Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
So štokholmskými SVARTSYN som sa prvýkrát stretol v roku 1998, keď im u Folter Records vyšiel debutový album „The True Legend“. Vzhľadom na to, že nahrávka ma nijako extra nezaujala, asi preto, že už som začínal byť čiernym kovom presýtený a skladateľsky, hráčsky i zvukovo mi to prišlo proste tuctové, bolo to aj stretnutie posledné. Ornias, hlavný mozog kapely, v ktorej sa za roky vystriedali aj ľudia účinkujúci napríklad v UNPURE, DARK FUNERAL, WATAIN alebo TRIUMPHATOR (+ ďalších menách známych hlavne ozajstným čiernym srdciam) to však s black metalom myslel vážne a tak SVARTSYN koncom októbra tohto roku vydali svoj v poradí už desiaty album. Orniasa (gitary, basgitara, vokály) tu na bicích hosťovsky sprevádza Hammermann z Belgicka, kde pod civilným menom Ignace hrá v tech/BDM FRACTURED INSANITY. Táto spolupráca trvá už od roku 2012 a jej aktuálnym plodom je šesť skladieb za 46 minút.
Kompozície sú teda rozsiahlejšie, čo možno brať aj ako dostatok priestoru na rozvíjanie mrazivých, ponurých a zlovestných nálad. Pokiaľ ide o black metal, v tomto žánri mi vkus formovala hlavne jeho „tradičná“ podoba a tak ma „Requiem“ väčšinou strednotempovými chladnými skladbami celkom oslovuje. Nad kobercami kopákov víria, kvília a burácajú gitarové harmónie, často vyvolávajúce pocit, že sedíte niekde v starom statku na pustej planine, vonku zavýja víchrica, šľahá sneh do stenajúcich korún osamelých stromov, už sa stmieva a vám sa ani nechce rozsvietiť, lebo pri pohľade cez okno sa vám párkrát zazdalo, že kdesi po okolí sa v snehových kúrňavách poneviera akási veľká silueta, ktorá vám nič známe nepripomína. Pochodové ostré tempá občas vystrieda náklep, inokedy krátky voľnejší atmosférický úsek a celkovo mi SVARTSYN na jednej strane istou „chladnou nezemskosťou“ pripomínajú aj BURZUM spred vyše štvrťstoročia. (Zvukovo i hráčsky sú pochopiteľne o kus inde.) Harmónie, frázovanie vokálov i celkový dojem metelice bodajúcej ľadovými ihličkami zase privolávajú spomienku na IMMORTAL v 2. polovici 90. rokov. Aktuálny album teda bez znalosti tvorby za posledné dve dekády hodnotím tak, že Ornias je 27 rokov odvtedy, čo SVARTSYN založil, veľmi dôstojným udržiavateľom plameňa čias, ktorých vrchol stihol zažiť už ako hudobník.
Hodně netradiční černý kov, který do sebe přirozenou cestou nasává prvky mathmetalu a dalších progresivnějších stylů bez toho, aby uhnul v oddanosti kořenů. Po celou dobu instrumentálně zajímavé a emocionálně intenzivní.
Pokud jste přejedeni HAMMERFALL nebo jich stále nemáte dost, jsou tu TWINS CREW. Kdybych nikdy neslyšel nic podobného, asi bych to velebil. Má to šťávu, dynamiku a slušné refrény. Přestože je švédský power/heavy už dost vybraný rybník, tenhle kapr ujde.
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.