OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
DROM přicházejí po roce s dalším LP splitkem, tentokráte s postrockovou náladovkou TENGRI. Stejně jako nedávno zmiňované splitko s BLUES FOR THE REDSUN, i tento materiál má smysl jak hudební, tak osobní a historický. Členové obou kapel mají společné jmenovatele v minulosti, kterými bylo liberecké seskupení UNDERGROUND THEATRE, ale zdaleka nejde jen tuto vazbu. Obě kapely se skvěle doplňují i hudebně.
První stranu okupují DROM. Jejich dvacetiminutovka, rozdělená do tří skladeb, dává na odiv řemeslně skvěle zvládnuté postrockové chvění, mrazivou poetiku i plochy bažinatých kytar, nad kterými se vznáší cáry epických melodií. Všechny tyto složky jsou vybalancované tak, aby nenudily a odhalují se postupně. První kompozice „Jsi světlo, tak neboj“ na sebe vrství instrumentální nálady a pozvolna je rozvíjí. V polovině se skladba láma a morfuje do mnohem přímočařejší a ostřejší podoby, podporované řvanými vokály. Následuje drone-ambientní mezihra, kterou zakončuje téměř gore temtatická poetika. Na ni se vlastně navazuje jedenáctiminutovým opusem, kde opět defiluje skvělá post melodika, táhlá řezavost a znepokojení. DROM dospěli v prvoligovou kapelu svého žánru u nás.
"a zfetovaná děvka na stole
revolverem do vaječníků si míří...
oplodněná kulkou
v rudý květ rozkvétá
násilným aktem
na porodním stole"
TENGRI v první skladbě „Buďme jako voda, která všechno očistí“ definují hrubší kytary a melodické linky přebírají housle, které naopak celkový zvuk zjemňují. Citelné tu jsou i folkové prvky, housle propůjčují celku výpravnější nádech a dá se říci, že na jejich pozici kapela do značné míry stojí, protože kytary velmi často dělají jen poněkud toporný podmaz a vytvářejí tak dost prostoru pro hlavní roli, kterou mají v tomto případě smyčce. Fakt, že TENGRI dokáží i bez houslí stvořit dostatečně silnou kompozici, ale ukazuje druhá skladba „Buďme jako země, která všechno vydrží“, která si první dvě minuty vystačí bez houslí. V obou skladbách najdete i vokály, byť je jich jen poskrovnu a většinou se s nimi pracuje jako s dalším nástrojem. TENGRI budiž také ke cti, že se vyhýbají klasickému postrockovému klišé a snaží se najít vlastní cestu mimo vyšlapané chodníčky. Nerad pojímám článek o splitku jako porovnání dvou kapel, ale jeden rozdíl je tu slyšitelný. A tím je zvuk, ve kterém DROM mají náskok hned o několik koňských délek.
Vydavatelství Metalgate má za sebou další zajímavé splitko s DROM, které se trochu žánrově odchyluje od jejich hlavního artiklu, kterým je domácí metalová scéna. A opět jde o velmi povedené spojení dvou kapel, které mají mnoho společného, ale přesně jsou od sebe jasně rozpoznatelné.
Splitko mohykána domácího postžánru a jedné trochu zapadlejší instrumentálky.
1. Jsi světlo, tak neboj
2. -
3. Potomci vědění
4. Buďme jako voda, která všechno očistí
5. Buďme jako země, která všechno vydrží
Vydáno: 2020
Vydavatel: MetalGate
Stopáž: 34:00
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.