OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dneska jsem si hodně svědomitě nabrousil tužku, kterou toto píšu, takže budu ostře chválit. Tady se hodí malé upozornění. Milé vybrané kapely, kdybyste měly dojem, že vám místo plácání po zádech dávám kopačky do hlavy, nemůžu za to já, ale ta ostře nabroušená tužka. Nic to nemění na tom, že jste mě ve svých žánrech v minulém roce zaujaly a mám pocit, že by se o vás mělo dozvědět více lidí.
Dva veteráni domácího extrému a dva vyvrhelové z trendy kinderdeathcore scény, která si odbyla největší vlnu před dvanácti lety. Z trosek této ztacené generace, vyznávající trička s barevnýma rozpiťourama, povstává kapela, která dnes na poli grindcore platí za největší objev posledních let. Signifikantní tu je riffová rubanice s kytaristou, který jednoznačně ví, co dělá. Bere plný náruče inspirace toho nejlepšího od death metalu po brutální hardcore. Druhou výraznou tváří je zpěvák, jenž před těmi dvanácti lety platil za největší kanál mezi pražskými kids, co nosili patky, mrkváče a mikiny CARNIFEX. Rytmika, která je dost sevřená a současně dynamická. Jen dvě skladby nad dvě minuty a visačka L’inphantile Collective. Co chtít v tomto žánru víc?
Kdybychom byli o více jak deset let zpátky, tak řeknu, že tihle kluci dělají celkem moderní obdobu kytarové hudby. Domácí (myšleno moravsko-slovenská) scéna ale měla vždycky trochu skluz. Ale to snad tak moc nevadí, protože JOHN WOLFHOOKER jsou v tom, co dělají, fakt dobří. Snaha stavět nad metalcorem silné melodie vokálem a do toho i trochu djentovat a pohrávat si s technikou tvrdou hudbou se cení. Podobný most mezi metalcorem a popem se silnými zpěvy se podařilo postavit třeba britským EXIT TEN. Ačkoliv takový talent na silné melodie zde není, rozhodně tu je řemeslná i technická vyspělost jak po stránce dotaženosti nahrávky, instrumentace, tak také videoprezentace kapely. Spojení ambicí, vizuálu a hudební formy bez nadsázky snese srovnání s kapelami na západ od Aše. To vše dělá ze čtyřky, vedené bratrským tandemem Janečků, zajímavý artikl, který se rozhodně vyplatí sledovat a sluší se i dodat, že kdyby tuto formu měli kluci o dekádu dříve, mohli mít šanci promluvit i do světového dění.
Symfonický apendix českého metalového pískoviště už dvě dekády okupují stejná jména, a tak jsem před pár lety začal po očku sledovat, cože se to děje mezi hotelem Thermal a hradem Loket. Aktuální deska jen podrthuje fakt, že z karlovarské omladiny, která se začala formovat na hudebním táboře, by do budoucna mohlo něco být. Má to ale svá „ale“. Dělat hlubší a epičtější hudbu tu jednoznačně znamená zapomenout na metalová klišé. Talent tu totiž nechybí a byla by škoda, kdyby to skončilo u plácání po zádech od kámíků z karlovarské rockové mapy. Zkuste zapomenout na metal i djent, pusťte si třináct let staré album od YNDI HALDA a položte si otázku, zdali souhra kytar a smyčců nemá vypadat právě takhle. V případě kladné odpovědi je tu totiž velká šance, že to dotáhnete dál než na Chodovské městské slavnosti.
Druhá řadovka jde stále dál po cestě novodobého metalového mainstreamu. Oproti všem ostatním u nás má ale tato parta takový náskok, že ji nikdo ani zdaleka nedokáže dýchat na záda. Hanzi nakládá s vokálem naprosto sebejistě a to samé lze říci i o stále častějších útocích elektronické armády samplů, která v TTIOT požírá kytarový zvuk. Nejde tu ale mluvit o něčem jako je experiment. Tady se neexperimentuje. Ze všeho je cítit záměr a cílevědomost. V nozdrách tu cítím smrad z TOOL, PORCUPINE TREE a pro mě bohužel i zástup kapel, které k mé nelibosti znásilnily sousloví „post-hardcore“.
JOHN WOLFHOOKER – 313
THE TRUTH IS OUT THERE – All Little Revolutions
END OF SCREAM – Sanctuary
INSISTENT – Suspect
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.