OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Takto na jar ťažko predpovedať, čo všetko zaujímavé prinesie rok 2019 na slovenskej extrémnej metalovej scéne, táto čerstvá a v podstate nečakaná, resp. akoby v hlbokom utajení pripravená novinka však rozhodne má šancu zaujať a prípadne aj zamiešať karty. Úplne nové meno, debutuje rovno s albumom nahraným ešte v roku 2017, vychádzajúcim teraz u Willowtip Records, čo je jednoznačne veľký úspech a zároveň indícia, že nebudeme mať dočinenia s tradicionalisticky znejúcim materiálom.
CEREMONY OF SILENCE hrajú death metal, ak mám ich hudbu zaradiť bez toho, aby som to celé zbytočne komplikoval. Hudbu tu však tvoria ostrieľaní hudobníci, roky vyprofilovaní hlavne na blackmetalovej scéne. Zvolenských NEVALOTH by ste si pamätať mohli, ich prvý album je taká domácka nadšenecká verzia atmosférického klávesového black metalu so zvukom z roku 1994, neohromí, ale druhý a zároveň posledný „The Antagonist“ možno odporučiť s čistým svedomím aspoň na vypočutie. Kreatívne je na úrovni, obsahuje zaujímavé nápady a čierne náklepy sa tu striedajú s často priam „podivnými“ náladami, ktoré pripomenú aj rakúsku scénu 90. rokov.
Ešte osobitejšie sa k black metalu pristupovalo v projekte ABBEY OV THELEMA, ktorého súčasťou bol gitarista Vilozof nejaký čas tiež. Jeho blackmetalovú tvár dávam do pozornosti (ambientnú zase až tak nepoznám), tradičný základ je zľahka „emperorovský“ a naň sú naviazané divoké orchestrácie a vokálne kreácie, opäť zvláštna atmosféra okultných svetov, dielo umelcov, ktorí svoju víziu vedia prevteliť do hudby tak, aby ju bolo možné brať vážne. Je teda pochopiteľné, že ak sa tvorivá dvojica Vilozof a Svyatogor pustila do death metalu, tiež to bude niečo špeciálne. Naznačí to už logo a celkové prevedenie grafiky albumu – ideme na výpravu do bizarných svetov temnej strany.
Celkom určite v rámci domácej scény, v kontexte tej svetovej nahrávka skôr plnohodnotne odpovedá na súčasné výzvy temného a okultného death metalu najnovšej generácie. Blackmetalové korene v roku 2015 povstavších CEREMONY OF SILENCE počuť hlavne v celkovej ponurej a tajomnej atmosfére a čiastočne vo zvuku, vo všeobecnosti však vládne hlavne smrť vo veľmi sofistikovanej, ťažšie uchopiteľnej a zaujímavo technickej polohe. Upúta už samotná štruktúra skladieb, dosť sa vymaňujúca z klasickej schémy úvodov, slôh, refrénov a záverov. Tu akoby sa pracovalo skôr systémom jammovania a spracovávania toku myšlienok do hudobného celku.
K tej technike a skladaniu – niekto by mohol spomenúť aj GORGUTS, niekto iný možno PORTAL a súvisiacu scénu. Masívne dávky disonancií a tremol by na to oprávňovali. „Oútis“ je nabitý besniacimi rýchlymi pasážami, kde gitary hľadajú harmónie v disharmóniách a v duniacom i kvíliacom víre neznámych priestorov v hĺbke zastreto buráca hlboký deathmetalový vokál. Tu treba poďakovať za zvuk, ktorý nie je zbytočne zahuhlaný, ako sa to niekedy v tomto žánri stáva. Je hustý, hutný ako jedovatý plyn podzemných sopúchov, ale výrazný a čitateľný.
Gitarové trilky v ňom až žiaria chorobným fosforeskujúcim prísvitom alebo bledými slnečnými lúčmi zimného slnka nad ríšou prízrakov a dotvárajú zvláštne éterickú náladu hudby. Celkovo skôr rýchla nahrávka sa pohráva s variabilnými tempami a zaujímavú gitarovú hru ozvláštňujú psycho vyhrávky a efekty. Skladby absolútne nestavajú na nejakej hitovosti ani sa poslucháčovi neponúkajú na prvé vypočutie. Tu ide o skĺbenie predvekej či bezvekej živelnosti a komplexnej hry, o to, na koľko zaujímavých vlákien si fanúšik tento hrubý zväzok trilkujúcich i duniacich obrazov neznámych dimenzií rozpletie. Vyslovene dozretý materiál, výborný začiatok a veľké prekvapenie.
Možno sa nepomýlim, ak poviem, že deathmetalový debut roka je práve „Oútis“. Takto tu nehrá nikto. A vydavateľ hovorí za všetko.
7,5 / 10
1. Invocation Of The Silent Eye
2. Ceremony Of A Thousand Stars
3. Trance Of Void
4. Upon The Shores Of Death
5. Black Sea Of Drought
6. Arising Of No Man
7. Into The Obscure Light
Vydáno: 2019
Vydavatel: Willowtip Records
Stopáž: 36:22
Koncept nahrávky síce nie je prevratný, ale prevedenie rozhodne áno. Skvelá inštrumentálna realizácia pseudo chaotického death/black metalu, ktorej veľmi nie je čo vytýkať. Kompozície sú mnohorozmerné a skrz pevnú krustu zvukového bahna prenikajú na povrh silné motívy a dusivá atmosféra. Mám pocit, že toto je po dlhej dobe materiál, ktorého ambície ďaleko presahujú náš geografický priestor.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.