OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Welcome to our Insanity“ stojí výrazným písmem psáno na zadní straně bookletu. Vstupme tedy do světa choré mysli, do ponurých končin severských lesů, pohleďme do nitra smutné mysli a sledujme její pád a objevme krásu v záhrobních melodiích, v bolesti a v beznaději. „Worn“ je debutním albem finské skupiny WATCH ME FALL, která má své jasné kořeny v gotickém metalu, ale i dnes ve Skandinávii tolik populárním melodickém deathu. Inspirace DARK TRANQUILITY je jasně čitelná, ale nejde o lacinou kopii. „Worn“ je daleko depresivnějším počinem, a i ty nejrychlejší pasáže nevyjadřují nic jiného než smutek a beznaděj. Vesměs postrádá gotice tolik vlastní uhlazenost a existuje-li přiléhavé označení stylu, nechť je jím melancholický death. Album, které vyšlo v roce 2001 u KTOK-Records a bylo domácí kritikou vesměs kladně přijato, se však šířilo především jen ve finském undergroundu a v širší známost pak vešlo až o rok později díky americkému labelu World War III –records, který projevil zájem o distribuci alba na americkém kontinentu.
Ostrý zářez do strun rozetne ticho a sekané rify společně se středně rychlou rytmikou vytvoří podklad pro klávesovou melodii, která se střídá s drsným deathovým zpěvem Sevänena. Svižnější rozjezd pro začátek, to jest „Silent Aeons“, který přesto jasně demonstruje atmosféru celého alba. Důraz je kladen na melodii, ať už jest jejím tvůrčím nástrojem kytara nebo klávesy. Ponurý nádech skladeb se neztrácí ani na okamžik, hudba v podání WATCH ME FALL působí depresivně a přesto tak krásně. Pomalým přednesem jen v doprovodu tlumených bicích začíná druhá skladba, „Worn Out“, která v sobě místy má až brutálně tvrdé rify a zpěvákův hlas klesá až do hlubokého murmuru, vzápětí se mění a nastupuje prosté kytaro-klávesové sólo a v závěru skladba postupně, nenásilně graduje a vrací se k drsnější pasáži. Pomalým, melodickým úvodem nastupuje jedna z perel na tomto albu, „More Than Gods Could Dream“. Skladba je proměnlivá, ale přesto je celá překryta lehkou rouškou, melancholickou, smutnou melodií. A aniž by byl postřehnutelný konec, duo kláves a syrově znějící kytary servíruje další, ještě pomalejší skladbu „Waves“.
„InColdBlood“ je probuzením ze snu v rychlém rytmu a ostrých rifech, smrtící mašinérie v plné zbroji. To, co bylo již řečeno o skladbě druhé, zde platí dvojnásob, ono gradování v rychlosti a hutnosti rytmu. Od ještě melodického úvodu se vše zvrhává až k drsnému, death metalovému nářezu v závěru. „On Borrowed Time“ je návratem k hlavnímu námětu alba. Rovněž tak i skladba následující, „Dirge for the Final Journey“, která má výraznější melodií a klávesy jí zahalují do kouzelného hávu. Zvlášť impresivně pak působí recitace textu hlubším ženským hlasem za doprovodu sólové kytary. Variace na téma dvou předcházejících skladeb je i „Winter Within“. Poslední a zároveň i nejdepresivněji znějící „Discord Symphony“ je charakterizována pěknou, lehkou, pomalou melodií vznikající souzněním kláves a kytary, která se drží dost v pozadí, doprovod na bicí vyvolává představu smutečního pochodu a vše pak překlenuje zpěv, tj. drsný chrčák. Celek je až překvapivě působivý a stojí za to si tuto skladbu několikrát poslechnout, vnímat tak vše, co je v ní obsaženo a plně se oddat pocitům melancholie, zármutku a beznaděje. Nejlepší je však poslechnout si celé album znovu a najít krásu tam, kde snad ani hledat nelze, kde jen mysl šílencova může dosáhnout uspokojení.
Na tomto jinak skvělém albu je však místy patrný nedostatek. Ve skupině působí jen jedna kytara, která v určitých pasážích nestačí pro vykreslení dostatečně hutného zvuku (byť studiová mixáž zazáplatuje mnohé). A rovněž některé melodie jsou si dost podobné. „Worn“ lze bezpochyby považovat za další výborný počin ze země tisíců jezer, který ocení především milovníci melodického deathu. Hudba, jež v sobě obsahuje tolik krásna a přesto tolik bolesti.
Worn“ lze bezpochyby považovat za další výborný počin ze země tisíců jezer, který ocení především milovníci melodického deathu. Hudba, jež v sobě obsahuje tolik krásna a přesto tolik bolesti.
8 / 10
Niilo Sevänen
- zpěv
Ville Vänni
- kytara
Varpu Vahtera
- klávesy
Ilari Ojala
- basa
Ville Kaisla
- bicí
1. Silent Aeons
2. Worn Out
3. More Than Gods Could Dream
4. Waves
5. InColdBlood
6. On Borrowed Time
7. Dirge for the Final Journey
8. Winter Within
9. Discord Symphony
Worn (2001)
Blood Red Colours (promo) (1999)
Demo -97 (demo) (1997)
Vydáno: 2001
Vydavatel: KTOK records
Stopáž: 49:00
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.