Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
OBVURT z kanadského Québecu sú riadne nový kolektív, rok vzniku 2020, ale členovia sú na scéne vskutku dobre zapísaní. Philippe Drouin (UNBREAKABLE HATRED) gitary, vokály, Olivier Pinard (CATTLE DECAPITATION, CRYPTOPSY) basgitara, Samuel Santiago (ex-FIRST FRAGMENT, GOROD) bicie. Už ste zvedaví? Tak len letmo, kapela je taká nová, že nie je ešte ani na Archívoch. Názov OBVURT je skladačkou zo slov „obvert“ a „hurt“ a jeho autorom je Philippe, ktorý ním odkazuje na osudový zvrat v živote, ktorým si prešiel. Ten stojí aj za príbehom prvotinou hudobnícky nadupanou trojkou spracovávaným. V skratke – čo všetko zažijete, ak ste gitarista a na zápästí vám vyhučí kostený výrastok, ktorý musí chirurgicky preč. Strach, hnev, frustrácia, myšlienky, spomienky, nádej, odhodlanie, s týmito témami sa tu pracuje.
Nahrávku otvára organové intro, ktoré môže v roku 2021 vyznievať aj ako klišé, aj ako lacnota typu „s týmto iste krok vedľa nespravíme“, ale je inšpirované J.S. Bachom. Toho Philippe ctí i cvičením jeho diel na gitare a nakoniec, ako úvod do drámy poslúži. Nasledujúce kvinteto skladieb zaujme skôr vyspelosťou a vypracovanosťou než nejakou treskúcou originalitou, ale v rámci technického a brutálneho death metalu je „The Beginning“ vskutku impozantným vstupom na scénu, aký sa od ľudí so skúsenosťami s hraním vo virtuóznych extrémnych telesách očakáva. Je to technické, ale prístupné a funkčné, žiadna prázdna predvádzačka, a zároveň ide o vyslovene nárezový a útočný death metal. Veľmi dobre tu funguje brutalita „suffocationovských“ UNBREAKABLE HATRED a výbušnosť CRYPTOPSY, od ktorých si OBVURT berú aj technické podanie a kompozičnú vyšperkovanosť v spolupráci s atmosférou. Tretím kúskom do skladačky je melodika a istá náladovosť, ktorá dostáva presne toľko miesta, aby hudba ako celok nestrácala na drive a agresivite. Občas sa takto Philippe, Olivier a Samuel dostávajú až na hranicu výpravnej dramatickosti uctievaných brutalistov, u ktorých si žiadny dobytok nemôže byť istý hlavou. Ako celok je tu tech/BDM sťa z učebnice, ktorý po poctivom vstrebaní bude baviť dlhodobo. Nahrali ho v auguste minulého roku pod producentským dohľadom Christiana Donaldsona z CRYPTOPSY.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.
Koncepčný album, zaujímaví hostia (Ian Anderson z JETHRO TULL, Joey Tempest z... EUROPE?!), návrat growlingu(!), orchester, hammondy, moogy a mellotron, obal od Travisa Smitha a veľa paragrafov. Čo sa môže pokaziť? Podľa prvých posluchov sa zdá, že nič!