OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Říká vám něco jméno Bobby Rondinelli ? Ne ? A co takhle Neil Murray ? Alespoň pamětníci by již měli zabrat. Tedy ještě jedno jméno, Tony Martin. Ano, toho znají snad všichni od tvrdé hudby. A co že tedy mají, nebo měli tato jména společné ? Zde se již není třeba dále ptát, odpověď skrývají dvě slova, název skupiny, která se časem stala víc než legendou. BLACK SABBATH. Právě v této skupině se s postupem času všichni potkali.A před nedávnem se sešli znovu, v seskupení, které nese jméno RONDINELLI, podle bicmana a hlavního mozku projektu.
Bobby Rondinelli, prvotřídní bicman jež se především proslavil svou stáží u RAINBOW a BLACK SABBATH, hrál i s DORO, SCORPIONS a nyní hraje u BLUE OYSTER CULT, si na svůj projekt přizval rodinné příslušníky, bratra Teddyho (je spolu s Bobbym autorem hudby), který již svých šest strun rozeznívá takřka tři desetiletí, a za klávesy usedl jeho otec Robert Rondinelli. Již zmíněný Neil Murray je krom své stáže u Sabbatů (př. album „Tyr“) znám především z WHITE SNAKE a nyní hraje u COMPANY OF SNAKES. Tonyho Martina lze bez skrupulí zařadit mezi nejlepší hardrockové zpěváky. Jen si vzpomeňte na vynikající Sabbatovská alba z přelomu osmdesátých a devadesátých let, na „Headless Cross“ nebo „Tyr“. Martin byl rovněž i zpěvákem s nejdelší stáží u Sabbatů, než ho v nedávné době vystřídal Ozzy, aby se tak pokusili vzkřísit to, co vzkřísit nelze.
Na společném albu těchto profesionálů nám každým coulem především servírují poctivý, kvalitní hard rock. Devět skladeb ve středně rychlém tempu ze kterých je „stará škola“ znát při každém akordu. Nejvíce by se dali přirovnat k albu „Cross Purposes“, jenže bez balad (ty jsou Iommiho doménou). Postaveny na hutném rytmu, jenž je povětšinou ještě přitemněn Teddyho rify, a klávesy zde slouží jen pro dokreslení zvuku nebo pro krátké intro. Bobbyho nápadité bubnování, vyžívající se v přechodech (dle fotek v bookletu jich nemá zrovna málo) a Teddyho sólové parádičky jsou nejvýraznější hudební složkou. Ostatně o tom nás přesvědčují již v první skladbě „Naughty Dragon“, kde vyniká střídání těžkých rifů s „kvílením“ na spodní struny a provází nás i na většině ostatních skladeb. Bratrské virtuózní soupeření pak umocňuje Martinův charakteristický, výborný hlas. Lepší hlas si pro svůj projekt bratři ani zvolit nemohli. Po bubenicko-pěvecké exhibici v “It´s A Lie“ přichází na rifech postavená „The Meaning Of Evil“ s melodickou, klávesovou vsuvkou, nicméně dlouho si přeci jenom taťka nezahraje a je vystřídán dalším kytarovým sólem. V úderné „Bull´s Eye“ se opět rozklepou okenní tabulky, přesně dle vůle tlustostrunného úderníka Neila Murraye, především střední pasáž skladby je zcela v jeho režii a i jinde tolik výrazná kytara zde jen tlumeně přitakává. V nepolevujícím rytmu těžkého rocku titulní „Our Cross – Our Sins” album uzavírá.
„Our Cross Our Sins” je zdařilé hard rockové album, po instrumentální stránce parádní věc. Nicméně zde jeden nedostatek přeci jenom je. Albu jako by chyběla ta tolik potřebná jiskra, skladby jsou si dost podobné a tak tu chybí členitost alb Sabbatů ,ke kterým to po hudební stránce má opravdu blízko. Přesto tomu, komu jsou novější alba BS krevní skupinou vřele doporučuji, nemůže šlápnout vedle. Tady Hard Rock šlape jako za starých časů.
8 / 10
Tony Martin
- zpěv
Teddy Rondinelli
- kytara
Neil Murray
- basa
Bobby Rondinelli
- bicí
Robert Rondinelli
- klávesy (host)
Dennis Feldman
- zpěv (host)
Dorothy Ophals
- klávesy
Bobby Marks
- gong
1. Naughty Dragon
2. Dawn
3. It's A Lie
4. The Meaning Of Evil
5. Midnight Hour
6. Find The One
7. Bull's Eye
8. Time
9. Our Cross – Our Sins
Our Cross Our Sins (2002)
Vydáno: 2002
Vydavatel: MTM Music/Unique Records
Stopáž: 51:08
Produkce: Bobby Rondinelli & Dennis Feldman
Studio: Ice House Studio
Tak pro mě jednoznačně velké zklamání. Nenápadité songy s přezvučenými bicími a totálně zasunutý zpěv mého oblíbence Martina. Jen to hardrockové srdíčko tam přeci jen je, ale to nestačí.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.