obzvlášť v preferovaných žánroch, niečo nové, aby ste sa neopakovali. Žánre sú stále v poriadku, kvalitné albumy vychádzajú aj tridsať a viac rokov od ich vzniku, len vo vašej studni recenzentskej inšpirácie vedro škriabe o dno. 2. Stabilne dobrá až výborná skupina vydá svoj nový album. Je na ňom všetko ako treba, chytľavý, počuteľne so srdcom stvorený a vypracovaný, ale inak by ste na jeho adresu mohli prepastovať svoju recenziu na predošlý.
Vo veľkej miere by sa takto dalo pristúpiť aj k novinke floridskej obsidiánovej čepele smrti HATE ETERNAL. Sopečné sklo sa sem hodí ostrosťou aj farebne, hudba, za ktorou je v prvom rade tvorivý génius Erika Rutana, nemilosrdne reže a je ponuro dymovo čierna. Tri roky starý album „Infernus“ bol vybrúsený drahokam a novinkový „Upon Desolate Sands“, v poradí siedmy dlhohrajúci kus z vyhne HE, naň veľmi plynulo nadväzuje. Úprimne povedané, jedinou zmenou u trojice majstrov kovu smrti s čertovským kopytom je tá na poste bubeníka, Chasona Westmorelanda vystriedal nemecký tlčmajster Hannes Grossmann (známy napr. z NECROPHAGIST, OBSCURA, ALKALOID, najnovšie aj u TRIPTYKON).
Kvalitného bicmena nahradil ďalší talent, spoľahlivý pri priamočiarom hraní rovnako ako pri tom technicky vyšperkovanom, to nie je málo a ani to nie je všetko, čo novinka HATE ETERNAL ponúka. „Upon Desolate Sandes“ je výborný album, na ktorom je všetko, za čo máme Erikovu tvorbu radi. V zásade klasický americký death metal, čerpajúci niekedy až z odkazu prelomu 80. a 90. rokov, so silnou stopou MORBID ANGEL, ktorá je pri „peklárskom“ kove smrti zámorského strihu v podstate povinnou výbavou. (Pripomínať fakt, že Erik prispel svojím vkladom na dva albumy legendy najlegendovatejšej je zaiste nosením dreva do lesa.) Vysoké rýchlosti a atmosféra, temná, vážna, deathmetalová víchrica prinášajúca popol skazy a v ňom ukryté dramatické harmónie.
Náklepy, o tom HATE ETERNAL boli a sú, ale tak ako predtým aj dnes ich oživujú voľnejšími, napriek drvivosti až náladovými momentmi a melodikou, ktorá opäť nepozná ostych a v tých správnych chvíľach vystúpi do popredia, aby sme si mohli vychutnať a uznať jej takpovediac až umelecké prevedenie. Nálož melodických sól, i takých, ktoré kvília ako meluzína nad spustošenou krajinou. Ponuré príbehy textov prednáša kvalitný štýlový vokál, balansujúci na skôr elastickej ako krehkej hranici mohutného bojovného revu a zlovestného mručania v hĺbkach. Apokalyptická búrka s občasnými zábleskami, ktorých svetlo je však zlovestné, to všetko zahalené do produkcie, ktorá mi pre tento štýl naozaj sedí, nie je plochá, skôr mierne hlbšia, a v prvom rade neznie umelo. Stačí toto na ďalší riadne vydarený album špičkovej deathmetalovej klasiky? Mne rozhodne áno.
HATE ETERNAL sú vo forme, kedy by mohli sklamať jedine v prípade, že by sa vrhli na nejaké nešťastné experimentovanie. To aspoň zatiaľ nehrozí, dodali to, za čo ich deathmetalové publikum uctieva. Navyše bez pachute rutinérstva.
8,5 / 10
Erik Rutan
- gitary, vokály
J.J. Hrubovcak
- basgitara
Hannes Grossmann
- bicie
1. The Violent Fury
2. What Lies Beyond
3. Vengeance Striketh
4. Nothingness of Being
5. All Hope Destroyed
6. Portal of Myriad
7. Dark Age of Ruin
8. Upon Desolate Sands
9. For Whom We Have Lost
Upon Desolate Sands (2018)
Infernus (2015)
Phoenix Amongst The Ashes (2011)
Fury & Flames (2008)
The Perilous Fight (DVD) (2006)
I, Monarch (2005)
King Of All Kings (2002)
Conquering The Throne (1999)
Engulfed In Grief / Promo 97 (split s ALAS) (1997)
Vydáno: 2018
Vydavatel: Season Of Mist
Stopáž: 39:01
Death metal ako sa patri
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.