OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Netradične sa povenujem nahrávke, ktorá síce metalová rozhodne je, ale s preferovanými extrémnymi formami kovového žánru nemá spoločné fakt nič. Dostal som CD na recenziu a už som sa musel pasovať s o dosť tvrdšími orechmi než je táto prístupná, príčetne vymyslená a ľahko vstrebateľná i pochopiteľná nahrávka mladého kvinteta MARTUROS, ktoré na metalové chodníčky vykročilo v Prievidzi v roku 2015 a „Nameless“ je jeho debutovým albumom.
CD vyšlo vo februári u Support Underground, kde tiež – nie prvýkrát – zalovili mimo svoje hlavné teritórium, a prináša štedrých vyše 50 minút hudby, naporciovanej do desiatich skladieb. Tie na prvé počutie zaujmú kvalitným, plným, miestami až masívne pôsobiacim znením. V ňom potom vyniknú šikovne poskladané a zaranžované kompozície, prezrádzajúce, že ich tvorcom rozhodne nechýba talent a netápajú pri hľadaní toho, čo chcú hrať. „Nameless“ je jednoznačne vyzretý a dotiahnutý debut.
Žánrovo ide o energický, nabrúsený heavy metal, vyše štyridsať rokov existujúci žáner, ktorý tu je spracovaný s citom k dávnym koreňom a zároveň tak, aby ani náhodou neznel archaicky, ale sviežo a súčasne. O to sa stará v prvom rade gitarová hra, ktorá slušne tlačí na pílu a zároveň je vytunená rôznymi vyhrávkami čerpajúcimi z novších metalových žánrov. MARTUROS sa na nejednom mieste dotýkajú power/thrash metalu, na druhej strane prinášajú plejádu melodických a atmosférických motívov, ktoré každej skladbe dodajú dostatok vlastnej tváre. Netreba zabudnúť ani na sympatickú hru basgitary, úspešne sa púšťajúcej aj do sólových výjazdov.
Na jedenej strane často ťažké riffy – jeden moment mi dokonca pripomenul PARADISE LOST na nesmrteľnom „Gothic“ –, na strane druhej veľa dominantných melodických figúr, v ktorých sa objaví aj spomienka na HELLOWEEN spred vyše troch dekád. Ozvena RUNNING WILD v štvrtej skladbe je takisto celkom príjemná. Nad gitarami a bicími sa nesie vokál Maggee, ktorá tu nie je za nejakú opernú slávicu, naopak v jej silnom, výraznom, neraz až zachrípnutom a energiou nabitom hlase dominuje rockový a metalový drive. Spev teda tvrdé vyznenie hudby MARTUROS nezjemňuje, skôr ho ešte zvýrazňuje. Celkovo znie album vyvážene, presne tak, aby tam nebolo nič „navyše“, a výsledkom tohto prístupu je vydarená metalová nahrávka.
Je fajn, že aj na Slovensku občas vznikne „heavík“, ktorý netrpí nostalgiou za upachtenými domácimi 80. rokmi ani úpornými snahami podobať sa tvorbou niekomu „veľkému a slávnemu“.
7 / 10
Juraj Ondrejmiška
- basgitara
Matúš Minich
- bicie
Roman Kevický
- gitary
Adrián Rajnoha
- gitary
Maggee Marturos
- vokály
1. Angel of Life
2. Nameless
3. Liar
4. This Way Leads Somewhere
5. I'm Lucifer
6. Midnight Dreams
7. It's Not Me
8. This Is Not a Song, It's Crying for Help
9. Superheroes of Tomorrow
10. The Magician
Nameless (2019)
Superheroes of Tomorrow (SP) (2019)
Vydáno: 2019
Vydavatel: Support Underground
Stopáž: 52:17
trochu som si musel zvykat na spev, nie na hlas, ale na sposob akym spieva a vyslovuje. ale potom uz fajn.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.