OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po pár měsících jsem vyndal z knihovny druhé číslo "Telepatie" a podruhé si ji téměř celou přečetl. Je to takový malý zázračný úkaz, zjevení na domácí zinové scéně. Má duši. Petrovi Moletzovi se podařilo založit tradici, která má smysl. Kvalitní papír a více jak 150 stránek, tedy vlastně taková malá kniha, se vždy originální a nádhernou titulní stránkou od Andyho. Páteř tvořena rozhovory, které z 90 procent hltám z plna hrdla a připadám si při tom, jako bych byl o pětadvacet let mladší. V září se Petrovi na skladě válel poslední kousek, který je předpokládám již pryč, ale pokud máte vlastníka v okolí, rozhodně se vyplatí si tenhle zin půjčit.
Úvodník tu nahrazuje hned několik textů, ve kterých jednotliví redaktoři anoncují své články, a po nich přichází rozhovor s LVMEN. Jeden z mála. Andy se umí ptát a svým způsobem strhává závoj legendy, za kterou LVMEN platí. Rozhovor reflektuje vývoj kapely, její historii i proces tvorby.
V následující stati parta vybraných veteránů scény vzpomíná na časy dvě dekády staré. Co tenkrát dělali a jakou hudbu poslouchali? Od Bruna z HYPNOS, přes Vlakina, Bilose, Čurbyho až k Bizzimu a Láďovi Olivovi. A nejen oni, dohromady tu napočítáte dvacet jmen pamětníků. Každý z nich svůj text pojímá po svém.
Následuje první článek, u kterého jsem měl trochu smíšené pocity, a to hlavně protože mám dojem, že se Milan Snopek nedokázal plně naladit na vlnovou délku německých DER WEG EINER FREIHEIT a padají tu trochu povrchní otázky. Plně to ale vynahrazuje rozhovor s Tomášem Weyškou. I když je „jen s metalovým fanouškem“, tak mě bavil víc, než rozhovor s tříáčkovou metalovou star. Velký palec hore.
Při tour reportu od Daniely Neumanové, která měla šanci jet evropské turné s bostonskou deathmetalovou skvadrou ABNORMALITY jsem se trochu usmíval pod vousy. Sdílím s ní podobné zkušenosti, které popisuje a několik míst, které popisuje jsem měl také tu čest navštívit. Z článku můžete nabýt dojem, že metalové turné je tryzna těla i duše a žádná zábava, ale osobně bych to neviděl tak černě.
Velká poklona patří Petrovi Moletzovi za rozhovor s LYCANTROPHY. Další z těch, co jdou do hloubky a to hned u několika velkých témat. Stejně dobrý pocit jsem měl i z úvahy o ceně vinylových desek, kterou sepsal František Březina, zakladatel Vinyl Disk Musick. David Mikklesen z UNDERGANG a Mára ze SNĚTI je opět skvělá kombinace na rozhovor. Naprostá symbióza v tom, co Mára chce slyšet a v tom, co David říká. Jeden z rozhovorů o lidech, o nichž toho moc nevím.
Snad jediný článek, který jsem při druhém čtení přeskočil, bylo rozsáhlé historické okénko o jihočeské scéně. Jednak tam pro mě poprvé nebylo nic nového a jednak je tak rozsáhlá článek trochu úmorný, byť chápu, že kluci jsou patrioti. Další článek mi dává ránu na solar. Rozhovor s Petrem Wagnerem. Je to jakoby mě někdo vzal oblíbenou šachovou figurku. Petr je patří do skupiny lidí se kterými jsem chtěl rozhovor ukout v nejbližší době, ale otázky, které padly v "Telepatii" mi berou vítr z plachet. Kdo dřív přijde, ten dřív mele.
Opatrně otáčím na další stránku a nacházím podrobně rozpitvané album "Rock´n´Freud" od INSANIE. Pro zatyré fans kapely tu asi nebude moc nových informací, ale jako ucelený a podrobný přehled o od obalu až k tvorbě a zvuku to funguje moc dobře. Jedeme dál a chýlíme se k závěru. Rozhovor s Tomášem „Ivanem“ Mládkem. Tak tady jsem stihnul Tomáše vyzpovídat před pěti lety a každý rozhovor s ním je něčím, co chcete. Rozhodně jedna z nejzajímavějších osobností na domácí scéně. Hardcoreový medvěd z brlohu na kolečkách, co poznal všechny kluby na starém i novém kontinentu.
Krátká, ale zajímavá exkurze do světa japonských ABIGAL by dle mého snesla tak trojnásobnou délku, protože japonská scéna je fenomén sám pro sebe a zvláště pokud se zpovídá někdo, kdo není součástí jen jedné subkultury. Pak musím vypíchnout rozhovor s dalším hudebním fanouškem – s redaktorem časopisu "Reportér" Tomášem Poláčkem. Další věc, která se čte úplně sama a je mi celkem jedno, že to není tak úplně o metalu. Těším se, že ve třetím díle bude Jindřich Šídlo. Opovažte se mě zklamat.
A to už jsme ve finále. Zaťatý rozhovor s Mírou z RISPOTY, tour report nějakého domácího harcoeru po Izraeli a závěr patří dvojici velmi výživných rozovorů s GOSPEL OF THE FUTURE a ČAD. Oba se trochu otáčejí do minulosti. U ČAD to jsou otázky, na které jsme už mnohokrát slyšel odpovědi, ale pro někoho, kdo není fanouškem ČADu, to může být zajímavé, ale u GOSPEL OF THE FUTURE je tu i pro mě celá řada nových informací, které velmi otevřeně komentují i velmi stinné fáze kapely. Odvážný rozhovor dělaný s citem. Pokud bych měl možnost si příští rok otevřít je jeden zin, bude to "Telepatie".
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.