Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V synergii s nedávnym excelentným koncertom DOWNFALL OF GAIA v Košiciach a vo svetle faktu, že ide o album ktorý som tento rok počúval najčastejšie, nedá mi nenapísať k nemu aspoň pár sumarizujúcich riadkov. Predchádzajúca tvorba kapely ma vcelku úspešne míňala, o to silnejšie ma album „Ethic Of Radical Finitude“ zasiahol. Bude to spôsobené asi aj faktom, že títo Nemci viac konvergujú k môjmu obľúbenému čiernemu kovu a umne doň miešajú iné žánrové vplyvy vytvárajúc tak materiál môjmu srdcu veľmi blízky. Netrúfam si preto úplne hodnotiť nahrávku z pozície dlhoročného obdivovateľa ich tvorby, ale minulosťou nezaujatého poslucháča.
Ako celok je novinka pomerne kompaktná, vtesnáva všetok dej do štyridsiatich minút v piatich dejstvách nepočítajúc krátky úvod v podobe „Seduced By...“. Materiál je vyskladaný ako veľmi komplexný a chlapci rozhodne majú čím naplniť priestor. Jednotiacim elementom je rýchly black metal zasadený v smršti „blast beatov“, okolo ktorého je vytvorená košatá aura ďalších motívov, ktoré predstavujú rôzne, dnes populárne, „post“ prímesi. V súhrne pôsobí album extrémne a značne inštrumentálne, pričom nie je úplne jednoduché vstrebať celú jeho komplexnosť na prvý pokus. Výborné vokály len zvyšujú výtlak a agresivitu niektorých skladieb.
Zvukovo pôsobí nahrávka masívne, pričom je krásne rozprestretá do priestoru s jasnou definíciou všetkých nástrojov. Záver ťažiskovej a veľmi melodickej „Guided Through A Starless Night“ ma vždy emocionálne rozseká. DOWNFALL OF GAIA pracujú tentokrát s drobnými a komplikovanými štruktúrami, na ktoré je potrebné sústredenie, aby to človek v plnej miere uchopil. Ak sa to podarí, dostáva sa k unikátnemu a extrémnemu zážitku, ktorý ma v sebe slušnú dávku nielen hudobného intelektu. Čiže popri celej naliehavosti nahrávky tu máme dostatočný priestor na emocionálny kontakt s prezentovanou hudbou a tiež atmosféru. Tú akcentuje použitie čistých vokálov, hovoreného slova alebo rôznych ambiencií plynulo zasadených do búrlivého behu extrémnej hudby. Podarilo sa tak dosiahnúť veľmi precíznu rovnováhu v trojuholníku čírej kovovej agresivity, melodiky a emocionálnej obrazotvornosti. Výsledok však pôsobí poriadne zašle a skôr depresívne než zasnene.
"Ethic Of Radical Finitude" si ma zo všetkých napočúvaných vecí od DOWNFALL OF GAIA podmanil najviac. Skvelé živé prevedenie skoro celého albumu ma v tomto fakte len jednoznačne utvrdilo. Ďalší komentár to snáď nepotrebuje, album je dostupný na všetkých možných digitálnych platformách, choďte do toho!
Komplexne a do detailov prepracovaná atmosférická záležitosť od DOWNFALL OF GAIA postavená na rýchlom a pevnom blackmetalovom základe. Jeden z TOP albumov roka.
9,5 / 10
Skladby
1. Seduced by...
2. The Grotesque Illusion of Being
3. We Pursue the Serpent of Time
4. Guided Through a Starless Night
5. As Our Bones Break to the Dance
6. Of Withering Violet Leaves
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2019 Vydavatel: Metal Blade Records Stopáž: 40:07
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.