OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kdo by čekal, že Marvel po „Endgame“ zemře, má prostě smůlu. Přichází s jednou z nejlepších sólovek a je skvělé, že její ústřední postavou je právě Spiderman ve své zatím nejuvěřitelnější hrané filmové inkarnaci.
Na počátku se děj „Daleko od domova“ věnuje situaci po „Endgame“. Užijeme si dojemně vtipnou scénu s hudbou Whitney Houston, zavzpomínáme na padlé s nesčetně narážkami na paradoxy a situace, kterým teď svět čelí. S tím se nevyrovnává jen Peter Parker a jeho škola, ale vlastně celá planeta, včetně Nicka Furyho, který trochu neobratně hledá svoje místo na slunci.
Počáteční scény vám budou připadat trochu zvláštní. Náběh na hlavní dějovou linku vypadá, jakoby jej zpovzdálí režíroval nějaký hodně špatný režisér. Kdo zná postavu hlavního záporáka, kterým je Mysterio ve skvělém podání Jaka Gyllenhaala, bude hned tušit, proč tento dojem má a kam to celé směřuje. Ohledně hereckých výkonů je parádní sledovat i hlavního Toma Hollanda, který si jako obvykle přechází různé osobní krize a dokáže být smutný, zdrcený, starkovský i vtipný.
Peter se po lusknutí snaží vrátit do svého života. Od školního výletu si slibuje, že konečně vyjeví city ke své osudové dívce a trochu si odpočine od spidermanování. V Benátkách ho překvapuje Nick Fury s misí pro Spidermana. Svět napadají tajemní elementálové z paralelního světa a na scénu tak vstupuje tajemný superhrdina z jiné reality, kterému by měl Peter pomoci.
Při tom všem se také hojně vzpomíná na Iron Mana, který bez toho, aby ve filmu aktivně hrál, je jeho důležitou součástí a postavou. Vztah Petera Parkera a Tonyho Starka byl v minulosti narýsován během několika málo scén, ale byly to scény natolik zásadní, že položily naprosto pevné základy pro situace, se kterými se nyní Peter vyrovnává. Iron Man byl mentor, trochu otec a hlavně přítel. Někdo, na koho se Peter mohl spolehnout, svěřit se, komu mohl věřit a hlavně v koho mohl věřit. Nick Fury je pro Petera velká neznámá.
Krom těchto vztahů vstupuje do hry i první Peterova láska. Tady mám zásadnější výtku, protože charakter MJ byl nějak nastíněn v prvním samostatném filmu Spidermana a nyní se poměrně dost mění. Podobných překvapení, jež „spadly z nebe“ a které film nevysvětluje, je více. Evidentně se mezi „Endgame“ a „Daleko od domova“ stalo pár důležitých událostí, kterými se film nezabývá a změna charakteru MJ je jen jedna z nich. Další kapitolou je například to, že Peterova tetička už ví o tom, že Peter je superhrdina a, ačkoliv tento fakt provalily už trailery, film tento a několik dalších dějových posunů předkládá jako fakt bez jakéhokoliv vysvětlení.
Pak tu máme hlavního záporáka, kterým je Mysterio. Z něho mám silně smíšené pocity. Za prvé, Jaka mám jako herce rád a v rámci mantinelů své role tu odvádí famózní práci. Na druhou stranu, celý jeho základní příběh je uchopen dosti toporně. Valture v minulém díle byl zcel jiná liga. Neměl triviální motivaci zneuznaného člověka, což je už tolikrát recyklovaný příběhový oblouk, že se silně zajídá. Mysterio tu má několik světlých chvilek a to hlavně o tom, jak technicky řeší svoje iluze a stejně tak pár myšlenek, které dle mého odhadu budou definovat další velké téma, jenž Marvel bude zpracovávat. To je ale vše.
Další věc, kterou jsem si náramně užil, jsou lokace. Benátky, Londýn a hlavně pak Praha. Jasně že vám bude připadat, že filmaři všechno trochu nafoukli a notně přitáhli za vlasy, ale i tak bylo zábavné sledovat Evropské narážky na stereotypy, případně vidět notoricky známé lokace jako je Karlův most nebo další místa Prahy, ve kterých často rozpoznáte třeba Liberec, ale jak říkám – to už jsou jen drobné vady na kráse.
Marvel nepolevil. Předkládá sice film, který nemá nějak objevný příběh, místy tu scénáristům skřípají kolečka, vyrovnává to ale skvělou balancí vtipu, akce a vážných scén. Nasazuje tempo, při kterém se nestačíte nudit a to má film 130 minut. Jestliže toto má být epilog za takzvanou fází tři, tak se vydařil.
Slabší příběh a záporáka vyvažuje zábavnost, a skvěle vybalancovaný mix humoru, akce a vážných scén.
7,5 / 10
Vydáno: 2019
USA, 2019, 130 min
Režie: Jon Watts
Předloha: Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)
Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers
Kamera: Matthew J. Lloyd
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Jacob Batalon, Zendaya, Jake Gyllenhaal, Marisa Tomei, Angourie Rice, Hemky Madera, Numan Acar, Samuel L. Jackson, J.K. Simmons, Cobie Smulders, Martin Starr, Jon Favreau, Tony Revolori, Michael de Roos, Darren Lee Campbell, Antonín Mašek, Toni Garrn, Michael Mando, J.B. Smoove, Meagan Holder, Anthony Molinari, ...
Producenti: Kevin Feige, Amy Pascal
Střih: Leigh Folsom Boyd, Dan Lebental
Scénografie: Claude Paré
Kostýmy: Anna B. Sheppard
Teenegerska pavúčia komedia s minimom vtipných hlášok
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.