OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Svět kolabuje a RIP stále píše jeden článek denně, alespoň na něco se můžeme spolehnout. Aby náš těžce zkoušený kolega v první linii, který už za svou kariéru uvařil tolik hudební publicistiky, že by se z toho najedla půlka Číny, nekolaboval, přispěchávám na pomoc s dalším ze svých oblíbených severských respirátorů, které mi poslední týdny pomáhají zbavovat život toxických příměsí reality a neskonalé civilizační debility.
JORDABLOD je one man band z Malmö, jeho hlavu, ruce i srdce tvoří Filip Lundström. Už svým debutem „Upon My Cremation Pyre“ tenhle maník jasně ukázal nechuť hrát podle nastavených žánrových pravidel. Pokud pro některé skupiny představuje black metal pořadové cvičení, pro Lundströma je to prostředek introspekce, zachycení temných vnitřních proudů. Proto se jeho hudba vzpírá přesné kategorizace, je živelná, robustní, neuchopitelná a černá ne tím, kolik očekávaných žánrových tropů v ní najdete, ale kolik temnoty zvládne pojmout.
Na nové desce s apartním názvem „The Cabinet of Numinous Song“ můžeme zprvu vycítit závan ponurého blues, který nás zavede do severoamerických lesů, kde bandy jako PANOPTICON pěstují nezaměnitelný cascadian BM posedlý přírodou, folkem a historií regionu, odkud tenhle subžánr čerpá inspiraci. Pokud zprvu severské vlivy výrazně určovaly podobu americké atmosférické odnože černého kovu, v tvorbě JORDABLOD jako by se mrazivý proud vracel zase zpátky domů.
To je ale spíš žurnalistická berlička, jak švédský band alespoň nějak konkrétně ukotvit. Lundströmova hudba se velmi rychle ponoří do svérázného osobního prostoru plného zneklidňujících disharmonií, hutně vrstvených, prskajících kytarových partů, přímočarých rock’n‘rollových postupů, explozivních blast beatů („The Two Wings Of Becomming“) i hypnotických zpomalení tempa („Hin Ondes Mystär“) až do bezmála drone doomových hlubin.
Hudba JORDABLOD dokáže s neuvěřitelnou lehkostí měnit svůj náboj. Zádumčivý, tklivý úvod „The Beauty Of Every Wound“ vystřídá garážově sršící black’n’rollový riff a skladba najednou tvrdě valí kupředu. Divoce meandrující „Blood And Rupture“ zní jako soundtrack k nihilistické meditaci na vyhaslé sopce, včetně geniálního doprovodu tibetské misky, nástroje, který v black metalu fakt neslyšíte každý den (a mezi námi, je to škoda!). Konzistentnost nahrávky dotváří zvuk a produkce, která díky vysokému dynamickému rozsahu dokáže vybalancovat špínu, hutnost a čitelnost. Není to deska s nejlépe nazvučenými nástroji (bubny se občas ztrácejí v kouři), ale celkový sound přesně koresponduje s poselstvím nahrávky.
„The Cabinet of Numinous Song“ je deska nepředvídatelně náladová, nekompromisně náladotvorná, naladěná na duševní vlnu svého stvořitele, které se buď chytíte, nebo z ní okamžitě spadnete.
Osobně doporučuju se tomuto osobitému švédskému usebrání zcela poddat. Jeho účinky umí být skutečně katarzní a naprosto odlišné od jakékoli jiné žánrové desky. Soundtrack k pádu civilizace i duševní izolaci!
Soundtrack k pádu civilizace i duševní izolaci!
8,5 / 10
1. A Grand Unveiling
2. The Two Wings of Becoming
3. Hin ondes mystär
4. The Beauty of Every Wound
5. Blood and Rapture
6. The Cabinet of Numinous Song
7. To Bleed Gold
The Cabinet of Numinous Song (2020)
Upon My Cremation Pyre (2017)
Vydáno: 2020
Vydavatel: Iron Bonehead Productions
Stopáž: 42:55
DR: 10
Gear: Pioneer XDP 100R + Audio Technica ATH-M60x
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.