OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Bratrské duo Matte a Erik Anderssonovi umějí i zahnívající smrtku ověsit kvítím. Pravda, kvítím hřbitovním, ale že tyhle funebrální výhonky voní stejně omamně, jako kvítí luční, to mohlo ucho posoudit již na předcházející řadovce Resurrection. A že death metalu může nějaká ta přízdoba skutečně slušet, nám ještě názorněji demonstruje nové album Way Beyond...
Již v pocátečním kousku Final Journey je zakleta kvintesence Godgory - spojení ostří göteborgské deathové školy s širokou paletou samplů, efektů, zvuků a vlivů “odjinud”. Pěkné kytarové struhadélko se zadírá do bubínku ostrými nástupy a záseky, zatímco se mezi jeho výpady rozlévá široširá hladina kláves. Strojové tempo rytmické sekce, existenciální nádech a v neposlední řadě chraplavé inkantace recitátora Fredrika Olssona mi přinášejí na jazyk Tätgrenův fenomenální projekt Pain, zejména pak jeho první desku. Jenže Godgory přidávají vždy něco navíc - v prvním kousku je to úžasná mezihra, rozsekávaná stroze pravidelným TÝT, TÝT a zvuky resuscitačních přístrojů, aby po zamlženém vzdechu “I hope you will forgive me...” přišlo výmluvné TÝÝÝ a finální cesta do neznáma. Nelze opomenout ani stylový growling Matta Anderssona, který leckteré depresivní bahno ještě zahustí.
Doménou Godgory nejsou ale jen ostré kytarové šlehy a přetékající pohár kláves - umí svojí hudbu obrátit do překrásné sólové fresky a ukázek instrumentální excelence (nádherná instrumentálka Sea Of Dreams se skvostnou akustickou drobnokresbou). Dojde i na našlápnutější kousky - Payback úzkým sepětím kláves a kytar znovu připomene Pain, “nejdeathověji” vyznívá závěrečný kus Holy War a takovou Farewell se Anderssonovi hrdě hlásí ke krajanům In Flames. Rozparáděné laufy a charakteristické riffové nosníky ovšem nepůsobí dojmem bohapusté čórky, nýbrž jako jiskra v muničním skladišti. K zapalování lítek dochází i v majstrštyku Farewell, jež mi mazlivým kytarovým vstupem a střídáním zádumčivého přednesu a Matteho řevu ponejvíce připomněl Plamenný Jester Script Transfigured z alba Whoracle (nechybí tam ani akustická žilka).
Narozdíl od svých hudebních souputníků (no, dejme tomu) In Flames se však Godgory nevyžírají a neopakují. Zatímco na minulém albu byl silný vliv melodického deathu ještě hodně patrný, aktuální řadovka přichází do pranice s mnohem větší porcí inovace. Přes všechny okrasy a šminky však hudební náboj Way Beyond neztrácí - ba naopak...
Zatímco na minulém albu byl silný vliv melodického deathu ještě hodně patrný, aktuální řadovka přichází do pranice s mnohem větší porcí inovace. Přes všechny okrasy a šminky však hudební náboj Way Beyond neztrácí - ba naopak...
8,5 / 10
Matte Andersson
- vokály
Erik Andersson
- klávesy
Mikael Dahlqvist (host)
- kytara, basa
Henrik Lindström (host)
- kytara, basa
Thomas Heder (host)
- klávesy
Ulf Larsson (host)
- programming
1. Final Journey
2. Payback
3. Another Day
4. Tear It Down
5. Caressed By The Fire
6. Farewell
7. Sea Of Dreams
8. Holy War
Way Beyond (2001)
Ressurection (1999)
Shadow´s Dance (1997)
Sea Of Dreams (1996)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.