OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zase nedeľa, ale celý program na dve hodinky, to je lákavé, o desiatej koniec a môžem ísť domov, to sa dá. Nie som žiadna pojazdná encyklopédia hard coru, o žánri mám cca také poňatie, aké má človek mať, ak sa chce považovať za persónu s kinderštúbe, ale bostonská scéna a SLAPSHOT subjektívne vnímam niekde na úrovni NY s AGNOSTIC FRONT, SICK OF IT ALL a podobne, tak ma celkom prekvapilo, že koncert nie je na veľkom pódiu, ale hore „v sedmičkách“. Organizátori sú ale realisti a nakoniec to pre odoka 80 návštevníkov bol úplne presný priestor.
Presne o ôsmej sa koncert nezačal, až cca o štvrťhodinku neskôr nastúpili vranovskí matadori SYSTEMIC DAMAGE a klub pohltil švédsky zvuk. Táto štvorka patrí na špičku domácej scény v rámci svojho žánru, teda grind/crustu strihnutého hard corom, a to tak na nahrávkach, ako aj naživo. Tento koncert to opäť potvrdil, SD bez veľkých rečí a nejakého pózovania strúhali skladbu za skladbou. Kúsky väčšinou okolo poldruha minúty, každý jeden nabitý energiou, agresivitou a chytľavými riffmi. Hlavné tempo náklepové, revaný vokál po slovensky, kontakt s publikom obmedzený na často jednoslovný názov nasledujúcej skladby, až na pár slov k minulosti a príhovor pred záverečným kusom komentujúci hnednutie slovenského sveta. Pokiaľ ide o odozvu publika, chytilo sa už na prvú bandu, pri tej „hlavnej“ ale kotol rachol naplno.
SLAPSHOT na HC scéne krepčia od roku 1985, preto celkom pochopiteľne na pódium neprišli žiadni mladíci, väčšinou skôr páni v zrelom veku. Ale s energiou dravcov, ktorí pri hraní ešte aj teraz majú o tridsať rokov menej a podľa toho ich výkon vyzeral. Klasický americký hard core 80. rokov, žiadne nové štýly od metalcoru po beatdown, to tejto kapele skrátka veľa nehovorí. Energické tempá, bojovné melódie, punková bezprostrednosť, zborové refrény, proste „Old Tyme Hard Core“ v podaní týchto synov srdca Nového Anglicka je ukážkou pravej starej školy. Hralo sa z nového albumu „Make America Hate Again“ a výber zo starších vecí. Cover „White Rabbit“ od JEFFERSON AIRPLANE naživo zrejme nehrávajú, ale vlastnej tvorby majú dostatok a v jednej skladbe sa vrátili až do roku 1979, bola od prvej bandy, v ktorej vokalista Jack „Choke“ Kelly začínal. Tento veselý chlapík tohto roku oslavuje 56. narodeniny, porozprával aj kadečo iného, napríklad to, že hrá hard core a hrá ho celý život, lebo nič iné ani robiť nevie. Na parkete bolo divoko, jeden z fanúšikov sa rozvášnil až tak, že nešlo dole len tričko, bola chvíľa, keď všetkým v klube prezentoval aj to, čo ani vidieť nepotrebovali. Je fajn, keď sa bavia fanúšikovia i kapela, tuto to myslím vyšlo dokonale. Jack je vcelku „papuľa“, na skandovanie „one more song“ zahlásil „šak držte hubu, my vám ešte jednu zahráme“. Potom som vykročil domov, po koncerte to tam iste žilo, fotky s týmito legendami si na FB zavesil nejeden fanúšik. Pekný záver víkendu.
Foto: Laci Schürger
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.