OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Keď pred siedmimi rokmi londýnski UNFATHOMABLE RUINATION debutovali s albumom „Misshapen Congenital Entropy“, inštinktívne som pocítil, že sa tu na scéne, kde vládne tlačenica voľne zameniteľných bánd, nenápadne začína diať niečo s veľkým potenciálom a meno kapely si treba zapamätať. Živé vystúpenie dojem potvrdilo, nasledujúci album tiež a keď pred čosi vyše rokom UR hrali v Beluši, rozhodne neskončili v tieni predsa len o dosť kultovejších DISAVOWED.
Pomaly ale isto tu rástla výrazná a talentovaná deathmetalová záležitosť mladej generácie, spracúvajúca odkaz klasikov žánru s novodobým technickým a brutálnym prístupom. A s tretím albumom „Enraged & Unbound“, ktorý sa do sveta oficiálne poberá v týchto dňoch, už nie je priodvážne tvrdiť, že na anglickej scéne, ktorá v súčasnosti ponúka hádam viac fakt kvalitných deathmetalových spolkov, od technicky sofistikovaných cez atmosférické až po vyslovene brutálne, než „za čias dávnych bohov“, vyrástli UNFATHOMABLE RUINATION na jednotku domácej scény a v Európe i vo svete už prvú ligu predstavujú tiež.
Možno práve vďaka tomu, že sa im dokonale podarilo skĺbiť zásadné elementy – odkaz starej školy, techniku, atmosféru a zároveň nekompromisnú brutalitu. Všetko vyvážene tak, že UR si majú čím získať uctievačov starej školy a zároveň sa pri nich nedá nijako spochybniť „BDM certifikát“. Bárs aj štýlovo zľahka príbuzní, znejú mi o dosť krutejšie než napríklad HOUR OF PENANCE alebo BEHEADED, ktorých tvorbu možno tiež jedine odporučiť. (Tu, pochopiteľne, nosím drevo do lesa.) Všetci sú výraznými predstaviteľmi európskeho prístupu k extrémnemu podaniu (brutálneho) death metalu – rýchlo, často besne, s odkazmi na titanov žánru, a pokiaľ ide o „moderné“ prvky, slammingu alebo coreovým pasážam sa menovaní skôr vyhýbajú.
Deväť skladieb na novinke londýnskeho kvinteta je natoľko strhujúcich, že možno bude problém túto úroveň v budúcnosti prekonať, ak sa však o to UR budú snažiť bez nejakých zmien hudobného smerovania, bude to krásne. „Enraged & Unbound“ je ohnivý materiál, postavený na náklepových, ale členitých pasážach, energických rýchlych partoch, úderných stredných i ťažkých, pomalších a valivých momentoch. Prakticky v každej skladbe sa toto všetko prestrieda s vysokou skladateľskou a aranžérskou zručnosťou a tak je výsledkom veľmi šťavnatý a živý materiál, jednotlivé nástroje sú podané technicky a zároveň kompaktne i účelne.
Hudba sa teda neutápa v snahe znieť čo najkomplikovanejšie a vo výsledku potom rozbito, naopak je vstrebateľná vyslovene lahodne, ak v súvislosti s extrémnym metalom možno vôbec takéto slovo používať. Nemilosrdne šľahá, uháňa, ale aj drví a trhá. Gitary priam vybuchujú v sólach a vyhrávkach, surové riffy bývajú často podkladom pre melódie a vďaka silným a častým harmóniám je tento vybrúsený kus brutality aj nadpriemerne atmosférický. v nejednom divokom momente možno hovoriť o hyperblastových prvkoch a majestátny, hlboký, živelný growl Bena Wrighta, neraz v duete so zúrivou škriekajúcou polohou, vyvolá spomienky až na časy, kedy sa čarovalo v chráme poznania. Zhrnuté a podčiarknuté – u mňa asi deathmetalový album roka, navyše v slušnej konkurencii.
Z hľadiska deathmetalovej komplexnosti ako syntézy starej školy, modernej techniky, majestátnej atmosféry a skutočnej surovosti sa trojka od UNFATHOMABLE RUINATION pohybuje na hranici dokonalosti.
9,5 / 10
Doug Anderson
- bicie
Daniel Herrera
- gitary
Rosario Piazza
- gitary
Ben Wright
- vokály
Jake Law
- basgitara
1. An Obsidian Perception
2. Enraged and Unbound
3. Codebreaker
4. Defy the Architect
5. A Prophetic Compulsion
6. Maniacal Disillusion
7. Fibers
8. Occulta Violentiam
9. Protoplasmic Imprisonment
Enraged & Unbound (2019)
Finitude (2016)
Misshapen Congenital Entropy (2012)
Unfathomable Ruination (demo) (2010)
Vydáno: 2019
Vydavatel: Willowtip Records
Stopáž: 43:27
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.