OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud bych měl vybrat jedno slovo, které popisuje aktuální desku v rámci celé diskografie, čítající úctyhodných devět zářezů během sedmnácti let, sáhnul bych pro slovo „nejpřístupnější“. Multiinstrumentální čaroděj Toby Driver na albu dokazuje, že košaté a spletité kompozice, které po léta produkuje, mohou působit i stravitelně. Jako by chtěl ukázat, že experimentů, jenž se hůře tráví, již bylo celkem dost. Nicméně věřte, že tohle jsou stále KAYO DOT a žádný triviální alternativní rock.
Osmička kompozic s sebou přináší příběhovou linku a jednotlivé její kapitoly jsou odvyprávěny velmi rozdílnými prostředky. KAYO DOT jsou opět žánrově fluidní hmotou. Téma pro desky kolem Tobyho Drivera je většinou jednotící. Někdy to byl Blade Runner, jindy texty Jasona Byrona, jako na albu „Hubardo“ nebo na debutu „Choirs of the Eye“.
Je více než jasné, že právě příběh tu byl dřív než hudba. Mnoho rockových a metalových kapel skládá hudbu a pak do ní láme texty. U těch zkušenějších nebo talentovanějších se už při skladbě kompozic počítá se zpěvem a hledá se pro něj místo. Ti nejlepší skladatelé se snaží skloubit text a jeho význam a náladovost hudby hned z počátku. Toby Driver na to tady jde evidentně ještě více od lesa. První byl děj a koncept. Tentokrát založený opět na jeho oblíbeném Byronovi, ke kterému se vrací opakovaně. To, že nejdříve tu je dějová linka a na tu se staví hudba, je více než citelné. Jen málokdy máte pocit, že posloucháte výtečně vyprávěný zhudebněný příběh.
Stylově jde opět o těžko uchopitelný spletenec. Driver žánry neřeší. Hněte pod svýma rukama hudbu a zdá se, že používá přesně to, co se mu momentálně hodí. Vždy se dokázal obklopit fenomenálními hudebníky, kteří dokázali naplnit jeho hudební vizi. Vždy dokázal překvapovat. Sešívá k sobě synťákový pop, gotiku, postpunk i postblackové zlé plochy. „Blashphemy“ je kytarovější a vyhlazenější než bezprostřední předchůdci.
Ačkoliv se dá říci, že je deska „nejhitovější“, bráno v mantinelech experimentátora, kterým Toby Driver je, rozhodně nemám pocit, že by se kormidelník vzdal hledání. Ať už jde o nové formy hudebních výrazů, nebo průzkum hlasových možností vlastního hrdla. I tady lze vyčenichat objevy, které mi v minulosti KAYO DOT ani někdejší MAUDLIN OF THE WELL nikdy nepředložili. Toby Driver tu jde vstříc posluchači tak maximálně, jak je toho schopen. A řekněme si upřímně, že on to nikdy nechtěl fanouškům usnadňovat. Tentokrát ale předkládá opravdu silně návykové melodie, které svou chytlavostí nemají v jeho tvorbě srovnání.
Toby Driver natočil nejpřístupnější desku kapely, aniž by ztratil cokoliv ze své osobitosti.
8 / 10
Toby Driver
- guitar, bass, synths, vocals, percussion, electronics and production
Ron Varod
- guitar
Leonardo Didkovsky
- drums
Phillip Price
- drums
Tim Byrnes
- trumpet on "Turbine, Hook, and Haul"
Timm Mason
- additional synth design
Matthew Serra
- remixes
1. Ocean Cumulonimbus
2. The Something Opal
3. Lost Souls on Lonesome's Way
4. Vanishing Act in Blinding Gray
5. Turbine, Hook, and Haul
6. Midnight Mystic Rise and Fall
7. An Eye for a Lie
8. Blasphemy: A Prophecy
Blasphemy (2019)
Plastic House on Base of Sky (2016)
Coffins on Io (2014)
Hubardo (2013)
Gamma Knife (2012)
Coyote (2010)
Blue Lambency Downward (2008)
Dowsing Anemone with Copper Tongue (2006)
Choirs of the Eye (2003)
Vydáno: 2019
Vydavatel: Prophecy Productions
Stopáž: 44:41
KAYO DOT - co deska, to perla. S drahým kolegou RIPem souhlasím téměř ve všem. Výjimkou pro mě je vlastní volba nejpřístupnější desky této kapely. Tou pro mě stále zůstává "Coffins on IO", která v rámci velmi posunutých mantinelů vnímání nekonvenčního přístupu Američanů nabízí nebývalé množství hitovek. Loňská nahrávka se spíše, stejně jako její předchůdce, zase pouští na pole experimentů a testování možností propojování různých žánrů. Co je ale neměnné - Toby Driver je nejen vynikající multiinstrumentalista, ale neméně vynikající skladatel s citem pro to posoudit, kdy se dá přitlačit na "progresivnější" notu a kdy naopak pustit do éteru více "písničky". Funguje to pořád tak skvěle, až se odvažuji tvrdit, že tohle jeho perpetum mobile prostě špatnou desku nikdy nepřipustí.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.