OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Reportáže psané na oprátce, recenze psané bez znalosti kontextu… co je víc? Julka se ptejte, já se jdu věnovat tomu druhému. V redakci Metalopolis jsem poměrně proslulý jako panslovan, pangermán, panpohan, panwerich a panpivní nacionalista, takže když se objeví kapela, která provozuje pagan BM, frontman je holohlavý, ryčí německy a jeho biceps dosahuje tloušťky Mildova stehna, jsem okamžitě v pozoru. Rozuměj: napřed studuju, zda nejde o nahnědlého kokota, kterému ideologie a anabolika sežraly mozek i péro. Tohle naštěstí není ten případ. Profesí překladatel Nerrath sice sem tam prohlašuje, že muži zeslábli a nejspíš bude zase nějaká válka, ale jinak se projevuje dosti příčetně.
To je veškerý kontext, kterým jsem disponoval před poslechem nové, v pořadí už osmé, desky kapely HORN, za kterou stojí samojedině hrozivě vypadají frontman a jediný stálý člen. Musím přiznat, že mě ihned zaujal sampl jakési zboostrované pohřební dechovky, která uvozuje track „Wär nicht Traubhagel“. Mám velkou radost, když mě v žánru, který mám projitý křížem krážem, dokáže něco překvapit. A HORN se to tímhle halali povedlo okamžitě.
„Mohngang“ znamená v překladu mák, což je trochu matoucí s přihlédnutím k tomu, že na obalu je zimní krajina s čerstvým polomem, která náladou evokuje spíš díla rodiny Brueghelovy. Tahle zvláštní diskrepance mimoděk přesně vyjadřuje, v čem jsou HORN tak zábavnou záležitostí. Obsahují totiž velmi trve a kvlt žánrové elementy, ale sází je na pole zorané sympaticky šejdrem. V jádru jde o řízný germánský black metal, kterému diktuje železnou disciplínu skvělý medvědí projev Nerratha, jenž přechází od vzteklého řevu do velebného zpěvu, aniž by to tahalo za uši a další tělesné partie. Frontman si rád bere na pomoc starobylé nástroje. Na „Mohngang“ ho upoutal dulcimer se svým nezaměnitelným vysokým cvrkotem, kterému věnuje i samostatnou skladbu, zasněný „Dulcimerstück“.
Sám Nerrath prohlašuje, že ho příliš nezajímá rekonstrukce dobové hudby, ale rád staré hlasy nástrojů využívá k posílení nálady svých vlastních kompozic (viz báječný marš „Satt scheint der Sud der Tat“). Tenhle postup funguje, takže HORN mají opravdu daleko k „skočným středověkým tancovačkám“. Prim tu stále hraje zasmušilost a tremola black metalu, která se ale vůbec nebojí opustit husté mlází a protáhnout končetiny ve skočných dryjáčnických kouscích (podle všeho umělý tradicionál „Upstream Canals, A Ship's Bell Sounds“).
Chmurné cello „Mohngang“ otevírá a zavírá, ale mezi „Einleitung - Der Wettlauf zum Meer“ a „Die mit dem Bogen auf dem Kreuz“ leží překvapivě pestré území. Pokud bych měl hudbu HORN nějak pojmenovat, zní jako lancknechtské písně pokovené a zakalené. Je v ní dost melancholie, ale i bojovnosti, hodí se k pochodu i kývání se nad korbely. Ano, je tu i pár pařezů žánrových banalit a póz, ale Nerrath je vždy dokáže rázně vyklučit dalším skvělým nápadem. Střídá se tu dominantní němčina, osvěžující angličtina a norština (diktát „De står her som sletta“ připomínající např. švédské MÅNEGARM), které dle některých diskusních fór příliš nerozumí ani rodilí mluvčí. Stane se.
Jest to deska rázná, přímá a nekomplikovaná, ale při své relativní jednoduchosti dovede člověka vtáhnout. Když nejdete vy ke kontextu, musí přijít kontext k vám. Co už, věším arkebuzu na skobu a jdu si Nerrathovu diskografii nastudovat, protože HORN vyhlížejí jako velmi nadstandardní kousek. Pro vás stižené podobnou ignorancí, jakou trpím já: „Mohngang“ je dobrou branou do světa téhle německé hory svalů a zajímavých nápadů.
Rázná, přímá a nekomplikovaná pagan metalová deska, která při své relativní jednoduchosti dovede člověka vtáhnout.
7,5 / 10
Nerrath
- kytara, basa, bicí, klávesy, dulcimer, vokály
1. Einleitung - Der Wettlauf zum Meer
2. Satt Scheint der Sud der Tat
3. De Star her Somsletta
4. Wär Nicht Traubhagel
5. Handkreis und Chor
6. Upstream Canals, a Ship’s Bell Sounds
7. Dulcimerstück
8. Vom Tribock Hohl Geschossen
9. Odegard und Pendelschlag
10. Die mit Dem Bogen auf dem Kreuz (cello version)
Mohngang (2020)
Retrograd (EP) (2018)
Turm Am Hang (2017)
Feldpost (2015)
Konflikt (2013)
Distanz (2010)
Naturkraft (2008)
Die Kraft der Szenarien (2006)
Jahreszeiten (2005)
Vydáno: 2020
Vydavatel: Iron Bonehead Productions
Stopáž: 48:04
DR: 7
Gear: Pioneer XDP 100R + Audio Technica ATH-M60x (Tidal verze)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.