Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Blízký východ z provincie Quebec vrací úder! Tři roky po vydání výborného alba „Ruins Of Empires“ se tenhle žánrově agilní kvartet kolem marockého rodáka Achrafa Loudiyho vrací s další náloží multikulturního a řádně pompézního metalu. Na „Al Qassam“ čeká posluchače opět spektakulární cesta proti proudu času, do padlých říší a mezi mrtvé či pozapomenuté kultury. Budou se zaříkávat prastaří démoni, číst polorozpadlé svitky, blány bubnů budou sténat, kytary hrozivě bzučet a orchestr burácet. A milovníci exotických odnoží tvrdého kovu vrnět blahem. Ostatně, méně už nelze od AETERNAM žádat.
Kapela se samozřejmě neodchyluje od receptury, která znamenitě fungovala na předchůdci. „Al Qassam“ je tak postavený na pevných žulových základech melodického death metalu, kterým se proplétají melodické power metalové refrény a bombastické orchestrální aranže, v nichž uslyšíte krom klasických nástrojů i podmanivé hlasy orientu či Jižní Ameriky. Oproti „Ruins Of Empires“ posílil akcent na agresivní deathové vozby posílené o explozivní orchestrální aranže. Deska zní ještě kompaktněji a agresivněji, přitom ale ne placatě. Nejednou se těm, kteří trochu zklamaně sledují zplošťování italských velmožů FLESHGOD APOCALYPSE, přivřou oči blahem, když se potkají tvrdě nabušená kila a výkřiky strun i dechů.
Pro AETERNAM ročník 2020 se hodí obtížně přeložitelný anglický přívlastek „cinematic“. Dovednosti kvartetu v oblasti aranžování a propojování orchestrálna s metalem se nadále vybrušují a zdokonalují. Pokud zmínění italští FLESHGOD APOCALYPSE narazili na kamenité dno prázdné pompy, epičnost AETERNAM je i nadále podložená výtečnou prací rytmiky, silnými riffy dua Guertin – Loudiy a melodickými nápady, ve kterým se jako zlatá nit blyští folklórní elementy. V tomto ohledu „Al Qassam“ připomíná rané desky ORPHANED LAND, v téhle podobě ale formálně vybroušenější.
Navíc cením, že si kluci dali tu práci a u videa rozebrali mou recenzi na předchůdce, kde jsem trochu žehral na emocionální plochost melodických vokálů, která vadí hlavně v baladách. „Al Qassam“ obsahuje jen jednu, zato naprosto skvostnou. Kanaďani si do „Palmyra Scriptures“ zavolali na pomoc Kobi Farhiho z ORPHANED LAND a výsledkem je překrásná skladba, která by zářila i na nejlepších řadovkách domovské kapely izraelského pěvce.
Zkrátka nepřijdou ani vyznavači pláče houslí er-hu, které opět dostanou prostor v drtivých „Celestial Plains“. V „Hanan Pacha“ složí AETERNAM hold památku říši Inků a ukážou, že Panova flétna nemusí znít jako výtahová apropriace kdysi mocné kultury. Všechny tyhle klenoty se postupně shromažďují a podtrhují strhující zážitek z desky, která sice startuje jako povinná, řemeslně zručná jízda, ale pak už jen graduje a graduje až do eruptivní „Poena Universi“, v níž zní a hrají AETERNAM vůbec nejlíp ve své kariéře.
Z pozice prima záskoku v dobách, kdy legendy blízkovýchodního metalu „berou saunu“, se Kanaďani na „Al Qasssam“ s lehkostí vypracovali do žánrové extraligy. Tenhle kotouč se letos bude hodně těžko sesazovat z trůnu smrtící pompy.
Hodně netradiční černý kov, který do sebe přirozenou cestou nasává prvky mathmetalu a dalších progresivnějších stylů bez toho, aby uhnul v oddanosti kořenů. Po celou dobu instrumentálně zajímavé a emocionálně intenzivní.
Pokud jste přejedeni HAMMERFALL nebo jich stále nemáte dost, jsou tu TWINS CREW. Kdybych nikdy neslyšel nic podobného, asi bych to velebil. Má to šťávu, dynamiku a slušné refrény. Přestože je švédský power/heavy už dost vybraný rybník, tenhle kapr ujde.
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.