OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Před Lampou panoráma, které jsem neviděl už léta - kemp pravověrných teenpunks s vytrčenými barevnými číry. Radost vidět nastupující generaci, která mi tu na koncertech poslední dobou citelně chyběla. Výkop připadá na domácí gendrově vyvážené kvarteto KOSI IDINA. To dokáže většinu postav zvenku vtáhnout do klubu a musím konstatovat, že jsem viděl jejich zatím nejsehranější koncert. V dnešní době jeden z mála věrozvěstů špinavého emo punku na našem území. Možná jen škoda zvuku, který se ten den ještě usazuje. Jejich křehkost a naléhavost, vyvěrající hlavně z hlasu zpěvačky Petry, střídá další ženské hrdlo. O křehkosti tu ale nemůže být řeč. LAKKA, vedené charismatickou Marií, otevírají bránu temného apokalyptického inferna, jejich cestu lemují crust-punkové hradby z kytar a do publika dopadají s razancí okované palice. Zvuk se konečně usazuje a je ostrý jako břitva. Ten při svém vrcholu neplánovaně končí, když kytarista nedokáže vyřešit technickou závadu na kytaře. Je super vidět za sebou dvě kapely, které nejsou postaveny jen z testosteronu.
O CARDIO RADIO se poslední dobou hodně mluví. Nejnovější kapela kmotra scény Banána nabírá z emo - hardcoreových vod, nebál bych se říci, že místy koketuje s punk rockem. Kytary jsou učesanější a leckdy jedou melodie, jež se mají tendence zadřít se pod kůži na hodně dlouho. Zpěv tomu dost pomáhá. Další figury v sestavě znám z HOWL a JUST FOR BEING. Banán s mikrofonem je navíc živoucí esence, která vás při správné konstelaci dokáže naprosto zdrtit. Trochu nadbytečné mi přijde efektování zpěvu, který se díky echu slévá do nečitelné zamlžené masy, ve které mizí slova, což mi zrovna tady přijde jako kontraproduktivní. Možná i díky tomu se do koncertu dostávám trochu déle, než bych očekával. Nakonec ale nejde odolat.
Američtí NIBOOWIN jsou pohrobci nerdsky blackmetalových OLD SOUL. Na Evropské turné s sebou vzali androgenní bytost ze Švédska, která své uvřískané hrdelní kvality opakovaně potvrzuje u kapel jako NOLL KOLL nebo MURDEROFCROWS. Dvě kytary, kdy jedné je pásmo rozšířeno o ty nejspodnější frekvence, a splašený blonďatý trpaslík za bicími zadělávají na důstojný konec večera. Hysterický kolotoč s nelidským řvaním mi hned v první skladbě způsobuje praskliny v lebce. Jsem si jist, že pískání v uších budu rozcházet další dva dny minimálně. Na prknech Lampy řádí chaotické tornádo a já mám pocit, že mnoho lidí z osazenstva neví, jestli se spíš někam schovat nebo se nechat pohltit. Danny u mikrofonu, s modrými třpytkami kolem očí a upižlaným polotrikem, řádí jako zběsilý a občas mám pocit, že i dvakrát větší pódium by mu nebylo dost velké. Jeden z posledních koncertů Divadla pod Lampou před letní pauzou stál za to.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.