OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Každý rok dá světu jednu výraznou nahrávku, která se snaží o herezi v srdci samotného black metalu. Za minulý rok stanuli na pomyslném trůnu przničů černého kovu newyorští LITURGY se svým čtvrtým albem „H.A.Q.Q.“. Kapela kroutí na metalové scéně patnáctý rok a za tu dobu si vybudovali zcela jiný přístup, než podobně ujetí blackmetaloví experimentátoři DODECAHEDRON nebo KRALLICE.
LITURGY se na svém posledním albu pokusili blackmetalová klišé rozbít na atomy a stvořit z nich zcela nové obrazce. Původní žánr slyšíte ve výškových kytarách, ale to, jak se pracuje s melodikou a konstrukcí skladeb, připomíná spíše než cokoliv jiného nejujetější vlhký sen Mika Pattona. Občas máte pocit, že hlavní kormidelník Hunter Hunt-Hendrix je buďto génius nebo šílenec. Možná obojí. Tahle intelektuální mánička má vystudovanou filosofii na kolumbijské univerzitě, ale také hudbu. Hlavně pak současnou skladbu, ale třeba také semináře u francouzského mistra soudobé hudby, Tristana Muraila. Právě jeho stopu lze nalézt i v LITURGY. Práce s hudební dramatikou, cit pro určitou dějovost a aranžérské obraty jsou tu pro black metal silně netypické, stejně tak jako orchestrální domalovánky, které nepůsobí samoúčelně.
Současně se sluší říci, že Hunter Hunt-Hendrix je jediným původním členem. LITURGY je jeho kapela, byť osobnosti, které v LITURGY jsou, nejde považovat jen za nějaké nezajímavé křoví. Talentovaný bubeník Leo Didkovsky, který do kapely přišel minulý rok, hraje v současné době například také v KAYO DOT.
Ačkoliv na nové desce kapela demontuje black metal na fragmenty, dá se říci, že je mu v jistých ohledech věrnější, než na minulé desce „The Ark Work“, kde se LITURGY hodně zapomněli ve zcela jiných žánrech a album bylo svým stylem ještě více experimentující. Na „H.A.Q.Q.“ se kvarteto vrací v novém složení k ohýbání black metalu a zkoumání toho, co tento žánr vlastně unese. Když odhlédnete od všech těch intermezz, čeká vás svěží, originální pohled na black metal. Ačkoliv je tu patrný velký hudební nadhled, nedá se Hendrixovi upřít, že černý kov je jeho parketa a jeho zanícení pro styl je cítit. Současně je tu znát i to, že neustálé přepisování již mnohokrát vyřčeného dogmatu ho nudí. Za mě rozhodně nejpovedenější blackmetalové osvěžení z minulého roku.
Novátorské blackmetalové osvěžení z minulého roku.
8 / 10
Hunter Hunt-Hendrix
- vocals, guitar
Bernard Gann
- guitar
Tia Vincent-Clark
- bassguitar
Leo Didkovsky
- drums
1. HAJJ
2. Exaco I
3. Virginity
4. Pasaqalia
5. Exaco II
6. God of Love
7. Exaco III
8. HAQQ
9. . . . .
93696 (2023)
Origin Of The Alimonies (2020)
H.A.Q.Q. (2019)
The Ark Work (2015)
Aesthethica (2011)
Renihilation (2009)
Immortal Life (EP) (2008)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.