PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Oskar za nejlepší film, Oskar za nejlepší mužskou vedlejší roli a Oscar za nejlepší původní scénář. Minulý rok vyhrála romance o vodní příšeře, tak se pojďme podívat na to, zdali to letos bylo lepší. Předlohou pro název filmu je průvodce, který v šedesátých letech fungoval jako průvodce pro černochy Americkým Jihem. Byl zde seznam míst, kde se mohli ubytovat nebo najíst, aniž by měli problém. Kompletní název knihy je „The Negro Motorist Green-Book“. Celý film je vlastně taková road movie řízená právě touto knihou.
Zápletka se točí kolem dvou osob. Jednou je na počátku lehce rasistický přistěhovalec z Itálie, Tony Vallelonga. Druhou je pianista jamajského původu Don Shirley. Mimochodem obě tyto postavy jsou reálné a celý příběh se snaží být životopisnou kapitolou Dona Shirleyho, ačkoliv se rodiny obou dvou hlavních hrdinů k historické přesnosti scénáře vyjadřovaly poněkud nelibě. Tony žije život trochu na hraně, nikdy zcela nepropadl mafii, ale pro ránu nejde daleko. Má rodinu, dluhy a celkem hrubé způsoby. Don je jeho pravý opak. Nemá rodinu, je do sebe zatažený, uhlazený, elegantní, vzdělaný. A je černoch. Zbytek filmu možná odhadnete. Mně bylo celkem jasné, jak to skončí, po prvních patnácti minutách. A bavit se u toho také budete, protože už první načrtnutí postav zavdává zajímavým situacím.
Na své cestě se ti dva musí naučit spolu vycházet. Dostávají se přitom do různých situací a hrany se obrušují. Film jim přitom neklade nějaké velké překážky, všechno jde jako po drátkách až podezřele snadno a na konci z toho máte dobrý pocit. Žádné velké drama. Feelgood movie. Komediální prvky. Film je po řemeslné stránce vypiplaný, takže si ani moc nevšimnete toho, že postavy se mění až moc lacino. Stejně lacině působí i cena Oskara za hlavní film, zdá se mi. Filmy, které dělaly trochu odvážnější kroky, tak neuspěly.
Ke dvěma „vedlejším“ Oskarům mám dvě poznámky. Mahershal Ali dostává Oskara za vedlejší roli, ačkoliv je na scéně vlastně stejný čas, jako druhá hlavní postava, kterou hraje Viggo Mortensen, kterého můžete znát jako Aragorna z Pána Prstenů. Oba dva samozřejmě hrají parádně. Tady opravdu problém nemám. Druhá věc je scénář, u kterého moc nechápu cenu. Film zpracovává reálné životní osudy, takže tam nemůže být ani dostatek prostoru pro fantazii a z reakcí pamětníků a lidí blízkých je citelné, že to není ani dostatečně přesné.
Výsledek? Řemeslně výtečně udělaná komedie, která vám dá nahlédnout do reálií Amerického Jihu, ale moc detailněji se jimi nezabývá. Pobaví, zabaví, možná trochu poučí a hlavně pohladí po duši pohádkovým a příliš idealizovaým koncem. Nic víc, nic méně. Od filmu, který vyhraje kategorii nejlepší film, bych očekával trochu více a určitě i něco hlubšího.
Celkem fajn komedie. Její přeceňování ale nechápu.
7,5 / 10
Vydáno: 2018
USA, 2018, 130 min
Režie: Peter Farrelly
Scénář: Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly
Kamera: Sean Porter
Hudba: Kris Bowers
Hrají: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Dimiter D. Marinov, Mike Hatton, Iqbal Theba, Sebastian Maniscalco, P.J. Byrne, Montrel Miller, Tom Virtue, Don Stark, Brian Stepanek, Ninja N. Devoe, Daniel Greene, Paul Sloan, Joe Cortese, Johnny Williams, Martin Bats Bradford, Jim Klock, David Kallaway, Jenna Laurenzo, Emily LaGroue, Brian Hayes Currie, Ricky Muse, Jon Michael Davis, Mike Cerrone, Geraldine Singer
Vôbec mi nevadí, že cenu za najlepší film si odniesol práve tento kúsok. Vkusne nakrútené, úsmevné i vážne, s prijateľným hereckým obsadením. Čosi podobné mi už aj trocha chýbalo. U mňa dobré.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.